مجله اینترنتی اسرار نامه سبزوار

هنر   /   21 آذر 1392   /   کد مطلب: 2964   /   بازدید: 3682   /   نظرات: 2

نگاهی تحلیلی به حوزه ادبیات داستانی سبزوار پایتخت نثر ایران

نگاهی تحلیلی به حوزه ادبیات داستانی سبزوار پایتخت نثر ایران

ادبیات بی شک یکی از شهرت هایی است که شهر سبزوار از دیرباز بدان شناخته می شده است. شهری که بستر پدیدآمدن شماری از برجسته ترین ادیبان ایران زمین و بزرگترین آثار ادبی زبان فارسی به ویژه در حوزه نثر بوده است.

سبزوار سرزمینی کهن با قدمتی 12 هزارساله (منبع)، و یکی از خاستگاه های اصلی تمدن و فرهنگ کهن خراسان که به لطف ظهور نویسندگان بزرگی نظیر خواجه ابوالفضل بیهقی دبیر ، ابوالحسن زید بیهقی معروف به فرید خراسان، ملاحسین واعظ کاشفی ، حکیم حاج ملاهادی سبزواری معروف به اسرار ، دکتر علی شریعتی معلم بزرگ کویر ، استاد محمود دولت آبادی و ...و نیز به لطف پدیدآمدن آثاری نظیر کلیدر ، تاریخ بیهقی ، تاریخ بیهق ،  کویر ، روضه الشهدا و .... که اکثر آنها به لحاظ ارزش های هنری و ادبی ، قله های نثر و ادبیات فارسی محسوب می شوند ، به  عنوان پایتخت نثر ایران مشهر گردیده است و در دوره کنونی نیز نویسندگان توانمندی در این شهر قدم به وادی ادبیات نهاده اند که فعالیت بسیاری از آنها امیدبخش آن است که در آینده نیز پرچمداری نثر به ویژه در حوزه داستان نویسی فارسی به دست فرزندان دیار سربداران خواهد بود.

از همین رو ، آقای حسین خسروجردی که خود یکی از نویسندگان پرتلاش و پرمطالعه دیار سربداران است که هم اکنون در مشهد سکونت دارد ، در مطلبی تحلیلی به یک نقد و بررسی در کار تعدادی از داستان نویسان کنونی سبزوار پرداخته است و در این مطلب تحلیلی خود از شخصیت هایی نظیر کاظم دامغانی ثانی ، غلامحسین ثنایی ، حسین معدنی ثانی ، فرزانه پادری ، میترا پادری ، الهام شمس ، محمدابراهیم اکبری ، اشرف فلاحی راد و البته استاد محمود دولت آبادی نام برده و اشاره هایی به تعدادی از آثار هریک از این شخصیت ها کرده است.

از همین رو  به نظر می رسد مطالعه جدیدترین مطلب استاد حسین خسروجردی در مجله اینترنتی اسرارنامه برای کلیه علاقه مندان به حوزه ادبیات سبزوار پایتخت نثر ایران بسیار مفید و علاقه برانگیز باشد.

شما گرامیان می توانید برای مطالعه این مطلب که با عنوان «گل های زیر پنجره داستان نویسی سبزوار» نوشته شده است ، تا ساعاتی دیگر به بخش کاغذ کاهی همین وبسایت مراجعه نمایید.

 

کوچه پس کوچه پیوندها

کلیک کنید:

محمود دولت آبادی : هیچ گاه فعال سیاسی نبوده ام / شعر ایران جزء سرشت من است

 


نظر شما؟
نام:
ايميل:
وب:
عدد روبرو:


تماشا دروم ها!
21 آذر 1392 - ساعت 16:43

• عملکرد اسرارنامه را چگونه ارزیابی می کنید؟
تبليغات