مجله اینترنتی اسرار نامه سبزوار

فرهنگ   /   13 مهر 1395   /   کد مطلب: 14840   /   بازدید: 2565   /   نظرات: 0

مداح برجسته سبزواری: هر روضه ای ثواب ندارد

مداح برجسته سبزواری: هر روضه ای ثواب ندارد

حاج یدالله بهتاش مداح سبزواری صاحب سبک و برجسته کشوری به تازگی در یکی از سخنرانی هایش نکات مهمی درباره مداحی صحیح در عزای اهل بیت (ع) را عنوان کرده و تأکید نموده است که هر روضه ای ثواب ندارد.

به گزارش مجله اینترنتی اسرارنامه مشروح اظهارات این مداح پیشکسوت سبزواری که در گردهمايي بزرگ مداحان و شاعران مذهبي شهرستان كاشان در مسجد اعظم كرسي‌ این شهر سخنرانی کرده در خبرگزاری بسیج به شرح زیر منتشر شده است:

مداح پيشكسوت كشور:
مطالعه مداوم ومستمرمداح راماندگار میکند
 
حاج يدالله بهتاش: روضه خواندن ثواب دارد، اما هر روضه اي ثواب ندارد و نسبت دروغ دادن به امام حسين(ع) نه تنها ثواب ندارد بلكه گناه و معصيت است.
حاج يدالله بهتاش، مداح پيشكسوت كشور نيز با اشاره به 7 مؤلفه ماندگاري و اثرگذاري مداحان، از خلوص در كار مداحي به عنوان اولين مؤلفه ماندگاري و اثرگذاري مداحان نام برد و افزود: كارمداحي با سبك من و هيأت من سازگاري ندارد، بلكه آنچه سبب ماندگاري و اثرگذاري مداحان مي‌شود خلوص در كار مداحي است.
 
وي افزود: خلوص در كار مداحي مانند ويتامين در غذا و مانند عيار در طلا است و به هر ميزاني كه در كار مداحي خلوص بيشتري وجود داشته عيار كار مداحي بالاتر رفته و سبب ماندگاري و تأثيرگذاري مداح خواهد شد.
 
بهتاش همچنين صداقت، مطالعه، خودسازي، ادب نسبت به اهل بيت(ع) و تواضع و دانستن احكام مداحي را از ديگر مؤلفه ها و عواملي نام برد كه سبب ماندگاري و تأثيرگذاري مداحان است.
 
وي با اشاره به اينكه مداح با دروغگويي نمي تواند اثرگذار و ماندگار شود، يادآور شد: امام باقر(ع) مي فرمايد، خدا به گناهان قفل زده است و كليد همه گناهان شراب است اما با وجود همه تفاسيري كه از شراب مي شود در صفحه 338 جلد دو كتاب اصول كافي آمده است دروغ بدتر از شراب است.
 
به گفته وي، روضه خواندن ثواب دارد، اما هر روضه اي ثواب ندارد و نسبت دروغ دادن به امام حسين(ع) نه تنها ثواب ندارد بلكه گناه و معصيت است.
 
اين پيشكسوت مداحان كشور در ادامه بر داشتن مطالعه از سوی مداحان تأكيد كرد و بيان داشت: استفاده از چند لوح فشرده و سبك گوش دادن، مداح تأثيرگذار و ماندگار نخواهد شد، چرا كه آنچه يك مداح را ماندگار خواهد كرد، مطالعه مداوم و مستمر است.
 
بهتاش بر مطالعه يك دوره چهارده معصوم از سوی مداحان تأكيد كرد و بیان كرد: برخي از مداحان  تنها روضه خوان 3 تا 4 امام هستند در حالي كه مداحان بايد روضه خوان 14 معصوم(ع) باشند.
 
وي از خودسازي به عنوان يكي ديگر از مؤلفه هاي تأثيرگذاري مداحان نام برد و اضافه كرد: مردم تنها به خواندن مداحان توجه ندارند بلكه مردم رفتار، كردار، گفتار و حتي لباس مداحان را نيز زير نظر دارند، از اين رو مداحي تنها سبك و صدا و حفظ چند قصيده نيست.
 
گفتني است، در حال حاضر 340 مداح و حدود 300 خانم جلسه اي با تحصيلات حوزوي و دانشگاهي و تعدادي با تحصيلات ابتدايي در شهرستان كاشان فعاليت دارند كه با درجه بندي مداحان، نياز به برگزاري جلسات آموزشي براي مداحان درجه پايين از سوی كانون مداحان كاشان است.
 
شایان ذكر است، گردهمايي بزرگ مداحان و شاعران مذهبي شهرستان كاشان از سوی كانون مداحان و شاعران مذهبي و با همت كانون بسيج مداحان شهرستان كاشان در مسجد اعظم كرسي‌كاشان همراه با تجليلي از سه نفر از مداحان پيشكوت كاشان برگزارشد.

 

گفتنی است، نام و معرفی حاج یدالله بهتاش در فهرست روحانیون و شخصیت های مذهبی سبزوار بزرگ که مدتی است توسط مجله اینترنتی اسرارنامه در حال گردآوری است، درج شده است:

فهرست روحانیون و شخصیت های مذهبی سبزوار بزرگ (کیک کنید)


نظر شما؟
نام:
ايميل:
وب:
عدد روبرو:


0 نظر در صف تاييد است.
• عملکرد اسرارنامه را چگونه ارزیابی می کنید؟
تبليغات