مجله اینترنتی اسرار نامه سبزوار

فرهنگ   /   4 شهريور 1393   /   کد مطلب: 6349   /   بازدید: 3711   /   نظرات: 1

ترجمه انگلیسی «شرح منظومه» حکیم سبزواری در نیویورک همه را انگشت به دهان کرد

ترجمه انگلیسی شرح منظومه حکیم سبزواری در نیویورک همه را انگشت به دهان کرد

چرا خاک خراسان ادیب‌پرور است؟

 مهدی محقق: خراسان در قرن نوزده فیلسوفی مانند سارتر و هایدگر داشت/ در معرفی بزرگانمان کوتاهی می‌کنیم

مهدی محقق در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) با بیان این‌که همه جغرافیای ایران مهد ادیبان و نخبگان بوده است عنوان کرد: یک بار برای حزین لاهیجی در لاهیجان بزرگداشتی گرفتیم، مقام معظم رهبری فرمودند که اگر هر سال برای هر دانشمند لاهیجی بزرگداشتی بگیریم باز هم کم است. در واقع با این سخن می‌توان این برداشت را داشت که هر خطه‌ای از سرزمین عزیزمان ادیب پرور بوده است و این ما هستیم که ادبای خود را به درستی نشناخته‌ایم.

وی افزود: در قرن 15 میلادی دانشمندی در تبریز کتابی نوشت که ما آن ترجمه کردیم و برای نخستین بار در اروپا چاپ شد. در واقع خاستگاه فلسفه و کلام در ایران و شهرهای ایران است. حتی قدیمی‌ترین کتاب پزشکی سال‌ها پیش از ابن سینا در اهواز نوشته شد.

این پژوهشگر ادامه داد: یکی از جغرافی‌دانان قدیم در جایی می‌نویسد: «عوام خوزستان مانند خواص طالب علم بودند. دو حمال را دیدم که کمرشان زیر بار خم شده بود و در همان حالت درباره تفسیر قرآن با یکدیگر صحبت می‌کردند.»

محقق اضافه کرد: قاضی عبدالجبار همدانی فقط 20 جلد کتاب در مسجد رامهرمز املا کرد، به گمانم هر خطه‌ای از ایران مانند خطه خراسان ادیب پرور و دانشمند پرور بوده و هست. اما آنچه مسلم است ما هنوز تلاش نکرده‌ایم دانشمندان خودمان را معرفی کنیم و بشناسیم. منظورم کسانی مانند رجبعلی تبریزی، قیاس‌الدین منصور دشتکی و هر دانشمند و ادیب دیگری که نامشان شناخته شده نیست و مانند دیگر نخبگانمان در گمنامی و کم نامی به سر می‌برند.

وی توضیح داد: در بلخ خراسان شهید بلخی، شاعر و فیلسوف بزرگی بود یا رودکی سمرقندی یا هر شاعر و نویسنده‌ای که در این نواحی شعر می‌سرودند و به نثرنویسی می‌پرداختند، هر کدام منظومه‌ای منحصر به فردند.

وی در پاسخ به این پرسش که: «میان متأخرین خراسان آثار کدامیک را بیشتر می‌پسندد؟» افزود: حاج ملاهادی سبزواری را با «شرح منظومه»شان دوست دارم. هنگامی که ترجمه انگلیسی این کتاب در نیویورک به چاپ رسید، همه انگشت به دهان مانده بودند و می‌پرسیدند سبزوار کجاست که در قرن نوزدهم فیلسوفی مانند هایدگر و سارتر داشته و ما نمی‌دانستیم.

وی گفت: شعری است که می‌گوید: «هر وزیر و شاعر و مفتی که او طوسی بود/چون نظام‌الملک و غزالی و فردوسی بود». متأسفانه برای معرفی مشاهیرمان که بسیاری‌شان در همین خطه خراسان زیسته‌اند و بزرگ شده‌اند، کوتاهی می‌کنیم.

از مهدي محقق كتاب‌هاي بسياري در حوزه‌هاي مختلف به چاپ رسيده است. از وي آثاري با عنوان «يادنامه اديب نيشابوري»، «15 قصيده از ناصر خسرو»، «نظام‌نامه سياست» نظام‌الملك و «شرح سي قصيده از ناصر خسرو» در زمينه ادبيات فارسي منتشر شده‌ است.

منبع: خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)

لازم به ذکر است جایگاه و اهمیت علمی حکیم حاج ملاهادی سبزواری معروف به اسرار به حدی است که در سال 1391 طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی ایران، یکی از دانشگاه های معتبر و بزرگ کشور به نام این فیلسوف بزرگ شرق نامگذاری شد.

دانشگاه حکیم سبزواری که در شهر سبزوار قرار دارد بعد از فردوسی مشهد دومین و بزرگترین دانشگاه ملی شمال شرق ایران است که قبلا از حدود 3 دهه قبل با نام تربیت معلم سبزوار فعالیت می کرد.

 

کوچه پس کوچه پیوندها

کلیک کنید:

نظر پروفسور ژاپنی درباره حکیم حاج ملاهادی سبزواری


نظر شما؟
نام:
ايميل:
وب:
عدد روبرو:


1 نظر در صف تاييد است.
• عملکرد اسرارنامه را چگونه ارزیابی می کنید؟
تبليغات