مجله اینترنتی اسرار نامه سبزوار

اقتصاد   /   4 بهمن 1390   /   کد مطلب: 177   /   بازدید: 1901   /   نظرات: 10

راه آهن سبزوار رویایی که به حقیقت تبدیل می شود...

راه آهن سبزوار رویایی که به حقیقت تبدیل می شود

چند شب گذشته بخش خبری صدا و سیمای خراسان رضوی گزارش مفصلی پیرامون سفر معاون وزیر راه وشهرسازی به سبزوار پخش کرد و این گزارش در ابتدا با بیان عبارت «شنیده شدن سوت قطار در سبزوار در آینده ای نزدیک که توسط مجری» ، شروع شد.
شنیدن  این جمله برعکس آنچه بسیار جذاب وخوشحال کننده به نظر می رسد در نگاه اول هیچ شور و شوقی در دل اینجانب ایجاد نکرد. تنها به یاد همه هزاران هزار وعده ای افتادم که تا کنون دراین زمینه شنیده ام. یاد آن افتادم که سالها بود مسئولین مختلف از راه آهن سبزوار صحبت می کردند اما حتی مسیرش هنوز روی نقشه به درستی مشخص نشده بود. و صحبت از راه آهن و نقشه آوردنش به سبزوار تنها تبدیل به یک شعار تبلیغاتی پشت تریبون برای عده ای از مسئولان و یاموضوع نامه نگاری های بی حاصلی که در نهایت همه آن نامه ها سر از بایگانی های وزارت راه وترابری یا اداره راه سبزوار در می آورد.
محرومیت از راه آهن که یکی از زیرساخت های توسعه پایدار هر منطقه است در این سالها آنقدر به سبزواری ها فشار آورده بود که مردم غیرتمند این دیار با همت و مدیریت خود برای جبران این محرومیت اقدام  به ساخت فرودگاهی کردند که حالا همین فرودگاه نقطه عطفی در توسعه و پیشرفت سبزوار شده است. اما  خوب هرگل یک بویی دارد . محال است بتوان با این یکی جای آن یکی را گرفت . همان  طور که همین حالا بسیاری از شهرهای استان و حتی کشور که سالهاست از راه آهن برخوردارند ، در نقطه مقابل در حسرت داشتن فرودگاهی مثل فرودگاه سبزوار هستند. چرا که حمل و نقل هوایی خود یکی از زیرساخت های با اهمیت دیگر  در توسعه یک منطقه است و سودش درنهایت به جیب تمام مردم یک شهر می رود.
اما وقتی که گزارشگران واحد مرکزی خبر سبزوار به سرپرستی همشهری خوبمان محمود درقدمی بعد از گفتگو با معاون وزیر راه که پنجشنبه گذشته به سبزوار سفر کرده بود از دریچه دوربینشان کارگاه فعال راه آهن سبزوار را نشان دادند برایم ثابت شد که این بار دیگر رویا نیست . این بار واقعاً حرف از شعار و تبلیغات پشت تریبون گذشته ، حرف از قول و وعده های توخالی این مقام و آن مسئول گذشته و به عمل تبدیل شده . عملی که همین حالا در کارگاه فعال پروژه راه آهن سبزوار به سلطان آباد قابل مشاهده است. آنجا که نقشه مسیر 45 کیلومتری راه آهن سلطان آباد—سبزوار دائماً پیش چشم مهندسان است ، زمین های مسیر مشخص و خریداری شده و لودر ها وگریدر ها به سرعت دارندعملیات خاک برداری و خاک ریزی وتسطیح جاده و ... را انجام می دهند و حتی با وجود اینکه زمین به خاطر بارندگی های شب قبل از گزارش برف و بارانی بود اماکار ادامه داشت.
این بار وقتی در حین این گفتگو به صحبت های معاون محترم وزیر راه گوش می سپردم که می گفت از روند انجام این پروژه راضی است و با سرعتی که دارد به نظر می رسد تا کمتر از دو سال دیگر صدای سوت قطار در سبزوار شنیده خواهد شد ، این وعده برایم باور پذیر شده بود. چون کارگاه فعال این پروژه  تفاوت عمده ای در بحث راه آهن سبزوار از چندین سال قبل تا امروز ایجاد کرده بود.
این بار راه آهن سبزوار تنها یک رویا نیست. بلکه رویایی است که به حقیقت تبدیل می شود چرا که  همیشه می گویند از یک راه چند هزار متری تنها قدم اول مهم است. و وقتی قدم اول برداشته شود پیمودن بقیه مسیر آسان است. خصوصاً اگر قدم های بعدی نیز پشت سرهم برداشته شده باشند و ما ناگهان متوجه شویم که دیگر حتی در اول راه هم نیستیم بلکه به وسط راه رسیده ایم دیگر شکی نیست که تمام کردن این راه کار مشکلی نخواهد بود. به خصوص اگر قرار باشد این راه را مردمان و مسئولینی سخت کوش از دیار سربداران بپیمایند.
بااین حساب دیگر کشیدن یک دستک راه آهن آن هم با سرمایه های ملی کاربسیار آسانتر از قبل می نماید .آنهم وقتی مردم ما فرودگاه بین المللی را خودشان با همت و هزینه ای چندین برابر این ساخته اند.
موضوع نحوه ساخت و بهره برداری فرودگاه سبزوار تحسین همه را برمی انگیزد. موضوعی که شاید ما سبزواری ها به خاطر کثرت افتخارات خیلی به آن توجه نمی کنیم. اما کسانی که از بیرون به این موضوع نگاه می کنند برایشان خیلی تحسین برانگیز است .
چنانکه حتی در جلسه ای که با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی درمحل کارگاه راه آهن سبزوار برگزار شد وقتی پیمانکار راه آهن ضمن اعلام رضایت از همکاری مردمان محلی با این پروژه گفت پروژه راه آهن سبزوار حالت خاص دارد چرا که مردمانش همدلی و اتحادی خاص برای انجام آن دارند ، معاون وزیر با صدای بلند و با تحسینی عمیق گفت بله البته مردم اینجا فرودگاه را خودشان ساخته اند...
با این حساب حالا که همراهی و اتحاد مردم با همدلی و تلاش صادقانه و نفوذ سیاسی و اداری مسئولان و نمایندگان محترم شهرستان همه یک جا جمع شده اند تا این همه کارهای سالها به تأخیر افتاده و مهم را درمدتی کوتاه انجام دهند قطعاً مامردمان فهیم خطه سربداران باید با امید و نشاطی واقع بینانه این حرکت سریع شهر و دیارخود را به سمت توسعه همه جانبه جشن بگیریم.
کد : 5715


نظر شما؟
نام:
ايميل:
وب:
عدد روبرو:


علي نوري
0 مخالف 0 موافق
سلام همشهري
- اگر اينطور باشد که شما يا مسئولان مي گويند يعني اين همان خط قبلي باشد من به هدفم رسيده ام . هدف من اطلاع رساني و مطالبه گري بود که الحمد لله حاصل شد. يعني شما، همشهري ها و مسئولان حساس شده و پيگيري کردند و مشخص شد - آن طور که شما مي گوييد- اين همان خط قبلي است. هدف من دقيقا همين حساس بودن و غفلت نکردن بود که گاهي يک لحظه غفلت سالها پشيماني به دنبال دارد مانند غفلتي که 50 سال قبل رخ داد و هنوز هم داريم تاوان ان را مي دهيم. مي خواستم مردم و مسئولان هوشيار و پيگير باشند که اين اتفاق تکرار نشود.
باور کنيد يک لحظه هم قصد مغالطه و اين جور کارها را نداشته و ندارم. يا حق ، موفق باشيد.
14 بهمن 1390 - ساعت 06:29

اسرارنامه: سلام بر شما همشهری گرامی!
خدا را شکر که هم این موضوع دارد ختم به خیر می شود.و هم شما به هدفتان دست پیدا کرده اید.
بازهم جدیت و دقت شما را در امر اطلاع رسانی و دغدغه تان را درباره امور مربوط به دارالمومنین سبزوار می ستاییم.
ما نیز اگر از مغالطه کاری گفتیم منظورمان نیت شما نبود. اما شما هم باید بپذیرید که گاهی آگاهانه یا ناآگاهانه نیت ها متفاوت از عمل ها می شود.
لذا امیدواریم شما همشهری عزیز در کنار این که نگران غفلت احتمالی از نقاط ضعف هستید ، غفلت قطعی و مسلم برخی از مردم ، مسئولین و رسانه های محلی را از نقاط مثبت و دست آوردهای غرورانگیز دیار سربداران را نیز مورد توجه قرار دهید.
قطعاً می دانید ناامیدی از هر دردی بدتر و گناهی بزرگتر از هر گناه دیگری است. و متأسفانه در برخی موارد پیدایش این روحیه بین همشهریان ما در شهرها و روستاهای منطقه سربداران مشاهده می شود.
ناامیدی از خود ، از مسئولین ، از شهرشان و ...
حال آنکه انصافاً نقاط زیادی برای افتخار وجود دارد و انگار کسانی هستند که به هردلیلی که شاید یکی از آنها نزدیکی به زمان انتخابات باشد دوست ندارند مثبت ها هم گفته شود و به اطلاع مردم برسد.یا اگر هم مثبت ها را هم بگویند خیلی کم و مختصر به آن می پردازند و در نقطه مقابل منفی ها را تا می توانند می پرورانند . هرچه قدر که کوچک باشند.
لذا ما از شما مخاطب گرامی اسرارنامه دعوت می کنیم با ما همچنان همراه باشید و کمک نمایید ضمن داشتن نگاه انتقادی به امور ، فراموش نکنیم که خوبی ها هم وجود دارند.
بازهم از حضور و نظراتتان در اسرارنامه سپاسگذاریم.

علي نوري
0 مخالف 0 موافق
سلام همشهري
- صرفا جهت اطلاع: اي که دستت مي رسد کاري بکن.
_____________
90/11/12 - 14:00شماره: 13901112001107
مدیرعامل راه‌آهن در گفت‌وگو با فارس تشریح کرد
آخرین جزئیات برقی‌شدن خط‌آهن تهران مشهد توسط قرارگاه خاتم‌الاوصیاء
خبرگزاری فارس: معاون وزیر راه و شهرسازی از آغاز به کار قرارگاه خاتم‌الاوصیاء برای ساخت خط‌آهن برقی تهران-مشهد در روز جاری خبر داد و گفت: صرفه‌جویی 444 میلیون لیتر سوخت در سال، افزایش سرعت سیر و کاهش آلودگی از مزایای خط‌آهن برقی است.
عبدالعلی صاحب ‌محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس«توانا»، در خصوص کلنگ زنی عملیات اجرایی پروژه برقی کردن مسیر ریلی تهران - مشهد اظهار داشت: این پروژه براساس قراداد BOT بین راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران و قرارگاه خاتم‌الاوصیاء ساخته می‌شود.

مدیرعامل شرکت راه‌آهن با اشاره به اینکه طول این مسیر 926 کیلومتر است، اضافه کرد: ‌دوره ساخت در فاز اول دو سال و دوره بهره‌برداری 39 سال است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به آغاز عملیات اجرایی این پروژه در بعد‌از‌ظهر امروز، ادامه داد: سرمایه‌پذیر این پروژه، شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران و سرمایه‌گذار آن قرارگاه سازندگی خاتم‌الاوصیاء است.

صاحب‌محمدی با بیان اینکه میزان سرمایه‌گذاری در این پروژه 4 هزار و 100 میلیارد تومان است، خاطر نشان کرد: از این رقم یک‌هزار و 300 میلیارد تومان مربوط به بخش زیرساخت و 2 هزار و 800 میلیارد تومان آن مربوط به بخش ناوگان است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه این مسیر ریلی موجب افزایش سرعت و کاهش زمان سیر خواهد شد، گفت: این طرح شامل 12 پروژه است.

مدیرعامل شرکت راه‌آهن یادآور شد: اصلاح و ارتقاء خطوط ریلی، طراحی، تأمین، نصب و راه‌اندازی شبکه بالاسری، طراحی، تأمین، نصب و راه‌اندازی مراکز اصلی کنترل و پشتیبانی، توسعه زیرساخت‌ها، اصلاح و توسعه سیستم‌های سیگنالینگ و مخابرات، اصلاح و تکمیل پست‌های شبکه ملی جهت انشعاب، برق‌رسانی از شبکه ملی جهت اتصال به پست‌ها، تأمین و راه‌اندازی لکوموتیوهای برقی اصلی و مانوری، تهیه و تامین قطارهای خودکشش برقی و تهیه و تأمین واگن‌های باری و مسافری، جزو 12 پروژه‌ای است که قرار است در این قرارداد اجرایی شده و به مرور فعال می‌شود.

* دستاورد‌های اجرای پروژه خط‌آهن برقی تهران-مشهد برای کشور

معاون وزیر راه و شهرسازی درخصوص دستاوردهای اجرای این پروژه برای صنعت ریلی کشور، اظهار داشت: برای اولین بار است که پروژه‌ای به صورت BOT (سرمایه‌گذاری، ساخت و بهره‌برداری) در صنعت ریلی کشور اجرایی می‌شود ضمن آنکه این پروژه بزرگترین سرمایه‌گذاری در صنعت ریلی در بخش خصوصی است.

مدیرعامل شرکت راه‌آهن خاطر نشان کرد: همچنین از دیگر مزایای اجرای این پروژه باید گفت این اولین واگذاری کامل و بهره‌برداری ‌بخش خصوصی است یعنی همزمان سرمایه‌گذاری، احداث و مدیریت خط به بخش خصوصی سپرده شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: اولین تجربه واگذاری کامل تامین و نگهداری زیرساخت و ناوگان ریلی یک محور به بخش خصوصی در این پروژه صورت گرفته است.

مدیرعامل راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران خاطر‌نشان کرد: نگهداری خطوط و لکوموتیو‌ها تا‌کنون برعهده راه‌آهن بوده است، اما در این پروژه برای اولین بار نگهداری خط، تامین زیرساخت، نگهداری لوکوموتیو و واگن به بخش خصوصی سپرده شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی خاطر نشان کرد: بزرگترین پروژه راه‌آهن برقی کشور با تکنولوژی جدید، در قالب این پروژه توسط بخش خصوصی اجرایی خواهد شد.

صاحب‌محمدی اظهار داشت: سبک سازی ساختار راه‌آهن از دیگر محاسن اجرای این مسیر ریلی توسط بخش خصوصی است که در اصل به معنای کامل خصوص‌سازی اجرای شده است و یک محور به طور کامل خصوصی می‌شود یعنی سرمایه‌گذاری، ساخت و بهره‌برداری برعهده بخش خصوصی خواهد بود.

* نتایج کیفی اجرای پروژه خط‌آهن برقی تهران - مشهد با حضور بخش خصوصی

مدیرعامل شرکت راه‌آهن ادامه داد:‌همچنین اجرای این مسیر ریلی اهداف کیفی خاصی دارد که بومی سازی صنعت برقی شدن خط‌آهن در کشور، از این قبیل است.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: وقتی قرار باشد 932 کیلومتر خط‌اهن برقی برای دو خط رفت و برگشت اجرایی شود به طور طبیعی بخش قابل ملاحظه‌ای از این صنعت در کشور بومی می‌شود و این مورد هدف مهمی برای ما است زیرا کشور به این تکنولوژی دست پیدا می‌کنیم که شامل کسب دانش فنی طراحی لکوموتیو برقی، راه‌آهن برقی و خودکشش برقی و کسب دانش شبکه بالاسری است.

مدیرعامل راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران خاطر نشان کرد: کاهش وابستگی به موتورهای سنگین دیزلی، کاهش تلفات جاده‌ای و استقبال بیشتر از حمل و نقل ریلی و کاهش مصرف سوخت برخی دیگر از مزایایی اجرای این پروژه است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به افزایش بهره‌وری با اجرای این مسیر ریلی، گفت‌:‌ ناوگان کشنده در مسیر برقی ریلی قدرت بیشتری خواهد داشت و در نوسانات دما و مسیرهای مختلف جغرافیایی افت کشش وجود ندارد.

وی ادامه داد: قطار برقی دود ندارد بنابراین امکان افزایش طول تونل برای چنین مسیرهایی وجود دارد.

مدیرعامل راه‌آهن اظهار داشت: افزایش ظرفیت حمل‌ و نقل بار و مسافر در فاز یک اجرای این پروژه به 20 میلیون نفر مسافر و 5 میلیون تن بار و در فاز دوم افزایش ظرفیت جابه‌جایی مسافر به 50 میلیون نفر ‌از مزایای اجرای این خط‌آهن برقی است.

معاون وزیر راه و شهرسازی به کاهش مصرف سوخت اشاره کرد و افزود: کاهش مصرف سوخت راه‌آهن برقی نسبت به دیزلی به میزان 85 درصد، از مزایای دیگر اجرای این مسیر است؛ در فاز یک 300 میلیون لیتر سوخت در سال و در فاز دوم مسیر 444 میلیون لیتر در سال صرفه‌جویی می‌شود.

صاحب‌محمدی با بیان اینکه نسبت مصرف سوخت کشنده برقی به دیزلی 6.9 معادل یک هفتم است، تصریح کرد:‌ افزایش سرعت متوسط قطارها و کاهش زمان سیر به 6.5 ساعت، کاهش آلودگی زیست محیطی به میزان 50 درصد، کاهش هزینه‌های تامین و نگهداری، افزایش آماده به کاری ناوگان برقی نسبت به دیزلی و کاهش تاخیرها، از دیگر مزایای اجرای این مسیر ریلی است.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: کاهش تعداد لوکوموتیو برقی نسبت به دیزلی به میزان 48 درصد و اشتغال در دوره ساخت و بهره‌برداری در فاز یک به طور مستقیم 4 هزار و 265 نفر و غیر مستقیم هزار و 425 نفر از دیگر مزایای اجرای این خط‌آهن است ضمن آنکه در فاز دو 5 هزار و 213 نفر اشتغال مستقیم و هزار و 738 نفر اشتغال غیرمستقیم خواهیم داشت.

صاحب‌محمدی خاطر نشان کرد: جمعاً با اجرای این خط‌آهن برقی در فاز یک و دو، 9 هزار و 478 نفر اشتغال مستقیم خواهیم داشت.

انتهای پیام/

13 بهمن 1390 - ساعت 09:26

اسرارنامه: با سلام خدمت شما همشهری عزیز!
پیش از این در پاسخ به نظرات گوناگونی که درپایین همین مطلب یا سایر مطالب اسرارنامه منتشر کردید و با حالت بدبینانه ای به موضوع راه آهن سبزوار اشاره نمودید ، گفته ایم که این بحث اساساً اشتباه است .
چرا که پروژه ای که شما تا این اندازه آن را تعقیب می کنید و باعث شده از سایر ایرادات یا موفقیت های سرزمین پرافتخار سربداران باز بمانید ، اصلاً آنطور که شما برداشت کرده اید نیست.
این پروژه در واقع ارتقاء همان خطوط ریلی سابق است که در موارد بسیاری از آن با عنوان برقی کردن ، یا ارتقاء خطوط ریلی تهران مشهد یاد شده است. و این برقی کردن یا ارتقاء خود نشان از آن دارد که خط آهن جدیدی احداث نمی گردد. در نتیجه محرومیت جدیدی هم برای سبزوار ایجاد نمی شود. ضمن اینکه سبزوار در حال اتصال به همان مسیر خط آهن سراسری است . چنان که در متن همین خبر آمده است کارگاه فعال این پروژه را هم اکنون می توانید در حد فاصل سلطان آباد به سبزوار مشاهده بفرمایید.
وقتی شما این موضوع را در سلام سبزوار مطرح نمودید گمان کردیم به زودی مسئولین مختلف شهرستان از جمله نمایندگان، فرماندار ، امام جمعه ، شورای شهر و شهرداری و ... به آن پاسخ خواهند داد . اما وقتی واکنشی از هیچیک از مسئولین ندیدیم دریافتیم که یا اصلاً این مطلب را نخوانده اند یا اگر خوانده اند و هیچ پاسخی نمی دهند باید منظوری در کار باشد. سپس خودمان به بررسی مسئله پرداختیم و البته برخی مخاطبان گرامی اسرارنامه نیز پیشنهاد بررسی بیشتری را به ما دادند. سپس بعد از اندکی بررسی برایمان روشن شد که این موضوع بسیار واضح تر از آن است که پاسخ رسمی مقامات مسئول را بطلبد. با اندکی جستجو در صفحات اینترنتی به خوبی معلوم می شود حرف از برقی کردن راه آهن است نه احداث مسیر جدید.
جناب نورآبادی عزیز این همه دقت و اصرارتان در مسیری که گمان می کنید مطالبه گری از مسئولین است ستودنی است. اما امیدواریم هرچه زودتر به این موضوع پی ببرید که مطالبه گری با مغالطه کاری متفاوت است.
با تشکر از حضور و نظر شما.

علي نوري
0 مخالف 0 موافق
صرفا جهت اطلاع:
___________________
آغاز عملیات اجرایی راه آهن برقی تهران-مشهد
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۰ ساعت ۱۷:۵۵
همزمان با دهه فجر، فردا چهارشنبه پروژه ملی راه آهن برقی تهران- مشهد کلنگ زنی می شود.

پروژه ملی راه آهن برقی تهران- مشهد با حضور علی نیکزاد وزیر راه و شهرسازی و عبدالعلی صاحب محمدی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل راه آهن در ایستگاه راه آهن فریمان کلنگ زنی می شود.

افزایش سرعت قطارها در محور تهران- مشهد به ۲۰۰ کیلومتر درساعت، کاهش زمان سیر قطارهای مسافری به ۶ ساعت و افزایش ظرفیت نهایی سالیانه جابجایی ۵۰ میلیون مسار و حمل ۱۱.۷ میلیون تن بار از اهداف اجرای این طرح است.

سرمایه گذار این پروژه قرارگاه خاتم الاوصیاء است و زمان اتمام و بهره برداری از این پروژه ۲۴ ماه و با سرمایه ۴ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان پیش بینی شده است.

همچنین امسال ۷۳ پروژه ریلی با اعتباری بالغ بر ۹۷۰ میلیارد ریال در سطح شبکه ریلی راه آهن به مرحله بهره برداری رسیده که در این میان اداره کل راه آهن شرق با ۱۱ پروژه در صدر قرار دارد.

بازسازی ۲۲۰ کیلومتر خطوط ایستگاه ها و خطوط فرعی درسطح شبکه ریلی، احداث کمربندی بافق و توسعه ایستگاه مبارکه، زیرسازی خط دوم بافق- طبرکوه- احداث خط دوم خرمشهر(اهواز الی حمید)، بازسازی بلاک فرد جهان آباد-ابریشم، برقی کردن راه آهن تبریز-آذرشهر، احداث خط فرعی اتبار نفت زاهدان، بازسازی بلاک باغیک - سواریان، بازسازی و جوشکاری بلاک اراک - سمنگان، اصلاح و تثبیت ترانشه ساقه - محمدیه، بازسازی بلاک سواریان- راهگرد از مهمترین پروژه هایی است که در این ایام خجسته به بهره برداری می رسد.

احداث زیرگذر و سکوی دوم مسافری ایستگاه راه آهن کرمان، احداث پاسگاه پلیس محمدیه، اجرای دپوی تعمیرات لکوموتیو سیرجان، بهسازی شبکه بالاسری خط برقی تبریز- مرند، بازسازی سکوهای ۱ و ۲ و ۳ و ۴ ایستگاه راه آهن مشهد از دیگر پروژه های قابل افتتاح در دهه فجر است.

افزایش ایمنی و افزایش سرعت، سیر قطارها و رفاه حال مسافرین، بهبود کیفیت سیر و حرکت قطارها، توسعه زیرساخت ها و افزایش بهره وری، ایجاد حریم امن برای ایستگاه ها به منظور جلوگیری از برخورد عابر با وسایل نقلیه ریلی و افزایش ظرفیت خطوط راه آهن و بار محوری از مهمترین اهداف اجرای این پروژه ها است.
12 بهمن 1390 - ساعت 08:09

اسرارنامه: از اطلاع رسانی شما سپاسگذاریم.
اما منظورتان برایمان واضح نبود. آیا این ادامه همان بحث قطار سریع السیر مشهد تهران است که در سلام سبزوار انتشار دادید ؟
به هرحال با تشکر...

علي نوري
0 مخالف 0 موافق
سلام همشهري عزيز
باز هم متشکرم
-هدف من فقط اطلاع رساني به مردم و دلسوزان و مطالبه گري از مسئولان براي جلوگيري از تکرار يک ظلم تاريخي ديگر در حق ديار سربداران بود نه مجادله. خوانندگان و همشهريان در اين باره قضاوت مي کنند.
10 بهمن 1390 - ساعت 06:24

اسرارنامه: با سلام. ما نیز از شما همشهری گرامی متشکریم.
هدف ما نیز روشنگری و قرار دادن هرچیز به جای خود است .چراکه می ترسیم . ترس از اینکه مبادا از هول حلیم در دیگ بیافتیم.
مبادا فکر کنیم باید تلافی مشکلات 50 سال گذشته را امروز سر مسئولان و مردم فعلی خالی کنیم.
مبادا فکر کنیم مطالبه گری یعنی داشتن انتظار معجزه از مسئولین.
مبادا ترس آن ظلم تاریخی باعث شود از چشیدن لذت همه موفقیت های فعلی محروم شویم.
مبادا همه چیز را با هم قاطی کنیم.
مبادا...
با این وجود همانطور که بارها گفته ایم تمامی دیدگاه ها برای ما محترم است.و تا وقتی محترمانه بیان شوند تأیید و نمایششان وظیفه ای بر دوش ما...
بازهم از شما همشهری گرامی ودلسوزیتان برای سبزوار عزیز و مظلوم سپاسگذاریم...


مجله ی اینترنتی اسرارنامه سبزوار
1 مخالف 5 موافق
با سلام مجدد خدمت شما علی آقای نورآبادی تحلیل گر و نویسنده گرامی سبزواری !
آنچه در مورد ضرورت ایجاد شهروند مطالبه گر می فرمایید کاملاً صحیح است ویکی از ویژگی های هرجامعه متمدن وپیشرفته ای همین مطالبه گری شهروندان است. رسانه ها نیز باید مطالبه گرباشند.
اما شما که ماشاالله خودتان آگاه هستید ، مطالبه گر بودن با بدبین بودن و تخریب کردن متفاوت است.
البته ما نمی گوییم شما چنین قصدی داشته اید. اما به نظر می رسد به شدت تحت تأثیر فعالیت های غیرحرفه ای برخی همکاران رسانه ای ما قرار گرفته اید.و در کل در مقالات شما در مورد راه آهن برقی تهران مشهد و استان شدن سبزوار مشاهده می شود یک پارچه سرزنش و سرکوفت و بدبینی نسبت به اوضاع فعلی و عملکرد مسئولین است. حال آنکه این مسئولین نیز بالاخره از آمریکا و اسرائیل نیامده اند از همین داخل مرزهای کشور خودمان از بین خودمان برخواسته اند تأیید و نظارت مراجع قانونی را گرفته اند و درنهایت سایه مقام معظم رهبری روی سر همه ما و آنها هست .
اما اگر بین ما رسم شود که هرکس انتخاب شد و به سنگر خدمت گزاری مردم وارد شد ، به هزار شکل ممکن او را مورد اتهامات مختلف و بدبینی قرار دهیم ، دیگر معلوم نیست از ما و از او چه امید خیری می توان داشت.
جناب نورآبادی اسرارنامه تنها حدود سه ماه است که فعالیت خود را آغاز کرده . از نیمه آبان سال چاری اما برخی از این وبسایت ها که ما دائماً نسبت به بداخلاقی های رسانه ای آنها در تخریب ناجوانمردانه و ترویج فضای بدبینی بین مردم هشدار داده ایم ، ممکن است سوابق بیش از یک یا دو سال و حتی بیشتر داشته باشند...
پرواضح است که در چنین فضایی که عده ای تا این حد در ترویج فضای بدبینی و انتقاد مغرضانه کوشیده اند ، هر رسانه سالمی باید واکنشی موثر نشان دهد.
با این حساب همین رفتار اسرارنامه در توجه بیشتر به نقاط قوت درواقع خود یک انتقاد است . منتها مگر همیشه باید نسبت به مسئولین انتقاد کرد ، مگر نباید خودمان را هم مورد انتقاد قرار دهیم؟
مگر نباید هر روز به حساب خودمان برسیم و ببینیم در جریان زندگی شخصی و اجتماعی چه قدر دینمان را به خودمان و دیگران ادا کرده ایم.
مگر فقط باید توپ را به میدان دیگران بیاندازیم؟
وظیفه من و شمای نویسنده و تحلیل گر چیست ؟ تنها دمیدن در کوس ناامیدی و یأس اجتماعی . که در نهایت اگر هم منجر به تخریب برخی مسئولین بشود اما نتیجه کلی ترش را در طولانی مدت در به وجود آمدن احساس سرخوردگی و ناامیدی اجتماعی در بین مردم نشان می دهد.
دراین نشان می دهد که جوان سبزواری از سبزواری بودن خودش خجالت بکشد وسعی کند آن را انکار نماید. و وقتی جوانی احساس کند هویت محلیش مناسب نیست به راحتی شیفته هویت های جعلی و پوشالی شهرهای بزرگ تر یا حتی کشورهای به ظاهر متمدن غربی می شود که فقط توانسته اند از خوب و بدشان تصویر خوبی بسازند و به خوبی هم برای ما عرضه کنند.
جناب نورآبادی عزیز شما در این سیر گفتگو که با ما داشته اید ، بارها این مورد را به ما تذکر داده اید که نقاط منفی را هم باید دید ، اما هرگز به صورت روشنی نفرمودید آیا نقاط مثبت را نیز نباید دید ؟ و اگر باید دید چگونه ؟ مگر غیر از این است که برای نقاط قوت هم باید تحلیل و تفسیر نوشت؟ باید با شوق از آنها یاد کرد و به مردم گفت در کنار نقاط ضعف نقاط مثبتی هم وجود دارد ؟
ما در اسرارنامه سعی خود را کرده ایم که هر دو جنبه را پیش رو قرار دهیم. نمونه های مطالب انتقادی ما در همین وبسایت موجود است . که اگر تا کنون نخوانده اید می توانیم برایتان معرفی کنیم.اما مسلماً وظیفه ایجاب می کند که در این فضای موجود بیشتر نقاط مثبت مغفول مانده را مورد بررسی قرار دهیم.
این مطالب شما هم وقتی برای ما ارسال شد هرگز به صورت مقاله نبود. به صورت نظری بود که در حین یک گفتگو ی از قبل شکل گرفته بین ما و شما مطرح شد. ما نیز به همان اندازه مطالبتان را انتشار دادیم و در معرض دیدهمه مخاطبان قرار دادیم. اما وقتی برای سلام سبزوار ارسال کردید به شکل مقاله کامل تنظیم نمودید.ضمن اینکه ما به مطلب شما همان موقع پاسخ دادیم و حالا هم باز نظرات برخی از مخاطبان ما را در همین پست که نگاه کنید ، مسائل جدیدتری به دستتان می آید.
ضمناً فرمودید ما کجا و امام صادق(ع) کجا؟ وسپس فرمودید چنین ادعایی نداشته و نداریم . این فرموده شما کاملاً صحیح . ما نیز می دانیم که درحال حاضر این فاصله بین همه ما تا آن بزرگواران وجود دارد.و بسیار هم زیاد است.
اما اگر به هرحال ائمه معصومین الگوهای ما هستند آیا نباید تلاش کنیم که فاصله مان را با آن بزرگواران کم کنیم؟
آیا می توان با گفتن یک عبارت مثلاً «ما کجا و امام صادق کجا» شانه از زیربار همه مسئولیت های خطیر دینی و اجتماعیمان خالی کنیم؟
به هرحال ما طبق روال خود از شما نویسنده عزیز همشهری به خاطر همراهیتان با اسرارنامه و نظرت خوب و انتقادیتان سپاسگذاری کرده و مجدداً دعوت می کنیم درموضوعات مختلفی که مورد علاقه شماست مطالب خود را تنظیم کرده و برای ما بفرستید.
ما چنان که می بینید برای نمایش دادن نظرات و مقالاتی که با دیدگاه های اسرارنامه مخالف باشند ، هیچ مدودیتی نداریم. تنها شرطمان رعایت اخلاق دینی و رسانه ای و حفظ ارزش های شخصی و ملی و محلی است.
با تشکر...
8 بهمن 1390 - ساعت 12:47

http://sarbedarankavir.blogfa.com/
4 مخالف 1 موافق
سلام همشهري
- اولا ما کجا و امام صادق کجا (ع) ما چنين ادعايي نداشته و نداريم
-ثانيا دوست مجازي عزيز نه منفي گرايي تنها مفيد است نه مثبت گرايي تنها بايد واقع بين بود. خوب است شما در کنار مثبت گرايي کمي هم واقع گرا باشيد. من آن خبر را سري اول برايتان فرستادم فکر کردم شما در کنار اين همه نکات مثبت به اين واقعيت هم مي پردازيد و آن خبر را هم از نظر اطلاع رساني براي مخاطبانتان و هم از نظر مطالبه گري از مسئولان پوشش مي دهيد و پيگيري مي کنيد. اما ديدم خبر نشد.
قصد نوشتن دوباره ان را هم نداشتم وقتي ديدم اين روزها بحث راه اهن مطرح است و شما هم تيتر زده ايد نوشتم .
شايد من به قول شما منفي نگر باشم هم شما سعي کنيد واقع بين باشيد و اين دو نکته ( اطلاع رساني به موقع و مطالبه گري ) را در نظر داشته باشيد.
گوش شيطان کر اگر خداي نکرده اين خبر واقعيت داشته باشد و اين اتفاق بيفتد ايا شما خودتان را الان که موقعش است بخاطر عدم اطلاع رساني و مطالبه نکردن از مسئولان خواهيد بخشيد؟ باز هم ممنون
8 بهمن 1390 - ساعت 06:24

اسرارنامه: با تشکر از نظر شما . به مطلبتان در قالب نظر جداگانه ای پاسخ داده شد.

سرزمین سربداران |وب
1 مخالف 3 موافق
به نظر من یعنی هر چی فکر کردم دیدم این منطقی ترین نظر میتونه در مورد خط اهن برقی تهران مشهد باشه
این خط همون راه اهن 80سال پیش که رضا شاه ساخته و میخوان ترمیم کنند و بهبودش ببخشند تا بتونه با سرعت 200کیلومتر سرعت در ساعت حرکت کنه و مطمئن هستم قرار نیست ریل کشی جدید صورت بگیره چون اگه اینطور بود فاصله 900کیلومتری تهران -مشهد بیشتر از 2 سال کار داره بخوان خط جدید بزارن
پس نتیجه میگیریم خداوند به ادم عقل وفهم داده که ببینه وقتی این قطار دقیقا از اون شهرهای قبلی میگذره یعنی گرمسار سمنان دامغان شاهرود نیشابور و مشهد پس حتما دلیلی داره که از سبزوار عبور نمیکنه
فرضیه دوم این یه خط اهن جدید که از این شهرها عبور میکنه در این صورت باز هم ما ضرر نکردیم چون وقتی راه اهنمون وصل خط سراسری بشه مطمئنا به اون خط اهن جدید هم وصل میشه مگه این که اون خط اهن جدید از خراسان شمالی رد بشه که باز هم نمیشه
پس این یه کج فهمی که خودمون برای خودمون ساختیم نه انتقاد
7 بهمن 1390 - ساعت 15:15

اسرارنامه: با سپاس از شما نظردهنده گرامی سرزمین سربداران
اگر فرضیه اول شما که فرمودیداین قطار سریع السیر در واقع ترمیم همان مسیر قبلی است ، و قرار نیست ریل جدیدی گذاشته شود صحیح باشد که به احتمال زیاد صحیح است ، در نتیجه نه تنها نظرات جناب نورآبادی به طور کامل رد می شوند بلکه باید به این هم توجه کنیم که در این پروژه در نهایت سبزواری ها ضرر کامل نمی کنند.چرا که به غیر از این که به قول شما به زودی سبزوار هم به آن مسیر متصل می گردد ، ضمناً شهرستان های جوین ، جغتای و خوشاب نیز که حقیقتاً پاره های تن سرزمین سربداران هستند ازاین پروژه برخوردار شده و برخورداری آنان از این پروژه نیز خود جای شکر دارد. چرا که مسیر قبلی راه آهن از این شهرها هم می گذرد واگر در خبرها ذکر نمی شود به خاطر اختصار کلام است .
برقرار باشید...

خون سربداران
1 مخالف 5 موافق
باید چه کرد تا این روحیه ناامیدی از بین جوانان ما برچیده شود.
روحیه ناشکری و ناسپاسی! روحیه بدبینی افراطی !
با وجود اینهمه نقاط قوت که می توانند به خاطر آنها به خود افتخار کنند تنها معطوف به کمبودها شده اند. این روحیه ای است که درنهایت شکست همگانی را ایجاد می کند.
باید رسانه ها بیشتر نقاط مثبت را پوشش دهند. مردم سبزوار گناهی نکرده اند که در اثر فعالیت ضعیف رسانه ها احساس بی خود و بی جهت احساس بدبختی کنند.
توصیه من به آقای نورآبادی این است که دست بردارید برادر جان. آن هم حالا که رسانه های سبزوار به خاطر فعالیت گسترده خود در همه خراسان مطرح شده اند و مثلاً در همین اسرارنامه همه روزه تعداد زیادی از هم استانی های نیشابوری حضور پیدا می کنند ، پس نباید خبرها و تحلیل هایی منتشر کنیم که وجهه خوب دانشگاهی و فرهنگی و همدلی سیاسی شهرمان را پایین بیاورد.
چشم ها را باید شست ...
7 بهمن 1390 - ساعت 13:39

علي نوري |وب
1 مخالف 5 موافق
سلام همشهري خسته نباشيد
- مطلب "از خط قطار برقي تهران- مشهد، سبزوار را جا انداختند؟ را حتما بخوان. چرا روي اين مطلب را پوشش نمي دهي رئيس؟ مگر مي خواهي دوباره ظلم پنجاه سال پيش در حق مردم سبزوار تکرار شود تا بعد بدويم دنبال اينکه قطار را به شهر بياوريم. چرا همين اول که هنوز ساخته نشده کاري نکنيم تا بيايد.
اين مطلب در مخالفت با نمايندگان محترم يا مسئول ديگر نيست يک دعوت عمومي است از همه کساني که مي توانند کاري بکنند. شما هم اگر به نمايندگان يا هر کس ديگري دسترسي داري يا هر کاري ديگري مي تواني بکني دريغ نکن. شايد با پوشش رسانه اي و پيگيري ما از اين ظلم جلوگيري شد. يا حق
6 بهمن 1390 - ساعت 10:53

اسرارنامه: سلام جناب نوری مطلبتان خوانده شد .
این موضوع را که اخیراً در سایت سلام سبزوار منتشر کرده اید ، خودتان قبلاً هم پایین برخی مطالب وبسایت ما به صورت نظر قرار داده بودید و ما هم همانموقع پاسخ قانع کننده ای دادیم و شماآن زمان دیگر گفتید باید این بحث ها را تمام کرد و لحن بیانتان طوری بود که نشان می داد خودتان هم قانع شده اید.
اما اینک دوباره به پله اول بازگشته اید و همان حرف ها را بدون اینکه چیز جدیدی اضافه شود تنها به صورتی مفصل تر در سلام سبزوار منتشر کرده اید.
حالا به جای اینکه شما از ما بپرسید چرا این مطلب را پوشش نمی دهیم که قبلاً هم پاسخش را دادیم، ما از شما می پرسیم چرا شما نقاط قوت را نمی بینید ؟ آیا نقاط مثبتی وجود ندارد؟
آیا بدبینی و منفی نگری هنر است؟
شما که تحصیل کرده دانشگاه امام صادق هستید مرام رفتاریتان چه قدر به حضرت ایشان نزدیک است؟
امام صادق امر کرده اند اول یک کسانی را خودتان انتخاب کنید و بعد زیرپایشان را خالی کنید و تا توانستید برای تخریب و تخطئه آنها بکوشید؟
اما صادق فرموده بودند چشمتان را روی همه خوبی ها و نقاط مثبت ببندید و فقط بگردید و نقاط منفی را حتی اگر ریز یا کوچک هستند ، پیدا کرده ، بزرگ کنید و تحویل مردم دهید؟
آقای نوری قبلاً هم خدمتتان عرض کردیم انتقاد سازنده اش خوب است. و در انتقاد سازنده اول حسن نیتشان را نشان می دهند.
درانتقاد هیچگاه تنها نمی آیند روی نقاط منفی متمرکز شوند و به طور کل نقاط قوت را یا نبینند یا مثل کاری که شما در مقاله اخیرتان در سلام سبزوار کردید نقاط مثبت را به تمسخر و انکار بگیرند.
نقد یعنی هم دیدن و برشمردن بدی ها و هم خوبی ها .
شما در مقاله ای که نوشتید ، اگر انتقاد بود ، چه قدر خوبی ها را هم حقیقتاً دیدید ؟
این بود مرام امام صادق ؟
به هرحال ممنون از حضورتان ، موفق باشید...

سرزمین سربداران | ايميل |وب
2 مخالف 1 موافق
دکترمحموداحمدی نژاد:مردم سبزوار سال آینده صدای بوق قطار را می شنوند سال 1385 حالا اگه شما فکر میکنید قدرت معاون وزیر از رییس جمهور بیشتر
5 بهمن 1390 - ساعت 11:08

اسرارنامه: دوست عزیز و وفادار اسرارنامه از سال 85 تا به حال خیلی چیز ها عوض شده است. یکی از مهمترین تفاوت هایی که می توانید بین آن وعده و ادعا در آن سال و این وعده و ادعا دراین سال ببینید کارگاه فعال راه آهن است که اینک بسیاری از مسیر را برای ریل گذاری آماده کرده اند. پیمان کاران و کارگران همه روزه در حال فعالیتند. همانطور که گفتیم ما خودمان هم ابتدا نمی توانستیم این موضوع را باور کنیم اما دیگر وقتی که کار عملاً شروع شده چرا باور نکنیم.
از سبزوار تا سلطان آباد کمتر از 45 دقیقه راه است . نهایت می توان یک سر رفت و دید. ما فکر می کنیم این بار این رویا دارد به حقیقت می پیوندد.
شما چه طور ؟

• عملکرد اسرارنامه را چگونه ارزیابی می کنید؟
تبليغات