مجله اینترنتی اسرار نامه سبزوار

11 مهر 1395   /   کد مطلب: 14788   /   بازدید: 2686   /   نظرات: 1

بیش از یک قرن میزبانی عزای سید الشهدا (ع) در :

خیمه تاریخی حسینیه قنادهای سبزوار با نقش های کهن و مزین به آیات قرآن کریم

خیمه تاریخی حسینیه قنادهای سبزوار با نقش های کهن و مزین به آیات قرآن کریم
علی اکبر ملکی خبرنگار خبرگزاری بین المللی قرآن (ایکنا) در سبزوار در آستانه محرم به سراغ یکی از نمادهای عزاداری سنتی این شهر که خیمه‌ای است تاریخی با قدمت ۱۰۰ ساله رفته است. چادری که منقش به آیات کلام‌الله مجید است  و  همه ساله در دهه اول محرم با آیین خاصی این چادر بر پا شده و به خیمه ای برای عزای ثارالله در یکی از کهن شهرهای شیعه تبدیل می شود.
 
متن کامل گزارش علی اکبر ملکی درباره چادر تاریخی حسینیه قنادهای سبزوار را در ادامه مطالعه خواهید کرد:
 
استفاده از آیات قرآن در خیمه عزاداری ۱۰۰ ساله سیدالشهدا(ع)
 
 
به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خراسان رضوی، با نزدیک شدن به ماه محرم، ماه پیروزی خون بر شمشیر تقریبا تمام مردم ایران و بسیاری از مردم جهان اقدام به برپایی مراسم عزادارای برای سرور و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) و یاران باوفایش در کربلا می‌کنند.
 
ماه محرم ماهی است که حضرت امام خمینی(ره) فرموده‌اند:«همین گریه‌ها نگه داشته ما را. گول این شیاطینی که می‌خواهند این حربه«سلاح» را از دست شما بگیرند، گول اینها را نخورند جوانهای ما، همین‌هاست که ما را حفظ کرده، همین‌ها هست که مملکت ما را حفظ کرده».
 
«تکلیف آقایان است روضه بخوانند. تکلیف مردم است دسته‌های شکوه‌مند سینه‌زنی را بیرون بیاورند. البته از چیزهایی که بر خلاف هست از آنها پرهیز کنند، اما دسته‌ها بیرون بیایند، سینه بزنند». 
 
ماه محرم ماهی است که در آن انواع مختلف عزاداری‌ها را در سطح شهر مشاهده می‌کنید یکی زنجیر می‌زند، افرادی سینه‌زنی می‌کنند، یک نفر نخل عزاداری بلند می‌کند، یکی خیمه عزا برپا می‌کند، بعضی گریه می‌کنند و یکی روضه و مداحی می‌خواند. هر کسی هر آنچه در توان دارد در طبق اخلاص قرار می‌دهد و هدیه به پیشگاه الهی و تقدیم سیدالشهدا(ع) می‌کند، به امید آنکه خدای مهربان قبول کند و حاجتش را برآورده سازد.
 
 
در آستانه محرم در سبزوار به سراغ یکی از نمادهای عزاداری که خیمه‌ای است تاریخی با قدمت ۱۰۰ ساله می‌روم، چادری که منقش به آیات کلام‌الله مجید است و در آن آیه اول سوره فتح نوشته شده است «إِنَّا فَتَحْنَا لَكَ فَتْحًا مُبِينًا، ما تو را پيروزى بخشيديم چه پيروزى درخشانى».
 
چادری از جنس کتان و نوعی پنبه با روکش پارچه‌ای سفید که در حدود ۶۰ سال پیش توسط خانواده محمدعلی طالبی دوخته شده است، خانواده‌ای که نسل به نسل این چادر معنوی را به خوبی نگه‌داری کرده‌اند و برای حفاظت بیشتر آستری سفید بر روی چادر اصلی دوخته‌اند.
 
این چادر زیبا و تاریخی مزین به هنر خوشنویسی و منقوش با مضامین کربلا دارای نقوش شیر با شمشیری در دست که یا شهید بر روی آن نوشته شده است، متاثر از پرچم دوران صفویه است که به اشعاری با مضامین مرثیه واقعه کربلا به ویژه ترجیع‌بند مشهور کلیم کاشانی در رثای حضرت امام حسین(ع) و یاران با وفایش تزیین شده است.
 
 
این خیمه حسینی(ع) برای برپایی نیاز به چهار ستون حدود ۱۳ متری دارد تا توسط هفت قطعه اصلی و جدا از هم که با طناب به هم وصل شده بر روی محوطه‌ تاریخی حسینیه «قنادها» به ابعاد ۲۵*۲۵ که در اطراف آن بخش‌هایی از زیر ایوان حیاط منقش به اشعار شاعران و نقاشی در رثای شهدای کربلا است قرار بگیرد.
 
این چادر منحصر به فرد، تنها چادر باقی مانده از این نوع در ابتدا به سفارش یزدی‌های مقیم سبزوار در حدود یک قرن پیش برای نصب در محوطه حسینیه «قنادها» به همت هنرمندان اصفهان تهیه شده است.
 
هر ساله از اول محرم تا پایان دهه اول در زیر آن در این محوطه تاریخی به عزاداری مشغول می‌شوند و بسیاری از مردم در زیر همین چادر که به نام حضرت ابا عبدالله الحسین(ع)، شهدا و اسرای کربلا بر پا می‌شود حاجت گرفته‌اند و بسیاری چشم انتظارند تا محرم از راه برسد و دل را روانه کربلا کرده و از آقا و مولایشان با توکل بر خدا حاجت بگیرند.
 
قدمت حسینیه «قنادهای سبزوار» مکانی که این خیمه حسینی در آن برپا می‌شود به اواخر دوره قاجاریه می رسد و در سال ۱۳۸۴ در فهرست آثار ملی قرار گرفت.
 
منبع: خبرگزاری ایکنا
 
تهیه شده توسط: علی اکبر ملکی
 
 
 
 
 
 
 
 

نظر شما؟
نام:
ايميل:
وب:
عدد روبرو:


1 نظر در صف تاييد است.
• عملکرد اسرارنامه را چگونه ارزیابی می کنید؟
تبليغات