مجله اینترنتی اسرار نامه سبزوار

فرهنگ و هنر   /   28 شهريور 1398   /   کد مطلب: 22939   /   بازدید: 714   /   نظرات: 0

استاد حسین شنوایی متخلص به شهاب سبزواری شاعر پیشکسوت و برجسته دیار سربداران

استاد حسین شنوایی متخلص به شهاب سبزواری شاعر پیشکسوت و برجسته دیار سربداران
 
حسین شنوایی ملقب به شهاب در آستانه دهه 40هجری شمسی در شهر سبزوار متولد شد و دوران تحصیل خود را در مقاطع ابتدایی ، راهنمایی و دبیرستان در همین شهر به پایان رساند و پس از اخذ دیپلم ، برای ادامه تحصیل در رشته زبان وادبیات فارسی به دانشگاه مشهد رفت.
 
لیکن تحصیلات وی درمقطع کارشناسی به دلیل همزمان شدن با جریانات انقلاب فرهنگی بیش از زمان معمول یعنی در حدود 8 سال به طول انجامید و سرانجام وی در سال 64 فارغ التحصیل شد.
 
شنوایی پس از فارغ التحصیلی جذب اداره آموزش و پرورش تا در شغل مقدس معلمی مشغول به خدمت شود. وی در ضمن تحصیلات خود را تا مقطع کارشناسی ارشد در همان دانشگاه مشهد ادامه داد و سپس در دوره دکتری نیز پذیرفته شد ، اما دیگر به گفته خود، انگیزه لازم برای ادامه تحصیل را نداشت و با همان مدرک کارشناس ارشد زبان و ادبیات فارسی به مدت 23 سال به تدریس درمدارس و دانشگاه های سبزوار پرداخت. و این روند ادامه یافت تا اینکه وی در آخرین سالهای دهه 80 شمسی بازنشسته شد و یک سره خود را وقف کارهای ادبی کرد ، که همیشه مورد علاقه اش بوده است .
 
این شاعر سبزواری البته از همان ابتدای جوانی ، به فعالیت های گوناگون ادبی مشغول بوده است که انتشار کتاب شعر "درگاه دریا" در سال 1374 توسط انتشارات بنفشه تهران یک نمونه از این فعالیت ها می باشد. 
 
"درگاه دریا" مجموعه ارزشمندی بود که در همان سال انتشار به دریافت جوایزمتعدد و لوح قلم موفق شد.
 
استاد شنوایی همچنین "گزیده اشعار ضیایی سبزواری" یکی از شعرای محلی شهرستان را به مناسبت دویستمین سال تولد حکیم سبزواری از سوی کنگره ای به همین عنوان در دانشگاه حکیم سبزواری (تربیت معلم سابق) منتشر کرده است.
 
از دیگر آثار استاد شنوایی می توان به یک ترجمه اشتراکی از عربی به فارسی تحت عنوان "صلاح الدین ایوبی قهرمان حتین" اشاره کرد که در قم به چاپ رسیده و همچنین یک مجموعه رباعیات نیز تحت عنوان "بیکران حکمت" در انتشارات آستان قدس از وی منتشر شده است. 
 
استاد شنوایی همچنین در سال 1387 از سوی مجله تخصصی شعر ایران در کنار حدود 75 نفر از شاعران مطرح معاصر مانند شهریار ، اخوان ثالث درکتر قیصرامین پور، علی معلم و ...به عنوان یکی از چهره های برجسته شعر معاصر ایران در عصر انقلاب مطرح گردید.
 
علاوه برآن در همان سال از سوی دومین جشنواره ملی شعر فجرحسین شنوایی به عنوان شاعر برتر خراسان معرفی شد و لوح تقدیر و جوایزی را دریافت نمود.
 
یکی دیگر از افتخارات استاد شنوایی این است که در سال 1389 از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ردیف 110 تن از شاعران برگزیده عصر انقلاب معرفی شد و به همین مناسبت انتشارات "تکا" در تهران اقدام به انتشار مجموعه ای سیصد صفحه ای از اشعار وی کرد که این مجموعه با نام "فصل پنجم" منتشر شده است.
 
به جز اینها مقالات و مصاحبه ها و نقد و نظرهای وی در برخی نشریات تخصصی شعر وادبیات کشور ونیز روزنامه های کثیرالانتشاری نظیر کیهان، اطلاعات ، مجله شعر، روزنامه قدس ، خراسان ، و نشریات و مطبوعاتی ازاین دست چاپ شده است. 
 
یک نوع دیگر از فعالیت های ادبی حسین شنوایی در همه سالهای گذشته مسئولیت و اداره چندین انجمن و کانون شاعران و نویسندگان هم در سبزوار و هم در مشهد مقدس بوده است.
 
وی همچنین در برخی از مسابقات و جشنواره های ادبی ملی ، استانی یا شهرستانی به کار داوری پرداخته است.
 
انجمن ادبی ابن یمین سبزوار که آن را با نام فروردین نیز می شناسند، از سال 68 با همت همین شاعر سبزواری وسایرشاعران علاقه مند محلی تأسیس شد که در سالهای اخیر بعد از نزدیک به سی سال فعالیت تعطیل شده است.
 
خود استاد شنوایی در مورد اثرگذاری انجمن شعر ابن یمین در سبزوار می گوید: شعر امروز سبزوار در دامن این انجمن رشد و نمو یافته است. 
 
وی حسن دلبری ، جواد جعفری نسب ، محمدرضا فرامرزی ، حسن نصر ، مهدی صحرایی ، اقتداری و... را تعدادی از شاعران شاخص و موفق سبزواری می داند که تقریباً از نخستین سالهای تأسیس عضو این انجمن بوده و حتی برخی از آنها ازهمین محفل در دهه های گذشته در کل کشور درخشیده اند. 
 
شنوایی همچنین معتقد است انجمن ادبی ابن یمین در میان جوانان نسل جدید نیز اقدام به پرورش شاعران موفقی کرده است و به عنوان مثال معصومه عباسی برگویی و سمیه اکبری دو تن از این شاعران جوان هستند که در نظر استاد شنوایی  شعر نسل جوان را به خوبی می سرایند.
 
به گفته استاد شنوایی به جز این دو شاعر جوان بسیارند شاعران جوان وخوش ذوق و قریحه دیگری که هریک به نوعی امیدهای آینده شعر سبزوار محسوب می شوند. 
 
وی همچنین  تا کنون چندین ترانه نیز سروده است که برخی از آنها در گروه موسیقی و ترانه صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران توسط برخی خوانندگان توانمند از جمله عباس بهادری و محمدمهدی ساوه اجرا شده است.
 
به ویژه یکی از ترانه های وی به نام "زندگی" که با یک آهنگسازی خوبی همراه شده و با صدای محمد مهدی ساوه اجرا گردیده ، بارها از صدا و سیما به ویژه رادیوی سراسری پخش شده  است.  .
 
وی سراینده شعر سروده ویژه سبزوار است که بسیار مورد توجه قرار گرفته است.
 
در ادامه دو نمونه از اشعار این شاعر پیشکسوت سبزواری منتشر می شود:
 
سرود ویژه سبزوار: 
 
 دیار سربدارن سبزواره
زمینش آسمان افتخاره
مزار سوز آن شازده شعیبه  
قدیمی مسجد آن پامناره
دیار شیعه و آیات عظمی      
حکیم و کاشفی و عبدالاعلی
شهیدانش جوانمردان دینند
که در انگشتری دین نگینند
سلام ای شهر علم و عاشقی ها  
صف اسرار ها و بیهقی ها  
اگر از آسمون خنجر بیایه   
اگر تیمور با لشگر بیایه
دل از آئین و دینم بر ندارم   
که اهل سبزوارم سربدارم
ای شهر کهن بیهق سرسبز و گل افشان باش    
در سایه پر نور خورشید خراسان باش
چون پرچم خسرو گرد از آجر ایمان است      
هم مهر تو جاویدان، هم عشق تو ایران است
 
این شعر که در قالب یک کلیپ ساخته شده، بارها در شروع مراسم و برنامه های رسمی این شهرستان پخش شده است.
 
 
*   *   *
 
خار یا گُل, هرچه بودم ریختم خود را به پایت
تا بدانی زندگی را دوست دارم بی نهایت
 
زندگی یعنی تو . ای روشن تر از خورشید ِ فردا
من شبم . ای هرچه سوسو می زند در شب , فدایت
 
باز بودن یا کبوتر بودنم فرقی ندارد
آرزویم : لذت پرواز کردن در هوایت
 
حال و روزم : باغ اسفندی که  فروردین ندارد
مرغ عشقم , در قفس جان می دهم دور از صدایت
 
اهل نفرین نیستم .شادی به لب هایم بیاموز
ای کلید قفل ِچندین ساله قلبم دعایت
 
زندگی , بی عشق مفهومی ندارد عاشقم باش
یک بغل گل ,چیده ام از باغ احساسم برایت
 
نازنین ! این سرخ گل ها را اگر از من بگیری
رنگ و بوی ِ "دوستت دارم " بگیرد دست هایت
 
عمر ما مثل "شهاب " و آرزوها مثل شب ها
ما , در این غم های دنیا : نقطه ای در بی نهایت
 
 
شاعر#شهاب_ سبزواری (حسین شنوایی)
 
 
 
با سپاس از سمیه اکبری بابت همکاری در تهیه این مطلب
 
 
 
 

نظر شما؟
نام:
ايميل:
وب:
عدد روبرو:


0 نظر در صف تاييد است.
• عملکرد اسرارنامه را چگونه ارزیابی می کنید؟
تبليغات