مجله اینترنتی اسرار نامه سبزوار

فرهنگ   /   4 آبان 1391   /   کد مطلب: 711   /   بازدید: 2889   /   نظرات: 0

سبزوار شهری تاریخی با هویت اصیل فرهنگی است.

سبزوار شهری تاریخی با هویت اصیل فرهنگی است

 یکی از شاعران برجسته کشور گفت : سبزوار شهری تاریخی با هویت اصیل فرهنگی است و در واقع این شهر به عنوان یکی از ریشه های فرهنگی خراسان محسوب می شود.

دکتر قادر دلاورنژاد که به سبزوار سفر کرده است روز چهارشنبه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا افزود : جلوه های فرهنگی متعددی در شهر سبزوار مشاهده می شود که نمونه هایی از آن را می توان در رواج روحیه شعر دوستی و ادبیات پروری در میان مردم این شهر جستجو کرد.

وی اظهارداشت : وجود شعرا و نویسندگانی چون استاد حمید سبزواری ، ابوالفضل بیهقی ، دکتر علی شریعتی ، ملاحسین واعظ کاشفی و ...که از خاک سبزوار به عرصه گسترده ادبیات فارسی تقدیم شده اند همه نشانه هایی از آماده بودن بسترهای لازم در این شهر برای حمایت موثر از مقوله فرهنگ ، هنر و ادبیات فارسی است.

سردبیر ماهنامه ˈپنجره فرهنگˈ در بخش دیگری از این گفت و گو اظهار داشت : بجز توانمندی سبزوار در عرصه شعر و ادبیات فارسی یکی دیگر از نکاتی که در این شهر توجه هر مسافر و گردشگری را سریعاً به خود جلب می کند نصب المان های متعدد فرهنگی در خیابان ها و میادین سطح شهر است.

وی ادامه داد : وجود مجسمه ها و المان های مختلف در یک شهر نشان از ذوق و روحیه هنری ساکنین آن دارد که با صرف وقت و هزینه برای سمبل سازی از رویدادها و شخصیت های فرهنگی ، تاریخی و اجتماعی خود ، تلاش می کنند.

دلاورنژاد سپس با اشاره به رونمایی از سردیس استاد حمید سبزواری شاعر بزرگ عصر انقلاب در یکی از خیابان های شهرزادگاهش گفت : این ، کار بسیار خوبی است که با نصب تندیس یا سردیس هایی از بزرگان و مفاخر شهر و کشورمان یاد آنان را تا همیشه زنده نگاه داریم.

دبیر شورای راهبردی روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی همچنین گفت : کمتر شهری را مانند سبزوار سراغ دارم که در اکثر میادین و خیابان های آن مجسمه ها و المان های مختلفی نصب باشد و عجب اینکه در سبزوار دائماً بر تعداد مجسمه ها و المان های شهری افزوده می شود و این طور که شنیده ام ، المان های دیگری نیز در دست ساخت است.

این شاعر سپس گفت : در میان المان هایی که تا کنون در شهر سبزوار مشاهده کرده ام ، المان چاووش نصب شده در میدانی با همین نام (دروازه عراق سابق) برایم بسیار جالب توجه و زیبا بود.

وی که تاکنون دبیری چندین جشنواره ملی در زمینه های فرهنگی در زمینه های فرهنگی ، هنری را در سطح کشور برعهده داشته است ،همچنین افزود: طراحی و ساخت مجسمه یکی از شاخه های هنری پر زحمت و وقت گیر و در عین حال اثرگذار است و وجود چندین هنرمند مجسمه ساز در سبزوار ، یک امتیاز و نقطه مثبت فرهنگی محسوب می شود.

مدیر گروه توسعه فضاهای مجازی فرهنگی در وزارت علوم در ادامه با اشاره به اینکه شکل دهی و هدایت نهضت سربداران یکی از نقاط افتخار آمیز تاریخ سبزوار است ، گفت : با وجود این ظرفیت ها هنوز جای کار بیشتری برای معرفی جلوه های مختلف فرهنگی و تاریخی این شهر وجود دارد.

دکتر دلاورنژاد با ابراز خرسندی از اینکه تا کنون چند مرتبه توفیق سفر به سبزوار و شرکت در محافل ادبی و فرهنگی این شهر و آشنایی با مردم و هنرمندان آن را داشته است ، گفت : در جریان سفرهای قبلی خود به این شهر با تعدادی از رسانه های محلی آن تا حدودی آشنایی پیدا کرده است .

این روزنامه نگار با تجربه که سردبیری سایت مطالعات آمریکا را نیز برعهده دارد ، افزود : رسانه ها ابزارهای قدرتمندی برای انتقال ارزش ها و توسعه فرهنگی و اجتماعی یک شهر هستند و وضعیت سبزوار از لحاظ برخورداری از رسانه های اینترنتی مطلوب است .

منبع: ایرنا

نظر شما؟
نام:
ايميل:
وب:
عدد روبرو:


0 نظر در صف تاييد است.
• عملکرد اسرارنامه را چگونه ارزیابی می کنید؟
تبليغات