مجله اینترنتی اسرار نامه سبزوار

فرهنگ   /   22 مهر 1393   /   کد مطلب: 7006   /   بازدید: 3023   /   نظرات: 0

نخستین کتاب درباره قرآن پژوهان سبزوار منتشر می شود

نخستین کتاب درباره قرآن پژوهان سبزوار منتشر می شود

یکی از افتخارات ارزشمند سبزوار شهر دانشوران بیدار، برخورداری از شمار زیادی از علمای دینی و به ویژه قرآن پژوهان برجسته ای است که هریک خدمات ارزنده ای به جهان اسلام و تشیع کرده اند.

هرچند شاید سرآمد قرآن پژوهان سبزواری را که دارای شهرتی در سطح جهان تشیع هستند بتوان آیت الله حاج سیدعبدالاعلی سبزواری(منبع) ، آیت الله فقیه سبزواری(منبع) ، علامه محمدتقی شریعتی مزینانی(منبع)، شیخ طبرسی (که به مدت سی سال در سبزوار اقامت داشت و کتاب مشهور مجمع البیان فی تفسیرالقرآن را در این شهر نوشت) (منبع) ، ملاحسین واعظ کاشفی (منبع) و .... دانست، اما این کهن شهر شیعه از همان نخستین سده های ورود اسلام به ایران پایگاه رشد و پرورش علمای فراوانی بوده است که با ایمان و ارادتی خاص به قرآن پژوهی پرداخته اند.

با این حال متأسفانه تا کنون پژوهش جامع و مناسبی روی این پژوهشگران روشن ضمیر سبزواری انجام نشده است و اگر چنانکه مهدی مقصودی رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر سبزوار وعده داده، در دوره تصدی او در این سمت فرهنگی، اولین کتاب قرآن پژوهان سبزوار با کیفیتی درخور منتشر شود، یادگاری ارزشمند و اثری فاخر به گنجینه میراث فرهنگی و معنوی دیار سربداران افزوده خواهد شد.

مهدی مقصودی امروز این خبر را در حاشیه برگزاری نخستین جشنواره ملی مهدویت در سبزوار عنوان کرده و خبرگزاری فارس آن را به شرح زیر گزارش داده است:

عضو شورای شهر سبزوار خبر داد
چاپ نخستین کتاب قرآن‌پژوهان سبزواری

عضو شورای شهر سبزوار از چاپ نخستین کتاب قرآن‌پژوهان سبزواری در این شهرستان خبر داد.
خبرگزاری فارس: چاپ نخستین کتاب قرآن‌پژوهان سبزواری

به گزارش خبرگزاری فارس از سبزوار، مهدی مقصودی صبح امروز در جمع خبرنگاران از چاپ نخستین کتاب قرآن‌پژوهان سبزواری خبر داد و اظهار کرد: این کتاب برای نخستین‌بار و با پیگیری‌های کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر سبزوار تدوین و به چاپ می‌رسد.

عضو شورای شهر سبزوار افزود: در این کتاب سعی شده تا به نوعی همه اساتید و پیرغلامان قرآنی در سده‌های مختلف تاریخی تا به امروز شناسایی و در این کتاب معرفی شوند.

وی با بیان اینکه این کتاب در راستای معرفی بزرگان قرآنی و مذهبی شهرستان سبزوار صورت گرفته است تصریح کرد: هدف از تدوین این کتاب ارزشمند معرفی بزرگان قرآنی سبزوار به قرآن‌پژوهان، دانش‌پژوهان، محققین و مردم است.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر سبزوار با اشاره به اینکه بیش از 19 عنوان کتاب در حوزه‌های شهدا، مشاهیر، تاریخ و فرهنگ سبزوار در حال عقد قرار داد و چاپ است، یادآور شد: در همین زمینه بودجه‌ای بالغ بر یک میلیارد تومان برای چاپ این کتب ارزشمند پیش‌بینی شده است.

مقصودی همچنین از برگزاری سالروز گرامیداشت ابوالفضل بیهقی تاریخ‌نگار و دانشمند و نگارنده کتاب ارزشمند تاریخ بیهقی خبر داد و افزود: این مراسم در آبان ماه امسال و با حضور سخنرانان و میهمانان ملی برگزار می‌شود.

 

منبع: خبرگزاری فارس

 

کوچه پس کوچه پیوندها

کلیک کنید:

قرآن پژوهان دارالمومنین سبزوار


نظر شما؟
نام:
ايميل:
وب:
عدد روبرو:


0 نظر در صف تاييد است.
• عملکرد اسرارنامه را چگونه ارزیابی می کنید؟
تبليغات