مجله اینترنتی اسرار نامه سبزوار

مديران   /   19 تير 1391   /   کد مطلب: 549   /   بازدید: 3794   /   نظرات: 6

تحلیلی بر جدیدترین جلسه شورای اداری سبزوار در تیرماه 91

تحلیلی بر جدیدترین جلسه شورای اداری سبزوار در تیرماه 91
جدیدترین جلسه شورای اداری سبزوار که روزگذشته یکشنبه 18 تیرماه جاری برگزار شد ، از برخی جهات حائز اهمیت فراوانی بود. 
مباحث مهمی که معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان سبزوار ونیز دونماینده محترم مردم درمجلس شورای اسلامی دراین جلسه مطرح کردند دلایل این اهمیت بود. 
اعلام گازدار شدن کارخانه سیمان سبزوار در تیرماه جاری ، قرار گرفتن سبزوار در جایگاه سوم یا چهارم کشاورزی استان خراسان رضوی ، ونیز اعلام بخشی از مصوبات قطعی شده سفرریاست جمهوری به سبزوار بخش هایی از سخنان فرماندار ویژه سبزوار درجلسه شورای اداری این شهرستان بود که هریک اهمیت خاص خود را داشتند.
درمبحث گازدار شدن کارخانه سیمان سبزوار باید گفت ، با توجه به اینکه این  کارخانه یکی از بارزترین نقاط تبلور تلاش و عزم راسخ بخش خصوصی در سرمایه گزاری های نسبتاً بزرگ صنعتی است ، کمک به اقتصادی شدن این کارخانه و برطرف سازی موانع آن از مهمترین وظایف مدیران ارشد شهرستان و حتی استان خراسان رضوی است که قطعاً به جذب بیشتر سرمایه گزاران خصوصی خواهد انجامید.
خاطرنشان می شود که در سالهای اخیر استقرار چندکارخانه سیمان در ناحیه سربداران این بخش از کشور را به قطب تولید سیمان تبدیل کرده است.وجود کارخانه بزرگ سیمان جغتای ، کارخانه سیمان سبزوار وسیمان فرجاد در شهرستان خوشاب( در دست تأسیس) که محصولات این سه کارخانه یک سبد کامل سیمانی از انواع مختلف سیمان مورد نیاز در کشور را فراهم می آورد ، خطه سربداران را در کل کشور به قطب صنعت سیمان تبدیل کرده است.در نتیجه با توجه به اینکه این موضوع به لحاظ صنعتی برای غرب خراسان رضوی یک امتیازبزرگ محسوب می شود ، وهمچنین با توجه به اینکه اشتغال زایی  زیادی درهریک  از این کارخانه ها برای جوانان منطقه ایجاد شده است ، بسیار ضروری می نماید که مدیران ارشد محلی وملی توجه خاصی به برخی مشکلات موجود در پیش پای کارخانه های سیمان سبزوار ، جغتای و خوشاب داشته باشند.
همچنین توجه به برخی مصوبات قطعی سفرریاست جمهوری به سبزوار که توسط معاون استاندار خراسان رضوی در جلسه شورای اداری سبزوار مطرح شد نشان از آن می دهد که راه منطقه غرب خراسان رضوی به سمت توسعه پایدار به سرعت در حال هموار شدن است.
قرار گرفتن پروژه راه آهن سبزوار – خوشاب درردیف پروژه های مهر ماندگار و افتتاح آن تا دو سال دیگر ، اجرای بزرگراه ترانزیتی سبزوار – قوچان – آسیای میانه ، و توسعه فرودگاه بین المللی سبزوار از مجموع مصوباتی است که نقش  و جایگاه مواصلاتی سبزوار را در منطقه شمال شرق کشور حفظ کرده و گسترش می دهد. درحال حاضر سبزوار در کنار مشهد وتربت حیدریه یکی از سه نقطه ثقل حمل و نقل و کانون مواصلاتی شمال شرق کشور است. این شهر که به وسیله چندین جاده ، بزرگراه ، آزادراه ، راه هوایی ، و راه آهن (در حال احداث) از مجموعه امکانانت حمل و نقل موجود در خشکی ها برخوردار است ، در شمال شرق کشور یک مجموعه مواصلاتی منحصر به فرد را ایجاد کرده و به نوعی به یک پایانه بزرگ حمل ونقل درخراسان رضوی تبیدل شده است.
مصوبات سفر ریاست جمهوری در زمینه ورزشی نیز برای سبزوار حائز اهمیت است. افتتاح ورزشگاه 15 هزارنفری سربداران که در میان شهرستان های خراسان رضوی پس از مشهد بزرگترین استادیوم ورزشی استان است در خردادماه 92 واحداث سالن 7 هزارنفری هندبال در این شهر قطب ورزش خراسان و مهد هندبال ایران از جمله مصوبات قطعی شده این  سفر بود. البته بایدیک نکته را خاطر نشان کرد و نسبت به آن ابراز  نگرانی نمود که افتتتاح ورزشگاه سربداران نسبت به زمان اعلام  شده قبلی حدود 4 ماه به تأخیر افتاده است. چرا که در سفر وزیر ورزش و جوانان  که در دی ماه 90 به سبزوار انجام شد ، محمد عباسی وعده داده بود از  کاسه استادیوم ورزشی سبزوار در اردیبهشت 91 بهره  برداری شود و افتتاح  کامل این  استادیوم نیز در 22 بهمن ماه همین سال صورت گیرد. (منبع1) (منبع 2) لیکن اینک زمان افتتاح رسمی ورزشگاه سربداران از بهمن  91 با 4 ماه  تأخیر به خرداد 92 افتاده است که لازم است این  موضوع توسط جامعه ورزشی و نیز خبرنگاران ورسانه های محلی پیگیری شود تا باز خدای ناکرده زمان بهره برداری از این استادیوم از خردادماه 91 نیز به عقب تر نیافتد.
سفر اخیر ریاست جمهوری به شهرستان  سبزوار در زمینه آموزش عالی نیز دست آوردهای ارزشمندی برای این شهرستان داشته است. یکی از این دست آوردها تصویب تأسیس دانشکده دندانپزشکی در سبزوار است که خود گام دیگری درجهت تقویت نقش دانشگاهی سبزوار در شمال شرق کشور می باشد. درهمین زمینه باید گفت سبزوار که پس از مشهد و پیشاپیش شهر بجنورد (مرکز استان خراسان شمالی) ودیگر شهرهای منطقه در شمال شرق کشور مهمترین قطب علمی و دانشگاهی محسوب می شود ، در سالهای اخیر توانسته است با ارتقاء دانشکده علوم پزشکی خود به دانشگاه و پذیرش رشته های پزشکی علاوه بر گسترش نقش دانشگاهی گام مهمی در جهت ارتقاء سطح بهداشت و درمان غرب خراسان رضوی بردارد.
اینک با تصویب احداث دانشکده دندانپزشکی و آموزش و تحصیل پزشکان متخصص در این زمینه در سبزوار هم گامی در راستای توسعه آموزش عالی منطقه برداشته شده است و هم به ارتقاء یکی ازسطوح بهداشت و درمان شهرستان های غرب خراسان رضوی کمک خواهد شد.
معاون استاندار خراسان رضوی و فر ماندار ویژه شهرستان سبزوار تأسیس دو شهرستان داورزن و ششتمد را نیز از دست آوردهای مهم دیگری دانسته که در سال جاری نصیب منطقه سربداران شده است.
محمدرضا محسنی ثانی نماینده مردم شهرستان های منطقه در مجلس شورای اسلامی هم دراین جلسه با اشاره به برخی مشکلات و موانع موجود در مسیر توسعه غرب خراسان رضوی اشاره کرد و راهکارهای رفع این مشکلات را متذکر شد.
وی همچنین از بی توجهی به بنای مسجد پامنار سبزوار به عنوان قدیمی ترین مسجد این شهر با عمر حدود 1000 سال گلایه کرد و عملکرد اداره اوقاف و امور خیریه سبزوار را در این زمینه ضعیف دانست .
توجه نماینده مردم به یکی از ارزشمندترین بناهای تاریخی و فرهنگی دارالمومنین سبزوار بسیار ارزشمند است ، اما وضع فعلی میراث فرهنگی شهر دیرینه های پایدار در حال حاضر نیازمند توجهی بسیار بیشتر و عملی تر است و تنها یک تذکر و یک گلایه هرگز این مشکل یا حتی شاید بتوان گفت بحران فرهنگی را حل نمی کند.
چرا که متأسفانه وضع مسجد پامنار سبزوار تنها نشان دهنده گوشه های مشهودی از خیل عظیم کم توجهی ها به آثار و افتخارات تاریخی سبزوار است . حال آنکه بسیاری از میراث فرهنگی و معنوی این شهر نظیر افتخار نهضت شیعی سربداران اولین تشکیل دهندگان حکومت مردمی شیعه در ایران در میان مردم و مسئولین محلی و استانی به دست فراموشی سپرده شده است و اگر نسبت به ثبت و معرفی این میراث ارزشمند معنوی هرچه سریعتر اقدامات لازم صورت نگیرد ممکن است در آینده شاهد فراموشی یا حتی تحریف تاریخ این سرزمین به نفع مناطقی دیگر باشیم. 
و اما علی سبحانی نماینده تازه نفس شهرستان های سبزوار ، جغتای ، جوین ، خوشاب ، داورزن و ششتمد هم در این جلسه ضمن تأکید برلزوم حفظ اتحاد و همدلی مبارکی که در سالهای اخیر در مدیران ارشد دیار سربداران به وجود آمده است ، بر حل مشکل بیکاری و افزایش رفاه عمرانی و خدماتی مردم شهرها و روستاهای حوزه انتخابیه خود تأکید کرد و در قسمتی از سخنانش با توجه به فراهم شدن همه زمینه های لازم در حوزه انتخابیه خود ، ارتقاء منطقه به استان را جزء یکی از اهدافی که باید توسط مسئولین پیگیری شود ، اعلام کرد.
طرح موضوع تشکیل استان های جدید در شمال شرق کشور در همه سالهای گذشته به عنوان یکی از مناقشه برانگیزترین مباحث سیاسی خراسان رضوی بوده است و به نظر می رسد هرچه تقسیم خراسان رضوی طولانی تر می شود این بحث بغرنج تر از گذشته شده و پیچیدگی های آن ابعاد جدیدتری پیدا می کند. و البته همواره ذهن و اندیشه شمار زیادی از مردم این مناطق را به خود مشغول کرده و مباحث مفصلی را به راه انداخته است. 
به همین خاطر به نظر می رسد باید هرچه سریعتر تصمیمات نهایی و کارشناسانه ای در این زمینه گرفته شود و التهاب چندین ساله این منطقه از کشور را فرو بنشاند.
بیان تلاش برای استان شدن سبزوار توسط علی سبحانی مطلبی است که خود بحث جداگانه ای را می طلبد.
در روزهای آینده در همین محل با ما همراه باشید تا تحلیل اسرارنامه را در این زمینه به اطلاعتان برسانیم.


نظر شما؟
نام:
ايميل:
وب:
عدد روبرو:


با سلام
ای کاش پیگیری استان شدن سبزوار قبل از شعاری شدن و پیچیدن در افواه عمومی بصورت فنی و بدور از حاشیه بستر سازی شود بعد توسط تریبون مسئولین اعلام گردد که این فرایند تا کنون در شهرستان بسیار رضایت بخش بوده است.
31 تير 1391 - ساعت 12:27

اسرارنامه: با سلام و تشکر از حضور و نظر ارزشمند شما همشهری گرامی.
همین طور است . در مباحثی نظیر استان شدن یک شهر که به خودی خود موضوع مهمی است و پیچیدگی های خاص خود را دارد ، لازم است قبل از طرح عمومی آن توسط مسئولین ، بسترهای مناسب فراهم آید.
با این حال مردم و رسانه های مردمی وظیفه دارند همواره پیگیر مطالبات خود باشند تا مبادا فراموش شود ، یا بی تحرکی مردم و رسانه ها نشان از بی تفاوت شدن آنها نسبت به حقشان باشد.
لذا پس از یک دوره طولانی سکوت مسئولین ، رسانه ها و مردم (حدود یک دهه) اینک به نظر می رسد همزمان با فراهم شدن تمامی بستر های سیاسی ، اقتصادی ، اداری و زیرساختی برای استان شدن سبزوار ، حالا باید فعالیت های فرهنگی توسط مردم و رسانه های مردمی صورت گیرد. لذا اسرارنامه یکی از مهمترین دغدغه های خود را در این مدت مطرح کردن منطقی و بی طرفانه بحث تقسیم استان خراسان رضوی و حق سبزوار به عنوان اولین اولویت مناسب برای ارتقاء به مرکز استان ، قرار داده است.
امید که توانسته باشیم در این مسیر عملکرد موفقیت آمیزی از خود به نمایش گذاشته باشیم.
پیروز باشید...

در جستجوی امید
0 مخالف 2 موافق
با سلام امید به ز ناامیدی است.
از زمان نمایندگی آقای باغانی ریل گذاری راه آهن سبزوار مطرح شد و هیئت امنایی هم در محل فرمانداری تشکیل گردید و ما هم به شدت امیدوار شدیم. ولی تا امروز پنج شنبه 22 تیر ماه من که حتی زیر سازی این خط کذایی را هم مشاهده نکردم. اگر شما از این خط خبری دارید ما را در جریان بگذارید.
این راه ترایتی سبزوار به قوچان هم تا آماده بهر ه برداری قرا بگیرد سر نوشت چندین انسان بی گناه در جاده باریک و پر دست انداز آن غم انگیز خواهد شد.
در خصوص ارتقای دانشکده علوم پزشکی به دانشگاه و تاسیس دانشکده دندانپزشکی به حضور شما عرض کنم که یک متخصص جراحی عمومی خانم داشتیم که از شهر ما تشریف بردند و فعلا خانم های بیمار شهر ما بلاتکلیف هستند.
در یک نتیجه گیری کلی باید گفت تا شهرستان سبزوار به طور رسمی مرکز استان اعلام نشود ، هیچ پروژه ی عمرانی هم به سر انجام نخواهد رسید چون طرح های عمرانی در شهر مشهد آنقدر زیاد و پر هزینه است که چیزی از بودجه های عمرانی استان نصیب دیار سربداران نخواهد شد. و این کلان شهر همه ی این بودجه ها را می بلعد.

22 تير 1391 - ساعت 14:02

اسرارنامه: سلام دوست عزیز.
امیدواری که البته به جای خود همیشه لازم است.
اما درمورداین سه موردانتقادی که شما فرمودید بایدخدمتتان عرض کنیم :
1- بله راه آهن سبزوار سالهای زیادی به طول انجامید اما دیگر این بار واقعاً راه آهن سبزوار اجرایی شدها است . قبلاً در همین وبسایت گزارش مفصلی از آن منتشر کرده ایم. به طور خلاصه این راه آهن سال گذشته به جمع پروژه های تمام ملی پیوست که دولت تعهد انجام آن را پذیرفت. و همچنین ردیف بودجه ای نیز به خود اختصاص داد. کارگاه آن نیز فعال شد واگر شما هنوز اثری از این خط ندیدده اید به خاطر آن است که کارگاه راه آهن از سمت سلطان آباد فعال شده و در حال پیشروی به سمت سبزوار است. پروژه راه آهن سبزوار در سفر محمود احمدی نژاد به جمع پروژه های مهر ماندگار استان پیوست که خود تضمین دیگری برای اجرای حتمی این پروژه است.
2- جاده ترانزیتی سبزوار به قوچان هم بالاخره هرزمان که اجرا شود غنیمت است. می گویند جلو ضرر را از هرکجا بگیری ، منفعت است.ضمناً این پروژه هم یک پروژه دولتی است و طبیعتاً مانند همه این پروژه های دولتی مدت زیادی طول خواهد کشید. مانند آزادراه حرم تا حرم و برقی کردن خط آهن تهران - مشهد.
3-دانشگاه علوم پزشکی سبزوار از سه یا چهارسال قبل به دانشگاه ارتقاء یافته است و اصلاً در این مورد شکی نیست. می توانید برای اطلاعات بیشتر به سایت این دانشگاه مراجعه کنید. ضمناً این دانشگاه درحال حاضر بزرگترین دانشگاه علوم پزشکی شمال شرق کشور پس از دانشگاه علوم پزشکی مشهد است. نبودن جراح عمومی یامتخصص در یک زمینه خاص پزشکی اصولاً ربطی به تأسیس دانشکده دندانپزشکی یا ارتقاء دانشکده علوم پزشکی به دانشگاه ندارد . اما درکل شهر سبزوار دارای پزشکان متخصص و عمومی خانم و آقای زیادی است و دراین زمینه با مشکلات جدی مواجه نیست. البته به قول شما شاید در بعضی زمینه ها در بعضی دوره ها با کمبود پزشک مواجه شویم که این موضوع در سبزوار تا کنون هیچگاه به حد یک بحران نرسیده است.
اما آنچه فرمودید تا سبزوار رسماً مرکز استان نشود هیچ پروژه ای هم انجام نخواهد شد ، دیدگاه ناامیدکننده ای است که صحت ندارد. چرا که اگر بنا به آن بود الآن باید هیچیک از دانشگاه ها ، صنایع ، فرودگاه و پروژه های دیگر سبزوار انجام نمی شد.
ما معتقدیم حتی اگر استان هم نشویم راه توسعه بر سبزوار بسته نیست چون توانمندی های کافی را دارد.اما خوب مسلماً اگر استان شود و به قول شما از زیربار هزینه های مشهد نجات یابد ، بهتر خواهد توانست به سمت توسعه حرکت کند.
از حضور و نظرتان سپاسگزاریم.
پیروز باشید...

سلام دوست عزیز و بزرگوار
امیدوارم حالتون خوب باشه و ما رو از دعای خیرتون محروم نکنید.

با گزارش تصویری از سفر قاری نوجوان سبزواری به قطر آقای ابوالفضل طبسی در خدمتتون هستم.

ایشالله طی چند روز آینده با گزارش تصویری دیگر از سفر این قاری به عتبات عالیات منتظرتون هستم.

اللهم عجل لولیک الفرج

ایشالله شهید شی.
شهادت بنده ی حقیر
التماس دعا

20 تير 1391 - ساعت 11:21

اسرارنامه: با سلام و تشکر از حضور و دعوت خوبتان.
پیروز باشید...

عشق سبزوار
1 مخالف 2 موافق
دورود بر سبزوار بزرگ وسربدارانش...
19 تير 1391 - ساعت 23:43

اسرارنامه: درود ...
این مطلب دانشکده دندانپزشکی را باید بخش خصوصی ایجاد کند. وجزئ تعهدات وزارت بهداشت وآموزش پزشکی نیست.ودر مصوبات استانی بطور مشخص بخش خصوصی تاکید شده است.
19 تير 1391 - ساعت 21:26

اسرارنامه: سلام دوست عزیز ! بله . همین طور است . البته این موضوع را هم در نظر بگیرید که کلاً دولت در مسیر حرکت به سمت واگذاری همه پروژه ها به بخش خصوصی است و خدارا شکر بخش خصوصی در سبزوار از بخش دولتی بهتر عمل کرده و پشتوانه های سرمایه ای بیشتری هم دارد.- با توجه به اینکه اندوخته های بانکی سبزواری ها به نسبت جمعیت از همه شهرهای خراسان رضوی و از جمله مشهد بیشتر است و ساخت فرودگاه بین المللی را هم قبلاً همین بخش خصوصی سبزوار انجام داد)
ضمناً در صورت تأسیس این دانشکده ، به لحاظ مدرک تفاوتی با مدارک دانشگاه علوم پزشکی سبزوار نخواهد داشت و مدرک آن را وزارت بهداشت صادر خواهد نمود. در آذرماه گذشته هم که خانم دکتر دستجردی به سبزوار آمدند قول تأسیس این دانشکده را با مشارکت بخش خصوصی دادند.
پیروز باشید...

• عملکرد اسرارنامه را چگونه ارزیابی می کنید؟
تبليغات