مجله اینترنتی اسرار نامه سبزوار

در شهر   /   11 تير 1391   /   کد مطلب: 537   /   بازدید: 4535   /   نظرات: 7

از این به بعد بگوییم : شهرستان داورزن ...

از این به بعد بگوییم : شهرستان داورزن
امروز یکشنبه 11 تیر 91 همزمان با میلاد باسعاد حضرت علی اکبر (ع) و در آستانه سالروز ششصد و نود هشتمین سال قیام سربداران در غرب خراسان رضوی تولد رسمی شهرستان داورزن یکی از بهترین خبرهایی بود که رسانه های محلی منتشر کردند.
البته خبر قطعی شهرستان شدن داورزن از اردیبهشت سال جاری در میان مردم شریف این ناحیه منتشر شده بود، اما نقشه های تقسیمات سیاسی کشور تا نیمه های تیرماه سال 91 بدون تغییر باقی ماند. اینک اما شهرستان داورزن به همراه دو بخش مرکزی و باشتین به نقشه تقسیمات سیاسی کشور اضافه شده است تا تعداد شهرستان های موجود در خطه سربداران تا این لحظه به 5 مورد و تعداد شهرستان های خراسان رضوی به بیست و هشت مورد افزایش یابد. و گام محکم دیگری برای تشکیل استان سربداران در غرب خراسان رضوی برداشته شود.
طبق اطلاعات مجله اینترنتی اسرارنامه استان خراسان رضوی در حال حاضر به لحاظ تعداد شهرستان های تابعه بزرگترین استان کشور محسوب می شود. این استان هم اکنون دارای بخش های بسیار پرجمعیت تری است که همچنان در آرزوی شهرستان شدن هستند . با این وجود ثمره وفاق و همدلی سیاسی و اداری خوبی که در چندسال اخیر بین مدیران و مسئولان در سبزوار بزرگ به وجودآمد تا کنون تولد رسمی 4 شهرستان جدید جوین ، جغتای ، خوشاب و داورزن بوده است . البته از همین حالا باید شهرستان ششتمد را نیز در مجموع شهرستان های این منطقه به حساب آورد.
وجود حوزه های سیاسی و اداری کوچکتر یکی از فاکتورهای مهم در بحث توسعه مناطق مختلف کشور است. مسلماً حوزه های سیاسی هرچه کوچکتر باشند مسئولین ارشد و مدیران آن حوزه با توجه و فرصت بیشتری می توانند مسائل مربوطه را پیگیری کرده و به امور رسیدگی کنند. 
به عنوان مثال شهرستان داورزن که تا حدود 4 سال قبل به عنوان یکی از 7 بخش سبزوار بزرگ به عنوان پرجمعیت ترین شهرستان خراسان رضوی محسوب می شد همواره با قرار گرفتن زیر سایه بخش های بزرگتر و پرجمعیت تری نظیر جوین ، خوشاب  و جغتای هرگز نمی توانست توجه کافی را از سوی مسئولان شهرستانی به خود جلب کند. 
اما اینک خود با تأسیس یک فرمانداری مستقل فرصت های اداری و سیاسی خوبی به دست آورده است. 
همچنین علاوه بر شهر داورزن ، تأسیس بخش باشتین به مرکزیت روستای ریوند و ارتقاء روستای مهر به مرکز دهستان ، نیز خود گام های دیگری در جهت کوچک سازی حوزه های سیاسی و اداری منطقه است که انشاالله از این به بعد باید شاهد تأثیرات مثبت و روزافزون تقسیمات دراین نواحی باشیم.
این تأثیرات مثبت وقتی تکمیل می گردد که با تشکیل استان سربداران در غرب خراسان رضوی یک بار دیگر حوزه بزرگ سیاسی این منطقه از کشور کوچک شود .و شهرستان های سبزوار ، داورزن ، خوشاب ، ششتمد ، بردسکن ، جوین ، جغتای ، خلیل آباد و ...بتوانند با نجات یافتن از دام بروکراسی عظیم اداری و کم توجهی و بی اعتنایی های عمدی و غیرعمدی مدیران کلان شهر مشهد نسبت به سایر شهرستان های استان ، نجات یافته و در مجموعه استانی کوچکتر با شتاب بیشتری به سمت توسعه پایدار حرکت کنند.
مناطق غرب و شمال غرب کشور که سالهاست به واحد های کوچکتر استانی و شهرستانی تقسیم شده اند در حال حاضر به لحاظ توسعه یافتگی و برخورداری از امکانات مختلف رفاهی نسبت به مناطق شرقی کشور بسیار جلوتر هستند.
البته در بحث تقسیمات سیاسی باید به یک موضوع توجه داشت که مسلماً مرزبندی های جدید سیاسی هرگز باعث برهم خوردن اتحاد فرهنگی و وفاق مردم خطه سربداران نخواهد شد. خصوصاً اینکه داورزن و سبزوار دو منطقه تاریخی و فرهنگی در شمال شرق کشور هستند که افتخارات فرهنگی مشترکی با یکدیگر دارند.
شروع نهضت تاریخی سربداران به عنوان تشکیل دهند گان نخستین حکومت مردمی شیعه ایران از روستای باشتین و ادامه این نهضت در شهر سبزوار که بیش از نیم قرن پایتخت حکومت سربداران بود تنها یکی از این نقاط مشترک فرهنگی است که تا ابد پیوندی قوی بین مردمان این دو شهرستان برقرار خواهد کرد.
اینک باید امیدوار بود و البته تلاش کرد تا هرچه سریعتر مراحل پایانی شهرستان شدن بخش ششتمد هم طی شود و به زودی شاهد تولد ششمین شهرستان منطقه سربداران باشیم.
 
کوچه پس کوچه پیوندها
کلیک کنید

نظر شما؟
نام:
ايميل:
وب:
عدد روبرو:


باسلام خدمت اسرار نامه وبازدید کنندگان محتمرمش
نظر بنده حقیر درمورد شهرستان شدن شهرهای جوین،جغتای،خوشاب،دارورزن وششتمد رو(شاید روزگاری روداب !!) این ها همه مرز بندی سیاسی است و همه این شهرها و حتی شهر اسفراین از خراسان شمالی پاره تن سربداران هستند وهمه ما قسمت های یک عضو واحد هستیم و ما ها نشان میدهیم که با مرز بندی های سیاسی با زهم همدل و همراه هستیم...
24 تير 1391 - ساعت 23:48

اسرارنامه: با سلام .
از نظر هوشمندانه و ارزشمندتان سپاسگزاریم.
حقیقتاً هیچ گاه مرزهای سیاسی آن هم در داخل یک کشور نخواهند توانست دوستی و برادری مردم مناطق مختلف را از بین ببرند. ودر سرزمین سربداران این موضوع با شدت بیشتر صحت دارد.
پیروز باشید...

اهل داورزنم و عاشق شهر سبزوار | ايميل
1 مخالف 4 موافق
ما افتخار می کنیم که دکتر شریعتی این گوهر زاده ی سرزمین ما از حاج ملا هادی سبزواری الهام گرفته و تحت القائات فرهنگی عالمان بزرگ سبزوار به چنین رشد سیاسی و مذهبی نائل شده است ، به طوری که توانسته در کل ایران تاثیر گذار شود. و در هدایت نسل جوان زمان خود با آن همه تبلیغات مسموم طاغوتی موفق گردد که اگر چنین نمی شد سربازان خمینی بزرگ به این استواری قد علم نمی کردند و مایه ی حیرت جهانیان نمی شدند. ما عاشق سبزواریم و خود را بخشی از سرزمین سربدارانی می دانیم و به امید خدای بزرگ برای استان شدن این دیار سربدارانی از این به بعد تلاشی مضاعف خواهیم کرد.23 تير 1391 - ساعت 22:21

اسرارنامه: با سلام و سپاس خدمت شما همشهری عزیز.
وجود روحیه محبت و دوستی بین شهرهای همسایه بهترین نعمتی است که از آن جان و فکر و روح افراد در آرامش قرار می گیرد . الحمدالله الرب العالمین که زاده سرزمینی با مردمانی چنین مهربان و دوست و همدل هستیم.
وامروز هریک از ما سبزواری ها ، داورزنی ها ، ششتمدی ها ، خوشابی ها و ... همه مردم خطه سربداران باید به وجود هم ببالیم و افتخار کنیم. که برخلاف آنچه عده ای از بد خواهان و بد اندیشان سعی دارند القا کنند نه تنها ما با یکدیگر بیگانه و رقیب نیستیم بلکه به شیوه مقدس مسلمانی و به آیین پاکان ایرانی ، همه با هم در صف دوستی و برابری و برادری هستیم.
امید که تا همیشه چنین بادا و دست دشمنان و دسیسه چینان از این کانون گرم محبت دور بماند...
پیروز باشید...

ما راضی نیستیم نه از بودجه نه از اعتبار مان جایی دیگه هزیه بشه(چراغی که در خانه رواست در مسجد حرام است)
15 تير 1391 - ساعت 14:06

اسرارنامه: بله دوست عزیز . واقعاً اینکه سالانه حجم زیادی از بودجه های مربوط به دیار سربداران در اداره کل استان بلوکه شود و صرف پروژه های کلان شهر مشهد گردد واقعاً بی انصافی است و باید کاری کنیم که دست مدیران تمرکز گرای مشهدی از بودجه های شهرستان های غرب خراسان رضوی کوتاه شود.انشاالله این موضوع با تشکیل استان سربداران تحقق می یابد.
شهریار
2 مخالف 7 موافق
روحیه مردم این خطه(غرب خراسان)اینه که وقتی احساس کنند یک بیگانه قصد تفرقه افکنی داره صد برابر متحد میشن حتی اگه مشکلاتی با هم داشته باشن موقتا فراموش میکنند و یکدل و یکصدا به دنبال هدفشون میرن.پس شما دوست عزیز بهتره وقتتو بیشتر هدر ندی و بری به شهر خودت برسی
البته ما برای اکثریت نیشابوریهای عزیز احترام بسیار زیادی قاءلیم و براشون ارزوی موفقیت داریم
12 تير 1391 - ساعت 04:17

اسرارنامه: با سلام و تشکر از نظر ارزشمند و تذکر مهم شما دوست عزیز.
نظرتان در یکی از بخش های اصلی اسرارنامه منتشر شد.برای مشاهده این مطلب به آدرس زیر مراجعه کنید:
http://www.asrarnameh.com/news.php?id=540

مازیار
7 مخالف 2 موافق
به نظر نمی رسد حرف شما درست باشد باید واقعیت را قبول کرد زمان همه چیز را بزودی نشان می دهد هرچند تا پا گرفتن شهرستان جدید حداقل سالها به طول خواهد کشید ولی شهرستانی حدود هفتادکیلومتر فاصله....
12 تير 1391 - ساعت 20:57

اسرارنامه: دوست عزیز شما مجددتان صحبت قبلیتان را تکرار کرده اید.و ما به آن پاسخ کاملی دادیم. مجدداً به پاسخی که به نظرقبلیتان دادیم مراجعه کنید.
با سلام
زمانی یک شهرستان اعلام موجودیت می کند. بحث هایی در مورد مرزبندی با شهرستانهای دیگر بو جود می آید .تاریخ بارها نشان داده با قبول شهرستان دیگر دیگر نمی توان حرف از اتحاد فرهنگی و وفاق مردم یک خطه زد چون ان شهرستان جدید خود را زیرمجموعه نمی بیند ودیگر خود را یک رقیب می بیند واز این پس طی 5-6 سال آینده اهالی داورزن دیگر قبول نمی کند که سبزوار دیار سربداران است باید گفت دیار حکیم ملا هادی سبزواری چون بحث بودجه اصلا این حرفها را بر نمی تابد. چونکه باشتین جزء بخشهای داورزن است
12 تير 1391 - ساعت 15:24

اسرارنامه: سلام دوست عزیز.
حرف هایتان بوی تفرقه افکنی می دهد.
ما نمی دانیم شما کجایی هستید و با چه نیتی این حرف ها را می زنید. دوست عزیز با همه احترامی که برایتان قائلیم باید خدمتتان عرض کنیم ، حرف هایتان رنگ و بوی فرهنگ اصیل اسلامی و ایرانی را ندارد. ببخشید حتی انسانی هم نیست. یعنی چه که با کشیده شدن یک مرز سیاسی آن هم مرز بین دو شهرستان داخل یک کشور که چندان مرز موثری نیست ، ممکن است برابری و برادری یک مردم به هم بریزد؟
ما قبلاً پیش بینی می کردیم که احتمالاً کسانی پیدا خواهند شد که به عمد یا غیرعمد این گونه حرف ها را مطرح خواهند کرد ، به همین خاطر از همان ابتدا در داخل این متن که اتفاقاً در دیگر سایت های محلی شهرستان های سبزوار و داورزن هم منتشر شده است ، نوشتیم که اصلاً مرز بندی های سیاسی نمی تواند اتحاد و همدلی مردمان این خطه پرافتخار را از بین ببرد . ریشه های فرهنگی آنقدر بین شهرهای داورزن ، سبزوار ، ششتمد ، روداب ، جغتای ، جوین و خوشاب زیاد است که هرگز اتحادشان از هم نخواهد گسست و از آن مهمتر ما هم نخواهیم گذاشت. ببخشید پس نقش رسانه های فرهنگی چیست ؟
اما اگر به نظر شما قرار است به خاطر تأسیس شهرستان های جدید رقابت های ناسالم شکل بگیرد ، پس الآن باید در همه کشور نزاع و درگیری وجود داشته باشد.چون نسبت به 10 سال قبل یا 5 سال قبل کلی شهرستان جدید در کشور ایجاد شده. نمونه اش همین شهر همسایه شرقی منطقه سربداران نیشابور .
که در حال حاضر به دو شهرستان فیروزه و نیشابور تقسیم شده و به زودی سومین شهرستان آن قدمگاه رضوی نیز اضافه خواهد شد . با این حساب از همین حالا دیگر قدمگاه یکی از جاذبه های گردشگری نیشابور نیست ، فیروزه (سنگ باارزش فیروزه)سوغات نیشابور نیست و حتی از خیلی سال قبل که کدکن از نیشابور جدا شد و به تربت حیدریه پیوست ، حکیم عطار هم که زادگاهش شهر کدکن تربت حیدریه بوده ، نیشابوری نیست بلکه تربت حیدریه ایست.
آیا به نظر شما چنین است؟
از آن گذشته ، باید اطلاعاتتان را در خصوص نهضت سربداران افزایش بدهید ، تا بدانید که از روستای باشتین شهرستان داورزن شروع شد و در طول پنجاه سالی که این حکومت پرافتخار برقرار بود ، پایتخت آن شهر سبزوار بوده است.
این یعنی پیوستگی همیشگی تاریخ افتخارات سبزوار و داورزن و دیگر شهرستان های ناحیه سربداران.
با تشکر ...

داورزن شناسی
1 مخالف 8 موافق
با تشکر از مقاله خوبتان.در وبلاگ داورزن شناسی منتشر شد
11 تير 1391 - ساعت 01:45

اسرارنامه: با سلام و سپاس
به امید روزهای خوب برای داورزن
به امید روزهای خوب برای سبزوار
به امید روزهای خوب برای همه شهرها و روستاهای خطه پرافتخار سربداران

• عملکرد اسرارنامه را چگونه ارزیابی می کنید؟
تبليغات