مجله اینترنتی اسرار نامه سبزوار

در شهر   /   22 ارديبهشت 1391   /   کد مطلب: 478   /   بازدید: 3996   /   نظرات: 37

استان شدن سبزوار در آستانه هفتصدمین سال قیام سربداران

استان شدن سبزوار در آستانه هفتصدمین سال قیام سربداران
بالاخره مهر سکوت شکسته شد.
نمایندگان سبزوار در مجلس شورای اسلامی پس از چهار سال فعالیت پی در پی در جهت فراهم نمودن زیرساخت های ضروری برای ایجاد استان جدید در غرب خراسان رضوی به مرکزیت سبزوار ، سرانجام سکوت سیاسی خود را در این زمینه شکسته و به زودی  طرح پیشنهادیشان را برای تشکیل استان سربداران به دکتر محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران که در روز یکشنبه 24 اردیبهشت ماه جاری به سبزوار مرکز منطقه ای غرب خراسان رضوی سفر خواهد کرد ، ارائه می کنند.
هرچند موضوع تشکیل استان جدید که از حقوق حتمی و قطعی نزدیک به یک میلیون نفر مردمان شهرستان های غربی ، جنوب غربی و مرکزی خراسان رضوی است ، همواره در میان مردم مطرح بوده است ، اما در سالهای اخیر سکوت رسانه ای عجیبی در این رابطه بین مسئولان و مدیران سیاسی شهرستان سبزوار حاکم بود. سکوتی که حتی برای مردم این شهر تاریخی نگران کننده بود. نگرانی از اینکه مبادا نمایندگان ومسئولان ارشد شهرشان این خواسته به حق مردم را از یاد برده اند.
اما شواهد و قراینی وجود داشت که خبر از پیگیری مجدانه تشکیل استان سربداران توسط مسئولین محلی و ملی می داد.
ایجاد یک باره 3 شهرستان جدید جوین ، جغتای و خوشاب ، افزودن مناطقی از شهرستان های همجوار به سبزوار ، ارتقاء قریب الوقوع داورزن یک بخش دیگر ناحیه سربداران به شهرستان ، دادن امتیازات مهم دانشگاهی و صنعتی به سبزوار، ارتقاء فرودگاه سبزوار به تنها فرودگاه بین المللی خراسان رضوی پس از مشهد مقدس که از امتیازات سیاسی مهم برای ارتقاء و توسعه سطح سیاسی یک منطقه است  ، ایجاد منطقه ویژه اقتصادی ، عبور آزادراه حرم تا حرم و وجود یک ورودی و خروجی این آزادراه در سبزوار ، شروع پروژه اتصال سبزوار به راه آهن سراسری با اعتبارات ملی ، ساخت بزرگترین استادیوم ورزشی شهرستان های خراسان پس از مشهد با ظرفیت 15 هزارنفر در سبزوار ... همه از مواردی بود که خبر از آماده شدن سریع منطقه غرب خراسان رضوی برای تشکیل استان جدید می داد.
پیش از این برخی از دلایل آمادگی سبزوار برای ارتقاء به مرکز استان را در یک مقاله دو قسمتی به شکل مفصلی توضیح داده ایم. که این مقاله تا به امروز از جانب مخاطبین عزیزمان با واکنش های متفاوتی روبه رو شده و بیش از 110 نظر به آن ارسال شده است.برای مطالعه این مقاله روی پیوند زیر کلیک کنید :

همه چیز برای مرکز استان شدن سبزوار فراهم است.با وجود همه این آمادگی ها در سبزوار و مناطق اطراف آن جهت تشکیل استان جدید به احتمال زیاد سکوت و خویشتن داری طولانی مدت مردم ، نمایندگان و مدیران ارشد شهری سبزوار در سال های اخیر نسبت به موضوع استان شدن این شهر ، به دلیل پرهیز از بروز حساسیت های بی مورد  و زودهنگام در منطقه بوده است. حتی در اوایل سال 90 که در نیشابور شهر همجوار سبزوار مردم ومسئولین آن شهر در اقدامی خودجوش اقدام به امضای طوماری برای استان شدن نیشابور کردند ، مسئولین سبزوار تا حد زیادی سکوت کردند تا هیچ حساسیتی ایجاد نشود.
کما اینکه با بررسی همه جانبه ملاک های موجود در بحث تشکیل استان  های جدید ، مشخص می شود که اصولاً جای هیچ حساسیتی هم بین سبزوار و نیشابور نیست. چرا که ناحیه سربداران در شمال شرق کشور در حال حاضر موقعیت مناسب و منحصربه فرد خود را برای تشکیل استان جدید داشته و در این زمینه با هیچ شهری رقابت نمی کند.
البته شهرستان تربت حیدریه نیز برای تشکیل استان جدیدی با نام خراسان مرکزی در نواحی مرکزی خراسان فعلی اعلام آمادگی کرده و دلایل و ملاک های قابل توجه خود را دارد که می تواند در حوزه ای جداگانه مورد بررسی قرار گیرد. اما به لحاظ فاصله زیاد حوزه جغرافیایی دو شهر سبزوار و تربت حیدریه ، سرنوشت سیاسی این دو منطقه کاملاً از یکدیگر جدا بوده و تأثیر خاصی روی هم نمی گذارند و در نتیجه حساسیتی را هم بر نمی انگیزند.
اینک اما دارالمومنین سبزوارشهر دیرینه های پایدار و دانشوران بیدار از پس سالها صبوری و تحمل در حاشیه کویر مرکزی ایران سرسبزتر از همیشه قد برافراشته است تا از زبان نمایندگان پرتلاش این شهر آمادگیش را برای تشکیل استان سربداران (خراسان غربی) به شکل قاطعی اعلام دارد.
در ادامه متن نامه دو نماینده فعلی سبزوار آقایان دکتر محسنی ثانی و حاج علی بروغنی به رئیس جمهور را که بعد از ظهر شنبه 22 اردیبهشت 91 در مراسم جشنی به مناسبت میلاد بانوی دو عالم حضرت فاطمه زهرا در حسینیه باقرالعلوم سبزوار پخش است ، برای اطلاع شما مخاطبین گرامی منتشر خواهیم کرد :
باسمه تعالی
جناب آقای دکتر احمدی نژاد
مقام محترم ریاست جمهوری اسلامی
«با سلام و تحیت فائقه احتراماً ضمن سپاس و تشکر فراوان از تشریف فرمایی حضرتعالی و هیئت همراه به خطه سربداران ، باستحضار آن مقام گرامی می رساند شهرستان سبزوار در طول سده اخیر از جایگاه ویژه ای در پهنه ایران زمین برخوردار بوده است به طوریکه پس از پیروزی مشروطیت و تأسیس پارلمان به سال 1285 خورشیدی ، از جمله معدود مناطق ایران به شمار می آمده ، که از همان ابتدا همیشه دارای دو نماینده در مجلس ایران بوده و حتی پس از تصویب قانون تقسیمات کشوری به سال 1316 خورشیدی ، همواره به عنوان یکی از مهمترین گزینه های کشور جهت ارتقاء به استان قلمداد می شده است . به علاوه اینکه موضوع استحقاق سبزوار جهت ارتقاء در اولین مطالعات آمایش سرزمینی ایران به سال 1354 توسط شرکت ست کوپ فرانسوی که به سفارش وزارت کشور وقت انجام گردید صراحتاً بدان پرداخته شده است.
با اینحال علیرغم پتانسیل ها و توانمندی های سبزوار در عرصه های گوناگون ، لیکن بنا به کم توجهی های اعمال شده در طول چند دهه گذشته ، متأسفانه این خطه هم اکنون گریبانگیر معضلات بغرنجی همچون رشد روزافزون مهاجرت و رشد سریع حاشیه نشینی می باشد.
لذا از حضرتعالی استدعا می نماید با توجه به پیشینه درخشان سبزوار در بارور نمودند فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی ، که به حق یکی از ستون های مستحکم دفاع از هویت سرزمین ایران در طول تاریخ بوده است ، و با عنایت به در پیش رو بودن هفتصدمین سال ظهور نهضت سربداران در بیستم خرداد ماه 1393 (مطابق با 12 شعبان 1435قمری) که برای اولین بار به پایین  کشیدن سیطره جهانی مغولان در ممالک تحت سیطره خود از ماورای چین تا قطب اروپا منتهی گردید و به تشکیل اولین حکومت شیعی در تاریخ اسلامی انجامیده شد و نیز با امعان نظر به وجود کلیه شاخص های لازمه جهت تشکیل یک استان جدید از اینرو استدعا دارد تا در عصر جمهوری اسلامی ایران و به دستور حضرتعالی ، ارتقاء این خطه به استان سربداران در دولت دهم عملیاتی گردیده و ساکنین محروم منطقه ضمن نیل به آرزوی خفته خود در طول زمان ، از شهد نعمت برخورداری در دولت منادی عدالت نیز بهره مند گردند.
بی شک مردمان قدرشناس و آیندگان این بر و بوم از بذل عنایت حضرتعالی کمال سپاس و امتنان را خواهند داشت. »
سپاسگزاریم
نمایندگان مردم شریف شهرستان های سبزوار ، جوین ، جغتای و خوشاب

درخواست ها برای تقسیمات سیاسی در ناحیه غرب خراسان رضوی تنها به درخواست تشکیل استان جدید محدود نمی شود ، بلکه امام جمعه محترم بخش داورزن نیز در خطبه های نمازجمعه این هفته این درخواست به حق مردمان سرزمین سربداران برای ارتقاء بخش تاریخی داورزن به شهرستان را مطرح کرده است.
وی در بخش هایی از سخنرانی خود گفته است :
دولت مردان کام مردم منطقه را با ارتقاء داورزن به شهرستان شیرین نمایند.
متن کامل این مطلب را می توانید در وبلاگ داورزن شناسی یکی از پایگاه های پرکار و پرتلاش ناحیه داورزن به آدرس زیر مطالعه نمایید :
داورزن شناسی
 کوچه پس کوچه پیوندها
کلیک کنید:
از تقسیمات سیاسی در خراسان رضوی چه خبر؟

نظر شما؟
نام:
ايميل:
وب:
عدد روبرو:


سلام الان سال94 هستش واحمدی خدانشناس رفته وروحانی اومده ازاون خدانشناس بعیدبودسبزوارواستان کنه چون بنفعش نبودشهرخسیساوشمع دوستا ویک شهرلعنتی دیگه به توهم خودش ازسبزوارمهم تربودکه همه پولارواونجاهاریخت.حالادرسال94ودولت جدیدسبزواراستان میشه ان شاالله یابازم مامهم نیستیم؟روحانی که حتی شهرمونم نیومد.
18 شهريور 1394 - ساعت 11:23

مجتمع فولاد تربت حيدريه بزرگترين پروژه صنعتي شرق کشور است
معاون برنامه ريزي و اشتغال استاندار خراسانرضوي گفت: مجتمع فولاد تربت حيدريه در فاز يک با ظرفيت توليد 1.4 ميليون تن، برآورد اشتغالزايي براي دو هزار و 800 نفر و سرمايه گذاري يک ميليارد يورو، بزرگترين پروژه صنعتي شرق کشور است.

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران مشهد به نقل از روابط عمومي استانداري خراسان رضوی، «رضا جمشيدي» در دومين جلسه کميته فولاد استان خراسانرضوي اظهار کرد: هدف اصلي جلسات اين کميته، بررسي موضوعات مربوط به صنايع فولاد در استان خراسان رضوي به صورت احصا شده و مشخص و طرح مسائل، مشکلات و فعاليت هاي آنها است.

وي پس از ارائه گزارش شرکت مجتمع فولاد تربت حيدريه بر لزوم حل مشکل اين واحد صنعتي در زمينه اختصاص سهميه مواد اوليه تاکيد کرد.

«جمشيدي» با تاکيد بر اينکه خوراک اوليه و سهم هر واحد به ويژه در زمينه گندله از طريق استان تامين شود تا در اين زمينه اتکايي به ساير استانها نداشته باشيم، گفت: اختصاص اين سهميه مستلزم فعالسازي واحدهاي صنعتي و تسريع در انجام امور آنها است.

وي درباره تامين آب واحدهاي صنعتي اظهار داشت: مشکلي در اين زمينه وجود ندارد و مقرر شده آب مورد نياز شرکتهاي فولاد از محل مديريت بهينه آب مناطق يادشده و يا ساير روشهايي که در مطالعات مورد بررسي قرار ميگيرد، تامين شود.

مدير عامل مجتمع فولاد تربت حيدريه در اين جلسه گزارشي از وضعيت اجرايي اين ۲ طرح ارائه کرد
2 مرداد 1393 - ساعت 02:44

سلام.سبزوار باداشتن پتانسیل هایی نظیر فرودگاه ودانشگاه وداشتن شهر های اقماری ،دارای امتیازات خوبی است امانیشابور هم دارای برتری هایی است؛مثل صنعت وراه اهن وجمعیت بالا. دررابطه بااین که سبزواری ها میگویند چون نیشابور به مشهد نزدیک پس نمیتواند مرکزاستان شود ومن واقعا قصد جسارت به سبزواری هاروندارم اما باید این رافهمید که واقعا این دلیل منطقی نیست چون ماشهرهایی را درکشورمان میبینیم که حتی بافاصله 40 کیلومتری بامرکز استان هم استان شدندمثل کرج پس خواهشا این رامطرح نکنیدوحالا نزدیکیم یعنی دیگر ما نمیتوانیم رشد کنیم؟ دررابطه با جمعیت باید گفته شود که این که میگویید که جمعیت ها یکی هست اشتباه چون بالاخره ما چیزی حدود بیست هزار تا یاحتی بیشتر ما باشما اختلاف داریم پس درنتیجه مااز شما بالاتریم حالا چه هزاتا یا یک میلیون . وهمچنین صنعت که میگویید مال مشهده پس چرا مشهدی ها امدند درفاصله ای صد کیلومتری کارخانه ساختند؟ نمایندگان ویا مسولین قبلی امدندتدبیری به خرج داده وسرمایه گذاران راجمع کرده تا ان ها سرمایه هایشان را بجای این که ببرن به تهران ویا مشهد وهر شهر دیگری بیایند وسرمایشان را در شهر نیشابور گذاشته واز ان استفاده کرده که برتری هم برتری باشد برای شهروربطی به مشهد وجاهای دیگر ندارد.امید وترم هرکجا که هستید موفق باشید.
18 تير 1393 - ساعت 14:11

محمدرضا نيشابوري عزيز در تمامي آمار وسرشماريها سنوات گذشته سبزوار بعد از مشهد بزرگترين وپرجعميترين شهر خراسان بزرگ بوده و اگر در آخرين سرشماري جعميت نيشابور با سبزوار نزديك اعلام شده يك خورده جنبه سياسي دارد براينكه ثابت شده حساسيت عميقي كه مردم نيشابور به سبزوار دارند گفتند بگذاريد اين مردم خوب نيشابور دلخوش باشند .
13 خرداد 1393 - ساعت 04:27

اسرار نامه دمت گرم که زدی تو پرش
یکی نیس بهش بگه جوجه مفنگی تو اگه همین سبزوار بزرگ نبود که باید توی .... لیسانستو میگرفتی
در ثانی نه که همون مشهدمون خیلی امنه نمیخاد الکی با کلمه بی امنی به سبزوار بخوای خودتو مطرح کنی توکه اطلاعات داری برو بخون ببین کدوم شهر بزرگ کشور که امنیت داشته باشه نصق شباش بععععععععععععععععععععله اقااااااااااااااا
2 آذر 1392 - ساعت 23:24

اسرارنامه: با سلام و سپاس از حضور و نظرتان.
دوست عزیز لطفا در نظراتتان از هر گونه توهین نسبت به سایر مخاطبان این وبسایت جدا خود داری کنید.
پیروز باشید...

محمد رضا
20 مخالف 9 موافق
نیشابور ابر شهر ایران...باز هم برتری نیشابور به سبزوار!این لینک آدرس یک عکس از ناسا هست که در اون تفاوت وسعت نیشابور و سبزوار رو که از محدوده شرق کشور هست و در شب گرفته شده به خوبی نشون می ده...حالا دوستان گلم تو کاشمر و شهرهای دیگر ببینن سبزواری ها دارن خودشون رو با چه شهری مقیسه می کنند!
آدرس پیج عکس:
http://s3.picofile.com/file/7925558167/ney_in_the_night.jpg
منتظر نظرات زیبای سبزواری ها هستم...
و اما نظرات این دوستای سبزواری:
دوست عزیز نیشابور به جز عطار مشاهیر دیگری هم داره که حداقل ارامگاهشون تو خود نیشابوره...خیام.کمال الملک.یغمای خشت مال نیشابوری.پرویز مشکاتیان.بی بی شطیطه.امام زاده محروق...برای مثال این پیج در باره ی خیام رو بخون:
((با رایزنی شهرداری نیشابور و همزمان با نصب یکی از سه مجسمه خیام در فلورانس ایتالیا))
http://neyshabour.ir/DesktopModules/News/NewsView.aspx?TabID=1&Site=DouranPortal&Lang=fa-IR&ItemID=1942&mid=13974&wVersion=Staging

و اما میگین نیشابور فرودگاه نداره خب دوست عزیز فرودگاه زمانی به درد میخوره که مسافر و گردشگر داشته باشین حالا این لینک رو بخون...نیشابور در تابستان روزانه حداقل 2000 نفر مسافر داره:
http://parsinews.ir/news/page/b3b8a179a7b3d375aed080db9208261a
که اگر بادقت بخونی کلنگ زنی هتل نیشابور هم زده شده...
و اما پروژه ی تقاطع غیر همسطح امام رضا نیشابور:
http://www.alimarvi.com/NewsDetail.aspx?itemid=225
و اما توضیحات ویکی پدیا برای سبزوار که اونو همواره یکی از روستاهای نیشابور معرفی کرده که حرفیست به حق:
http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B3%D8%A8%D8%B2%D9%88%D8%A7%D8%B1
اینم برا نیشابور:
http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%86%DB%8C%D8%B4%D8%A7%D8%A8%D9%88%D8%B1
اینم وضعیت امنیت شهر سبزوار:که خودم دانشجوی این شهرم و واقعا شب ها در سبزوار امنیت ندارید...
((http://www.sabzevarnews.ir/fa/news/6108/برای-چندمین-بار-برهم-زنندگان-نظم-و-امنیت-همچنان-میتازند))

((http://www.sabzevarnews.ir/fa/news/6102/بازم-هم-فاجعه-مجریان-قانون-و-عدالت-توجه-کنند))

این صفحه رو بخون که جمعیت سبزوار از بجنورد کمتره و چهارمین شهر استان بعد از به ترتیب مشهد نیشابور بجنورد وسبزوار چهارم شده خواستار استان شدن هم هستین جالبه!
http://neyshaburi.ir/post/1391/%D8%AC%D9%85%D8%B9%DB%8C%D8%AA-%D9%86%DB%8C%D8%B4%D8%A7%D8%A8%D9%88%D8%B1/
تو همین صفحه جمعیت نیشابور از مراکز استان فعلی همچون بجنورد ۳۶۵۸۹۶ نفر-شهرکرد ۳۴۰۳۸۲ نفر-بیرجند ۲۵۹۵۰۶ نفر-بوشهر ۲۵۸۹۰۶ نفر-ایلام ۲۱۳۵۷۹ نفر-سمنان ۱۸۲۲۶۰ نفر و یاسوج می باشد.جمعیت نیشابور نیشابور ۴۳۳۱۰۵ نفر بوده است.
و همچنین نیشابور بیست و چهرمین شهر کشور است:
http://www.neyshabur.blogfa.com/post/16
ادم خوبه حرفاشو با دلیل و سند بیان کنه نه به جای نیشابوری ها خودتون معرفی کنین و از سبزواری بودنتون خجالت بکشید.

21 شهريور 1392 - ساعت 15:00

اسرارنامه: سلام دوست عزیز.
بازهم که شما به عنوان یک هم استانی نیشابوری دارید تلاش می کنید با انواع انواع شیوه های ساده لوحانه و جسارتا بچه گانه ، مسیر جنگ و دشمنی با سبزوار را طی کنید و با استفاده از روش های مغالطه کارانه و سفسطه آمیز ، برتری نیشابور بر سبزوار را ثابت کنید!!!
از جمله مغالطه کاری های ساده لوحانه شمااین است که دلیل ابرشهری نیشابور را یک عکس هوایی شبانه از روی شهرهای سبزوار و نیشابور قرار داده اید!!! اما آیا شما واقعا خبر ندارید که در سال 2013 میلادی راه های منطقی تری برای محاسبه بزرگی و کوچکی شهرها و اندازه گیری جمعت آنها وجود دارد؟
نه یقینا شما خوب می دانید اما چون حقیقت برایتان تلخ است ، می خواهید خود را به آن راه بزنید. شما یقینا می دانید که شهر سبزوار و شهر نیشابور براساس سرشماری رسمی سال 90 و آمارهای رسمی اعلام شده توسط وزارت کشور تقریبا تفاوتی به لحاظ جمعیت با یکدیگر ندارند و هردو بیش از 230 هزارنفر و کمتر از 240 هرازنفر جمعیت دارند.
و اگر مثلا در عکس هوایی ناسا شهر نیشابور در شب پرنورتر دیده می شود به این معنی نیست که هر کدام از چراغ ها یک آدم هستند. بلکه به دلیل نزدیکی شهرهای اطراف نظیر فیروزه ، زبرخان ، دررود ، قدمگاه و ... به نیشابور است که این ناحیه اینقدر پررنگ است و اتفاقا این یک نقطه منفی برای نیشابور است زیرا نشان می دهد وسعت سرزمینی نیشابور بسیار کوچک است و این شهر در حصار شهرها و مناطق همجوار خود قرار دارد و کم وسعت است. می دانید که وسعت سرزمینی هم یکی از ملاک های قدرت مندی و برتری محسوب می شود. زیرا هرچه وسعت یک شهر یا کشور بیشتر باشد یعنی از منابع طبیعی ، معدنی بیشتر ، اراضی بیشتر جهت انجام امور مختلف و در نتیجه توانمندی های بیشتر برای توسعه .... برخوردار است.

دوست عزیز بقیه مواردی هم که بیان کردید به همین اندازه آبکی و سطحی و البته تکراری بود . به گونه ای که تا کنون به تمام این موارد توسط اسرارنامه و سایر مخاطبان این سایت پاسخ های کاملی داده شده است. لذا اسرارنامه از پاسخ دادن به نظرات تکراری شما معذور است امااگر مایل بودید پاسخ های خود را بدانید به نظرات ارسال شده از جانب مخاطبان در این آدرس ها مراجعه نمایید :

http://www.asrarnameh.com/essays.php?id=555

http://www.asrarnameh.com/interviews.php?id=57

http://www.asrarnameh.com/interviews.php?id=58

در مسیر هدایت باشید...

اگرنیشابوررامرکز استان غربی کردن وسبزوار شدیکی ازشهرستانهای آن چه
29 اسفند 1391 - ساعت 10:21

اسرارنامه: سلام دوست عزیز.
این جزء محالات است. اگر به این راحتی ممکن بود نیشابور مرکز استان خراسان غربی شود و سبزوار نیز زیرمجموعه نیشابور قرار گیرد ، مسئله تقسیم استان خراسان رضوی به عنوان یکی از بزرگترین و پرجمعیت ترین استان های کشور این همه سال به طول نمی انجامید.
در شرایط کنونی به جز اینکه استا سربداران به مرکزیت سبزوار از همه جهات مختلف (جمعیتی ، شهرستان های اقماری ، دانشگاهی ، سیاسی و اداری ، فرودگاهی و مواصلاتی و ....) از نیشابور جلوتر است و برای استان شدن در اولویت قرار دارد ، به لحاظ موقعیتی نیز وضعیتی دارد که منطقه سربداران می تواند بدون تحریک و ایجاد حساسیت برای نیشابور استان خود را تشکیل دهد. زیر نیشابور و مناطق اطراف آن به راحتی می توانند درهمین موقعیت کنونی خود در خراسان رضوی باقی بمانند. اما استان شدن نیشابور قبل از سبزوار (به فرض محال) حتی اگر همه ملاک های اساسی دیگر را کسب کند ، مستلزم یک شرط دیگر است و آن اینکه سبزواری ها رضایت بدهند زیرمجموعه نیشابور باشند.چون بعد از استان شدن نیشابور عملاً دیگر سبزوار نمی تواند در خراسان رضوی باقی بماند.
با این شرایط از آنجایی که نه سبزوار حاضر است زیرمجموعه نیشابور باشد و نه نیشابور زیرمجموعه سبزوار می شود ، بهترین راه حل ها این است که دو استان همزمان تشکیل شود و اگر نشد ، پروژه تقسیمات سیاسی خراسان رضوی باید به صورت یک فرآیند چند مرحله ای پیگیری شود. مرحله اول این هدف با استان شدن بجنورد و بیرجند در دهه 80سپری شد. مرحله دوم نیز با استان شدن سبزوار و تربت در دهه 90 و مرحله سوم بااستان شدن نیشابور در دهه 1400 به انجام می رسد.

چنانچه این مراحل بیش از این طول بکشند ، شهر نیشابور آسیب بیشتری خواهد دید.
در واقع موضوع تقسیمات سیاسی خراسان در دهه های اخیر به مسأله ای تبدیل شده است ، که همه مردم شهرستان های خراسان باید با کمک هم به حل آن بپردازند نه اینکه با یکدیگر به رقابت و دشمنی بپردازند.
راستی آقا رضا آیا شما همان رضای معروف خودمان هستید که این روزها ذکرخیر و ردپایتان همه جا هست؟
امیدواریم اگر شما همان رضای خودمان هستید ، در سال آینده لحظات خوبی در انتظارتان باشد.ضمناً امیدواریم کمی با دیگران و البته با خودتان مهربان تر باشید.
با آرزوی موفقیت و بهروزی...

مادر آقای قالیباف از روستای بوژمهران نیشابور می باشد و همچنین دو نسل قبل ایشان به روستا قالیباف فیروزه (قبلا جز نیشابور )بر می گردد ولی پدرشان در طرقبه ساکن بودند.
16 شهريور 1391 - ساعت 12:23

اسرارنامه: بسیار عالی !!!
پس قطعاً ایشان اگر به ریاست جمهوری ایران برسند ، دوست خواهند داشت برای روستا و شهر مادریشان نیشابور کاری بکنند.
با توجه به اینکه یکی از اساسی ترین خواسته های مردم نیشابور و سبزوار در دهه های گذشته ارتقاء به استان بوده است ، لذا اگر قالیباف رئیس جمهور شود حتماً تلاش خواهدکرد نیشابور را به مرکز استان ارتقاء دهد.
اما وی برای این کار مجبور است اول زمینه های استان شدن نیشابور را فراهم آورد. چون اصولاً نیشابور به خاطر موقعیت جغرافیایی محصوری که در حال حاضر در آن گیرافتاده است ، توان استان شدن را ندارد . وبرای اینکه نیشابور بتواند استان شود لازم است حداقل از سمت غرب (یعنی ناحیه استان سربداران) مرزی با استان های دیگر پیداکند.
لذا قالیباف اگر بخواهددر این زمینه کاری بکند ، اول سبزوار را استان کرده و پس از مدتی یا حتی به صورت همزمان نیاشابور را نیز استان خواهد کرد.
به هرحال موقعیت و منطقه جغرافیایی سبزوار در غرب خراسان رضوی به گونه ای است که سرنوشت سیاسی نیشابور به لحاظ تشکیل استان مستقل دردهه های اخیر و آینده به شدت به سبزوار وابسته بوده و خواهد بود.
لذا بحث کاندیداتوری نامزدی از ناحیه خراسان می تواند نقطه ای برای وحدت مردم سبزوار و نیشابور و برون رفت از بن بست فعلی باشد.
امیدکه بهترین انتخاب وبهترین تصمیم که به نفع وصلاح همه مردم شهرستان های منطقه باشد ، اتخاذ گردد.
پیروز باشید...

زاده سبزوارم و سالهاست که تهران زندگی میکنم تا راه آهن و ارتش در سبزوار راه اندازی بشه خیلی مونده ضمنا پیش بینی من اینه که شهردار تهران رییس جمهور بعدی است و از اونجا که همسر ایشون نیشابوری است و خودش هم فرمانده تیپ 21 نیشابور بوده هر کاری میخواهید بکنید در همین دوره نژاد باید انجام بدید نشه مثل زمانی که همسر وزیر کشور دو دوره قبل بجنوردی بود !!!
14 شهريور 1391 - ساعت 03:54

اسرارنامه: با سلام خدمت شما همشهری گرامی.
خوشبختانه در بسیاری از موارد آبادانی در سالهای اخیر با وجود همه لنگش ها ، قدم های خوبی برای توسعه سبزوار و دیگر شهرهای غرب خراسان رضوی برداشت شده است. از جمله این خبر خوش را به شما همشهری دور از وطن بدهیم که پروژه راه آهن سبزوار جزء پروژه های مهرماندگار سفرهای استانی ریاست جمهوری قرار گرفته است و کارهای اجرایی آن در مسیر بین سبزوار تا سلطان آباد در حال انجام است و حداکثر تا دوسال دیگر به بهره برداری می رسد.
بسیاری کارهای دیگر نیز انجام شده است ، که اگر فرصتی دست بدهد و شما عزیز دور از وطن سری به شهر مادری بزنید ، خواهید دید در گوشه و کنار این شهر کارگاه های سازندگی به راه افتاده است. البته انکار نمی کنیم که این مقدار بسیار کمتر از توانمندی های واقعی سبزوار می باشد. اما به هرحال وجود دارند.
و اما آنچه در مورد رئیس جمهور آینده ایران فرمودید ما معتقدیم اگر هم قالیباف که به فرموده شما همسر وی نیشابوری است روی کار بیاید بیشتر فرصتی برای کل منطقه خواهد بود تا تهدید. چون بعضی چیزها حساب دو دوتا چهارتا است.
از جمله اینکه نیشابور به خاطر قرار گرفتن در مرکز استان فعلی هرگز نمی تواند تا قبل از استان شدن سبزوار به خواسته خود در این زمینه برسد. لذا اگر هم رئیس جمهور آینده بخواهد برای نیشابور پارتی بازی کند ، به ناچار باید در ابتدا تکلیف سبزوار را روشن نماید.
و استانی در غرب خراسان رضوی به مرکزیت سبزوار تشکیل دهد تا بعد نیشابور بتواند علم استان خود را برپا کند.
البته موضوع بجنورد تفاوت های اساسی با موضوع امروز نیشابور دارد.
توجه بفرمایید که بجنورد در آن زمان به لحاظ حداقل 3 ملاک موقعیت مناسبتری برای استان شدن داشت:
1- فاصله حدود 400 کیلومتری تا مرکز استان فعلی که واقعاً برای مردم آن ناحیه ایجاد مشکل می کرد. حال آنکه نیشابور حدود 100 کیلومتر و سبزوار حدود 230 کیلومتر فاصله دارند که همین موضوع اولویت بیشتر را به بجنورد می داد.
2- داشتن شهرستان های اقماری که در آن زمان نیشابور و سبزوار هیچ شهرستان اقماری در اطراف خود نداشتند یا کم داشتند. اما بجنورد با وجود شهرستان های جاجرم ، اسفراین ، خود بجنورد ، شیروان ، فاروج ، مانه و سملقان شش شهرستان داشت.
3- اهمیت سیاسی منطقه بجنورد از هردو منطقه نیشابور و سبزوار بیشتر بود. چرا که اول با یک کشور خارجی مرز مشترک داشت و به لحاظ اهمیت نقاط مرزی لازم است که در فواصل کوتاه مراکز مهم سیاسی ایجاد شود تا حفظ و حراست از مرز ها آسانتر گردد.
دوم اینکه استان شدن بجنورد در گوشه شمال غرب خراسان بزرگ برای دیگر نواحی مشکلی ایجادنمی کرد. اما امروز استان شدن نیشابور در مرکز خراسان رضوی برای شهرهای غرب این استان مشکل ایجاد کرده و باعث قطع ارتباطشان با استان تابعه می شود.
با در نظر گرفتن همه این دلایل به این نتیجه می رسیم که شاید همسر بجنوردی وزیر کشور در سال های اول دهه 80 تنها یک امتیاز مختصر برای تسهیل کار بجنورد بوده است و گرنه در اصل بجنورد حقیقتاً صلاحیت های سیاسی و موقعیتی بیشتری از سبزوار و نیشابور داشت. هرچند که از لحاظ جمعیت و توسعه یافتگی در آن زمان حرف برای گفتن نداشت.
به هرحال امیدواریم هرچه خیر است پیش بیاید.
از نظر ارزشمندتان سپاسگزاریم و امیدواریم بازهم در این مجله حضور پیدا کنید.
پیروز باشید...

بعد
معذرت میخوام
نیشابور هم حتما باید زیر مجموعه سبزوار باشه حتما
29 تير 1391 - ساعت 17:21

اسرارنامه: با سلام.
دوست عزیز منظورتان از این نظر برای ما معلوم نیست. چرا معتقدید نیشابور باید حتماً جزء سبزوار باشد؟

ملیحه.س
1 مخالف 11 موافق
تشکیل استان سربداران می تونه یکی از جلوه های اجرای عدالت اجتماعی و سیاسی در کشور باشه.
چون واقعاً این هفت هشت شهرستان غرب خراسان رضوی حیفه با این همه توانمندی زیرمجموعه مشهد بمونن . الآن خود سبزوار و شهرهای اطرافش کاملاً در قامت یک استان خودشو نو نشون می دن و می تونن کامل یک مجموعه جدا از مشهد و داشته باشن.
آموزش عالی در منطقه تکمیله ، فاصله از مشهد زیاده ، شهرستان های اقماری زیادن ، فرودگاه بین المللی هست و راه آهن داره میاد ، آزادراه ، بزرگراه ، منابع طبیعی و ...
ورزش سبزوار نه در استان بلکه درکشور در بعضی از زمینه ها حرف اول رو میزنه.و برای خودش قطبه.
تاریخ سبزوار افتخاراتی داره که هیچکدوم از شهرهای دیگه ندارن. مثلاً همین نیشابور با اینکه سالها پایتخت ایران بوده ولی ارزش حکومت شیعه سربداران سبزوار یک چیزدیگه است.
صنعت سبزوار هم که دیگه در حال رشده . با کارخانه پتروشیمی و پاتلایشگاه و بقیه سرمازیه گزاری های خصوصی . تازه بقیه مناطق هم مثل جوین،جغتای خوشاب و بقیه شهرهای منطقه هم هرکدوم توانمندی هایی دارن که به جای خودشون باعث میشه تشکیل استان سربداران آسان شه.
پس دیگه فقط یک ذره همت مسئولین و پیگیری مردم لازمه تا این اتفاق بیافته.
من کهتلاش خودم رو هرجور بتونم می کنم. از بقیه هم خواستارم دراین مسیر گام بردارند. ازشما هم می خوام خبرها و مطالب مربوط به این موضوع رو بنویسید و اطلاع رسانی کنید. حق مردمه که بدونن.خیلی ممنون از همه شما که زحمتمی می کشید.من نمی دونم چند نفرید و دقیقاً کی هستید ولی معلومه که عاشق دیار سربدارانید. خیلی ممنونم از همتون. زنده باشید.
19 تير 1391 - ساعت 13:15

اسرارنامه: با سلام و تشکر از حضور و نظر ارزشمند شما دوست گرامی.
انشاالله حتماً از این نظرتان در قسمت های بعدی صفحه مردمانه استفاده خواهد شد.
پیروز باشید...

یک وطن پرست
5 مخالف 21 موافق
با سلام.ای کاش همه مسئولین سبزواری ز یک دل و یک صدا بشن و تا گرفتن این خواسته به حق مردم از پا ننشینند.
پس شمارش معکوس را آغاز می کنیم..............
30 ارديبهشت 1391 - ساعت 16:36

اسرارنامه: با سلام و تشکر از حضور و نظر شما مخاطب گرامی.
پیروز باشید ...

حسین کمیزی | ايميل
5 مخالف 15 موافق
باسلام به تمام دوستداران سبزوارعزیز.امیدوارم که هرچه زودتربه ارزوی به حق دیرینه یمان برسیم ونیشابوری های عزیز هم دراین راه سنگ اندازی نکنند تا انشاالله بعدازسبزوارانهاهم به ارزوی خودشان برسند.
28 ارديبهشت 1391 - ساعت 21:34

اسرارنامه: با سلام و تشکر از حضور ونظر ارزشمندشما همشهری گرامی.
تمامی شواهد و قراین نشان می دهد تحقق این آرزوی دیرینه مردم سبزوار نزدیک است. تنها کمی صبوری لازم دارد.
به قول شاعر اندکی صبر ، سحر نزدیک است...


حیففففففففففف
نششششششششششششد
24 ارديبهشت 1391 - ساعت 21:16

اسرارنامه: سلام دوست عزیز
افسوس چه چیزی را می خورید ؟
از اول هم قرار نبود در این سفر و به این زودی استان شدن سبزوار اعلام شود.شما اگر به متن نامه نمایندگان سبزوار نگاه کنید تاریخ 20 خرداد 93 را می توانید مشاهده نمایید.20 خرداد 93 که مصادف با هفتصدمین سالگرد ظهور قیام پرافتخار سربداران است.
به نظر می رسد دراین سفر تنها لازم بوده است با توجه به پیگیری های جدی مسئولین شهرستانی ، از ناحیه مردم هم شور و هیجان و اصرار و درخواست های مکرر وجود داشته باشد تا نهایت تأثیر را روی هیأت دولت بگذارد که خدا را شکر این مهم محقق شد.
ضمناً اگر سخنرانی دکتر احمدی نژاد را با دقت گوش کرده باشید ، متوجه می شوید که ایشان به صورتی غیرمستقیم چندبار در پاسخ به مردم که یکصدا استان شدن را مطالبه می کردند ، اشاره های پوشیده ای به این موضوع کرد و گفت دارد کارها در مسیر درست خود طی می شود . به نظر می رسد نگرانی ریاست جمهوری از مطرح کردن صریح این موضوع برانگیختن حساسیت زودهنگام برخی شهرهای همسایه بود که خود حکایت هایشان را می دانید...
پیروز باشید...

استان سربداران
5 مخالف 22 موافق
با سلام .
با اینکار کمک بزرگی به توسعه شمال شرق کشور خواهد شد.
هرچه استان بزرگ خراسان رضوی کوچکتر شود اقتصادی تر است. الان یک استاندار برای 6 میلیون جمعیت استان در حالیکه در استانی مثل سمنان یک استاندار برای 500 هزار نفر.واقعاً بی عدالتی را نگاه کنید.
ضمن ا ینکه سبزوار واقعاً باید خیلی زودتر استانمی شد.
24 ارديبهشت 1391 - ساعت 16:54

وبلاگ مقصودي يار آغاز به كار كرد

وبلاگ مقصودي يار ر جهت انعكاس اخبار حسين مقصودي شهردار سبزوار اغاز به كار كرد.

در معرفي اين وبلاگ آمده است : این وبلاگ بنا به احساس وظیفه ی وجدانی و بمنظور انعکاس هر چه بیشتر خدمات ارزنده و برجسته و خداپسندانه ی شهردار جوان و کوشا و پرانرژی شهر سبزوار جناب آقای حسین مقصودی تاسیس گردیده تا بتواند در حد بضاعت خود گوشه هایی از فعالیتهای ایشان را به آگاهی و سمع و نظر دوستان و عموم مردم قدرشناس خطه ی سربداران برساند.
بدیهی است در این راه نظرات سازنده ی شما مخاطبان عزیز روشنگر راه و مددکار ما خواهد بود.

http://maghsoudiyar.blogfa.com/


منبع خبر : http://sabzevarnews.ir/fa/pages/?cid=2366

لطفا شما هم اطلاع رسانی بفرمایید ... ممنون
24 ارديبهشت 1391 - ساعت 16:44

اسرارنامه: با سلام و تشکر از اطلاع رسانی خوب شما همشهری گرامی.
حتماً در اولین فرصت این وبلاگ را بررسی خواهیم کرد.
پیروز باشید...

هیچ دولتی همچین جراتی نداره اینو خاطر جمع باشید.
23 ارديبهشت 1391 - ساعت 04:31

اسرارنامه: چرا؟
هه هه
23 ارديبهشت 1391 - ساعت 04:29

شتر در خواب بیند پنبه دانه ...
به همون خیال باشید...
سرکارتون گذاشتن بیچاره ها . دارن سرتون شیره می مالن.
عمراً سبزوار به این زودی ها استان شه . خاطرجمع باشید.
23 ارديبهشت 1391 - ساعت 02:41

اسرارنامه: با وجود همه دلایلی که در این متن برای استان شدن سبزوار وجود دارد ، عجیب به نظر می رسد که شما می گویید عمراً سبزوار به این زودی ها استان بشود.
به نظر می رسد شما یا این متن را به خوبی نخوانده اید یا با استان شدن سبزوار مشکل دارید.
هرکدام باشد خوب نیست. لطفاً خود را اصلاح کنید.

از رئیس جمهور دلها و حامی محرومان خواهان این خواسته به حق و چندین ساله دار المومنین هستیم .انشالله.
23 ارديبهشت 1391 - ساعت 02:26

اسرارنامه: انشاالله ...
استان شدن سبزوار خیلی می تواند برای این خطه مهم باشد چرا که بیکاری و فقر معضلات فرهنگی بسیار در دارالمومنین ایجاد کرده به حدی فقر جدی ایست که مرجع عالیقدری چون ایت الله سیستانی نیز در عراق خبر از این مسائله دارند.(که می گویند:رسيدگي به محرومان تهران، قم، سبزوار، سيستان و جاهاي ديگر. البته اين را هم همه گفته اند ، ان‌شاءا... عمل هم بکنند.) و هرچه بگویم قلم فرسایی هست که شما از من متخصص تر هستید که چه نفع هایی دارد ولی من میخواهم از مسئولین درخواستی کنم که اگر قرار است استانی تشکیل شود نام ان را سربدران قرار دهید که نشانی باشد از اولین مرکز حکومتی نشیع درایران باشد
23 ارديبهشت 1391 - ساعت 23:59

اسرارنامه: با سلام و تشکر از حضور و نظر ارزشمند شما همشهری گرامی و دوست همیشگی مجله اینترنتی اسرارنامه ...
به امید تشکیل استان خوش نقش و پرافتخار سربداران ...

امیر مسکنی | ايميل |وب
3 مخالف 16 موافق
با سلام
امیدوارم مسئولین در این همه روز به فکر یک کارزار و تشکل قوی برای استقبال بوده باشند و بتوانند خواسته های مردم را هدفمند کنند.
و این نباشد که مردم فقط برای رساندن نامه خود به این مراسم بیایند.
در بحث شعارهای هماهنگ هم امیدوارم فکری شده باشد و بتوانند این خواسته ها را به گوش دیگران برسانند.
به قول دوستان
مرکزیت استان حق مسلم ماست...
23 ارديبهشت 1391 - ساعت 22:58

اسرارنامه: با سلام و تشکر از نظر ارزشمندشما همشهری گرامی جناب آقای مسکنی .
به نکته خوبی اشاره کردید. لزوم هماهنگی و هدفمندی مردم در مراسم استقبال از رئیس جمهور.اگر مردم به شکلی که در ورزشگاه ها به تماشای مسابقات ورزشی می پردازند در این برنامه هم یک دل و یک صدا برای استان شدن سبزوار شعار سربدهند و پوستر و پارچه نوشته و بنر هایی با موضوع استان شدن سبزوار طراحی کنند و در مقابل چشم رئیس جمهور به نمایش بگذارند، قطعاً تأثیرات مثبت خود را خواهد گذاشت.
پیروز باشید...

فکر میکنم دیگه بهانه ای برای استان نشدن سبزوار وجود نداره.همه چیز امادس که ما به حقمون برسیم.انشالله .همه دعا میکنیم
23 ارديبهشت 1391 - ساعت 21:37

اسرارنامه: انشاالله...
wowwwwwwwwwwwwwwwwww
دمشون گرم واسه همین نامه شون
23 ارديبهشت 1391 - ساعت 16:19

ان شاء الله جناب آقای احمدی نژاد با این اقدام ، مهمترین خواسته مردم دیار سربداران از سالها پیش تا کنون را برآورده سازند و تاسیس استان سربداران حسن ختامی باشد بر تمام فعالیتهای مفیدی که در چند سال اخیر در این دیار صورت گرفته است.
23 ارديبهشت 1391 - ساعت 13:34

اسرارنامه: انشاالله ...
• عملکرد اسرارنامه را چگونه ارزیابی می کنید؟
تبليغات