مجله اینترنتی اسرار نامه سبزوار

در شهر   /   19 آذر 1392   /   کد مطلب: 2958   /   بازدید: 3793   /   نظرات: 4

ضرورت های شهری دیار سربداران ، مسئولیتی که هر روز بر دوش اعضای شورا سنگین تر می شود

ضرورت های شهری دیار سربداران  مسئولیتی که هر روز بر دوش اعضای شورا سنگین تر می شود


در هفته های اخیر که شورای چهارم شهر سبزوار در جستجوی پیدا کردن بهترین شهردار برای دارالمومنین سبزوار بوده است ، به دلیل وقفه ای طولانی که در انتخاب نهایی رئیس شهرداری سبزوار پیش آمد ، بسیاری از پروژه هایی که قرار بود توسط این ارگان شهری اجرا شود ، به حال خود رها شد.
یکی از این پروژه ها ، احیای آرامگاه اسطوره ای سهراب پسر رستم بود که طبق طرح هایی که در زمان شهردار پیشین سبزوار تهیه شده بود ، می بایست به یک مجموعه فرهنگی ، تاریخی و گردشگری در قلب شهر سبزوار ریشه فرهنگی خراسان تبدیل شود.
یکی از مخاطبان و نویسندگان افتخاری مجله ایترنتی اسرارنامه ، به تازگی در ارتباط با این پروژه با اهمیت ، متن و تصویری را برای اسرارنامه ارسال کرده است که در ادامه منتشر خواهد شد:


                                               
حسین خسروجردی*:
عکسی را که ملاحظه می فرمایید مربوط به تابستان گذشته است که من به سبزوار آمده بودم وگروهی از مسافران تهرانی را که جلو باغ ملی سر در گم بودند به باغ ملی و سپس جلو مجسمه رستم و سهراب رهنمون شدم و بعد از توضیح و بیان برخی اطلاعات ، آنها عکسی به یادگاری گرفتند که اینک آن را برایتان می فرستم که این خود می رساند که اگر مسافر و توریستی ، بجا هدایت شود و به درستی در جریان وقایع  قرار بگیرد ، شوق این دیدار، گذشته از  گسترش دیدنی ها ، چنان به  دل  می نشیند که بعد از ماه ها ، آن مسافران ارجمند به قدر شناسی و احترامِ لحظه ها و یادبودها  عکس می فرستند که من حتی نمی دانم نام آنها چیست و همین برای من بس عزیز است که انگار  بار و یادِ آن دیدار ، در جانم ماندکار شده است .
 درود به شادی و آفرین به فراهم کنندگان و سازندگان چنین تندیس باشکوهی که مردم ما را چنین خوب به هم پیوند می دهد
 حسین خسروجردی - آبان 1392- مشهد  


لازم به توضیح است ، المان رستم و سهراب که در اردیبهشت ماه 91 در باغ ملی سبزوار محل آرامگاه سهراب یکی از قهرمانان اسطوره ای ایران احداث شد ، از جمله اقدامات ارزشمند فرهنگی بود که توسط حسین مقصودی شهردار وقت و با حمایت اعضای شورای شهر سبزوار انجام گرفت.
البته پروژه المان رستم و سهراب قرار نبود فقط به نصب این تندیس محدود شود ، بلکه قرار بر این بود که شهرداری مکان اطراف آن را به گونه ای مناسب با این تندیس طراحی کند ، تا یک مجموعه گردشگری با کاکرد تاریخی و فرهنگی وتفریحی در مرکز سبزوار شهر دیرینه های پایدار ایجاد شود که چنین پروژه ای در صورت تحقق ، می توانست تأثیر مثبتی بر رونق صنعت گردشگری دیار سربداران بر جای بگذارد.
با این حال پس از تصمیم شورای شهر سبزوار مبنی بر برکناری حسین مقصودی از سمت شهرداری در شهریورماه 92 ، پروژه فرهنگی ، تاریخی وگردشگری رستم و سهراب متوفق شد و به دلیل تعلل غیرمسئولانه اعضای 13 نفره شورای شهر سبزوار در معرفی شهردار جدید این شهر ، معلوم نیست که سرنوشت پروژهایی نظیر رستم و سهراب سرانجام به کجا خواهد انجامید؟
در این میان تنها چیزی که معلوم شده ، این است که مسئول بروز این رکود و بلاتکلیفی چند ماهه ، در بعضی از مهمترین پروژه های شهری دیار سربداران ، بعضی از اعضای شورای شهر هستند که ظاهرا از توانمندی برقراری تعامل موثر با یکدیگر برخوردار نبوده و یا ضریب خودخواهی و تعصب به رأیشان آن قدر بالاست که به هیچ وجه حاضر نمی شوند در جهت منافع شهر با یکدیگر بر سر انتخاب شهرداری کارآمد و موثر توافق نمایند.
هر چند شورائیان می توانند ، با همین بداخلاقی که تا کنون به پیش رفته اند ، در روزها ، هفته ها و حتی ماه های آینده نیز وضع مدیریت شهری و مهمترین مسائل فرهنگی و اجتماعی سبزوار را بلاتکلیف بگذارند ، اما باید همواره به یاد داشته باشند ، که هر چه زمان بیشتری شهر را معطل خود بگذارند ، مسئولیت صدها وعده و شعاری که در ایام انتخابات به مردم دادند و نیز مسئولیت ده ها و شاید صدها وعده و شعاری که هریک از آنها در ایام انتخابات به مردم دادند ، بر دوششان سنگین تر خواهد شد.
اینجاست که یک بار دیگر باید پرسید:
در آزمون مهم انتخاب شهردار، اعضای شورای شهر سبزوار محبوب مردم یا مدیون مردم؟

 


توضیحات:

*: در تصویر مندرج در این صفحه ، نفر دوم از سمت چپ ، آقای حسین خسروجردی نویسنده افتخاری اسرارنامه است.که درتابستان گذشته پس از مواجهه اتفاقی با شماری از گردشگران تهرانی در مقابل باغ ملی سبزوار آنها را به نزدیک المان رستم و سهراب برده و پس از ارائه توضیحاتی در این زمینه عکسی یادگاری توسط گردشگران تهیه شده و این عکس بعد از مدتی از طریق ایمیل برای آقای خسروجردی ارسال گردیده است.
 

 

کوچه پس کوچه پیوندها

کلیک کنید:

نگاهی به فرآیند طولانی انتخاب شهردار در دو شهر مهم خراسان رضوی


نظر شما؟
نام:
ايميل:
وب:
عدد روبرو:


سبزوار
5 مخالف 4 موافق
تمام مراحل این کار با فشار و حمایت و پیگیری دکتر علوی پیش رفت و شما به نام حسین مقصودی تمام می کنید؟درضمن آقای مقصودی در زمینه گردشگری شاهکارِ دیگری نیز انجام داده اند که شما ذکر نکردید و آن تخریب حسینیه قنادهاست که جا دارد تشکر ویژه ای از ایشان داشته باشم. شما هم موفق باشید. اینکه نکات مثبت کارنامه ایشان را یکی یکی نام میبرید و باذکر این جمله که \"نکات منفی هم داشته اند\" سعی بر بی طرف جلوه دادن خود می نمایید هم خود سبکی است از \"حمایت\" و نه \"عدالت\"
20 آذر 1392 - ساعت 18:08

اسرارنامه: سلام دوست عزیز.
اینکه تندیس رستم و سهراب در سبزوار با پیگیری اعضای شورای شهر از جمله دکتر علوی انجام شده باشد ، در آن هیچ شکی نیست. بلکه باید هم همینطور باشد. مگر شهرداری کدام کار خود را بدون نظارت و اجازه شورا می تواند انجام دهد؟
اما در این هم شکی نیست که بالاخره این پروژه در زمان مدیریت حسین مقصودی به ثمر رسید. کما اینکه طرح این پروژه از سال ها قبل توسط دلسوزان و فعالان فرهنگی شهر به شورا اعلام شده بود و اعضای وقت شورا نیز قول هایی داده بودند ، که سرانجام در زمان مقصودی به نتیجه رسید.
و اما در بی طرفی اسرارنامه در ماجرای انتخاب شهردار سبزوار به نظر می رسد ، جای هیچ شکی وجود ندارد. زیرا از بررسی محتوای بیش از 20 مطلبی که در یک ماهه اخیر در رابطه با موضوع انتخاب شهردار در این رسانه منتشر شده است ، به خوبی نشان می دهد که اسرارنامه در کل در مسیر بی طرفی بوده است.
اما از آنجایی که رسانه ها غیر از رسالت خبری می توانند به عنوان ابزارهای مناسبی برای برقراری تعادل اجتماعی نیز محسوب شوند ، اسراارنامه تصمیم گرفته است در مقابل سیل انتقادات شدیدالحن به حسین مقصودی که عمدتا هم نشأت گرفته از دعواهای بر سر جنگ قدرت هستند ، نیمه های پر لیوان در دوران مدیریت این شهردار پرتلاش را نیز ببیند و انعکاس دهد.
به عنوان یک نمونه از انتقادات جهت دار و بعضا مغرضانه که نسبت به مقصودی عنوان می شود ، باید به این مورد اشاره کنیم که مثلا قطع کردن تعداد معدودی درخت در یک میدان کوچک شهر (فلکه لاله) که قرار بود یک طرح نمادین شهری در آن میدان ایجاد شود ، از نظر بعضی به ظاهر دوستداران سبزوار با سر و صدای زیادی مواجه شد ، تا آنجا که حتی گزارش تصویری از مراحل قطع درختان تهیه شد ، مطلب متنی برای ان نوشته شد و بعدها هرجا قرار بود انتقادی از مقصودی بشود حتما به آن چند درخت فلکه لاله اشاره می شد ، اما نکته عجیب این است که اگر همه این حرف ها از سر دلسوزی برای سبزوار بیان می شد ، چرا مسئله پناه گاه حیات وحش شیراحمد و آهوان مینیاتوری سبزوار که در غفلت رسانه ها و منتقدان دلسوز رو به نابودی و انقراض کامل گذاشتند ، انعکاس چندانی در شهر نیافت و بعضی رسانه ها صرفا به بازنشر چند خبر کپی شده از رسانه های دیگر در زمینه این معضل زیست محیطی پرداختند؟!
اگر قرار است برای چند درخت در یکی از میادین شهری که قرار است به جای آنها طرح نمادینی جایگزین شود تا این حد حساس بود و واکنش نشان داد ، آیا طبیعت پناه گاه شیراحمد مهمتر و حیاتی تر نبود؟ آیا شکار آهوان مینیاتوری سبزوار که زیبایی دشت های این شهر را تشکیل می دهند و می توانند به رونق گردشگری طبیعی در غرب خراسان رضوی بیانجامند ، سرمایه های اصلی تر طبیعی این منطقه نیستند؟ پس چرا مسائل پناه گاه شیراحمد و محیط زیست سبزوار جز چند گروه از جوانان دلسوز و فعال ، دیگر توسط سایر منتقدان و اکثر رسانه های محلی به صورت جدی پیگیری نمی شود؟
اینجاست که به این نتیجه می رسیم ، با وجود برخی انتقادات غیرقابل انکار در رفتار و مدیریت مقصودی ، اما بعضی از ایرادهایی هم که به وی گرفته می شود ، بیشتر بهانه جویی هایی است در نتیجه جنگ قدرت بین افراد و گروه های مختلف در شهر ایجاد شده است.
چنین است که گاهی به نظر می رسد ، بیان نکات مثبت یک شخص که بیش از حد مورد انتقادات مغرضانه قرار گرفته است ، نه به معنای جانبداری بلکه به معنای تلاش برای حفظ تعادل است.
به هرحال از حضور و نظر انتقادیتان در اسرارنامه سپاسگزاریم.
پیروز باشید...

عضوی از .....!!!
0 مخالف 0 موافق
سلام .هدف معدود درختان میدان لاله وتخریب مقصودی نیست هدف حمایت از فضای سبز وطبیعتی است که که اکثر سبزواریها ان را میبینند واز ان مطلع هستند پناهگاه شیر احمد وگونه های نادر ان داخل در اطلاعات تخصصی همان عده معدود جوان دلسوزوفعالی است که نام بردید واکثر سبزواریها ازان بی اطلاعند در عوض اکثر سبزواریها میادین شهر را میبینند که به دلیل سومدیریت زیر تلی از خاک ومصالح در بلا تکلیفی مانده اند میدان لاله ومیدان سربداران که معلوم نیست برای کدامین سال نو اباد خواهند شد!!!!!!!.هدف بازهم تخریب مقصودی نیست هدف چرایی مجوزهایی است که خارج از عرف شهری وقانون به ساختمانهای بلند شهر داده شده است بله هدف تخریب هیچکس نیست چرا که سالهاست می دانیم انان که هزینه های گزاف تبلیغاتشان را از ارثیه ابا واجدادیشان میدهند هدفشان رسیدن به کرسی قدرت است نه رسیدن به درد مردم.بله عدالت را یا جایی دور از ما سربریده اندیا به اسارت برده اند که نیست!.این پایین ترها انجا که چشم ان بالاتریها ازان دوراست عکس مرغ را سوخاری رنگ میزنند ان وقت ان بالا تریها شبهافال حافظ رابه نیت شهر دارشدن ومنصب های پرزرق برق باز میکنند.عدالت میتواندهرجایی باشد هرجایی به غیراز کرسی قدرت .حالا مقصودی یاهرکس دیگر هرکس بران تکیه کند نه میبیند نه میشنود این پایین ترها را وصدایشان را.شهر خاموش است!!!!!!!!
20 آذر 1392 - ساعت 23:47

اسرارنامه: سلام مجدد خدمت شما دوست عزیز.
بیایید حساب کنید ، ببینید انصافاً از زمانی که مقصودی روی کار آمده است ، چند میدان خراب شده و چند درخت قطع شده و در عوض چند پارک ساخته شده و یا عملیات ساخت آن با سرعت بیشتری به پیش رفته و به زیبایی های شهر افزوده است؟
آیا پیاده راه سلامت در مسیر شهرک توحید در زمان مدیریت مقصودی تکمیل نشد؟ آیا پارک ایرانیان در زمان مقصودی آغاز به کار نکرد و پیشرفت خوبی نداشت؟ آیا پارک شهدای گمنام که قبل از مقصودی شروع شده بود و تا حدی هم پیش رفته بود در زمان کار مقصودی ، سرعت بهتری نسبت به گذشته پیدا نکرد؟ آیا چندین و چند پارک محله در مناطق مختلف شهر سبزوار احداث نشد؟ حالا آیا نهایتا خراب شدن میدان لاله و میدان سربداران را می توان در مقابل همه آن خدمات دیگر در حوزه فضای سبز ، به حساب آورد؟
ضمنا آیا فکر نمی کنید در متوقف شدن بعضی پروژه هامی توان رد پای عوامل زیادی را پیدا کرد که فقط نمی توان به عملکرد مقصودی ربطشان داد؟

آیا فکر نمی کنید اگر بعضی منتقدان و رسانه ها واقعا دلسوز شهر باشند ، همچنان اهمیت منطقه ای چون شیراحمد بسیار بیشتر از چند درخت معدود در دو سه تا فلکه و میدان وسط شهر است؟
آیا فکر نمی کنید رسانه ها و برخی منتقدان به راحتی می توانند مسائلی در دورترین و دست نیافته ترین نقاط جهان را با کمک ابزاری که دارند ، به متن زندگی مردم بیاورند و در نتیجه مسائل پناه گاه حیات وحش شیراحمد واقعا آن قدر موضوعات دور از دسترس و نامأمنوسی نیست که پرداختن به آنها فقط کار تعدادی از جوانان متخصص و علاقه مند باشد؟!!!

در مورد مجوزهای خارج از عرف برای ساختمان سازی ، شاید واقعا یکی از همان قسمت هایی است که همواره اسرارنامه در متن مطالبش اشاره کرده است که ایراداتی نیز به عملکرد مقصودی وارد است!

بقیه قسمت های نظرتان البته به لحاظ عاطفی برانگیزاننده بود ، اما شعارگونه بود.از آن نوع شعارهایی که هر کسی سر می دهد و هرکسی ادعا می کند در انتخابات گذشته پول زیادی خرج نکرده ، و کار غیرقانونی مرتکب نشده ، اما منتقدان و م خالفانش وی را متهم می کنند و در نهایت این فقط خداست که می داند ، کدام یک راست می گویند؟

به هرحال از حضور و نظر انتقادیتن سپاسگزاریم.

پیروز باشید...

عضوی از فضای سبز شهر
7 مخالف 7 موافق
ردپای زمستان برچهره شهر نشسته است اما نمی فهمم چرا هنوز دراین وقت از سال بیدارم شاید کابوس قطع شدن درختان میدان لاله و ...وکاندیدا شدن دوباره مقصودی خواب را از سرم پرانده است.اصلا نمیفهمم این جناب شهردار سابق چه علاقه ای به تندیس وسردیس والمان واب نماداشت که باان اره برقی اش که بوی مرگ میداد می افتاد به جان هم نوعان من وبه جایش از این مصنوعات الم میکرد وبعضا که کف گیرش به ته بودجه دان میخورد طرح های شگفت انگیزش را نیمه کاره رها میکرد درست مثل میدان لاله یادشان بخیر دوستانم را چه چشم اندازی به چهار سوی میدان داده بودند.دلم میخواهد قبل ازاینکه خوابم ببرد به یکی وصیت کنم اگر احتمالا جناب مقصودی شهر دار شد ومن هم خوراک ان اره برقی اش که بوی مرگ میدهد شدم از من لا اقل یک دست نیمکت برای یک مدرسه بسازند
20 آذر 1392 - ساعت 14:38

اسرارنامه: با سلام و احترام خدمت شما دوست و مخاطب گرامی.
اسرارنامه درباره پیام محتوایی مطلبتان که در نقد حسین مقصودی شهردار پیشین سبزوار بود ، قضاوتی نمی کند و این قضاوت را به مخاطبان گرامی می سپارد ، اما نحوه نگارش شما بسیار زیبا و هنرمندانه بود.
اگر داستان ها و یا مطالب ادبی دیگری در موضوعات مختلف دارید ، اسرارنامه می تواند به انتشار آنها بپردازد.در صورت تمایل با ما در ارتباط باشید.
با سپاس از حضور و نظرتان ...

یک شهروند
7 مخالف 11 موافق
خدمتی که شهردار مقصودی به سبزوار کرد هیچ شهرداری در طی سی سال نکرده بود به همه نقاط شهر مخصوصا پایین شهر رسیدگی کرد گرچه که شاید اشتباهاتی هم داشت ولی الحق ولانصاف یک تغییر کلی در چهره شهر داد.که اینجا بعنوان یک شهروند کمال تشکر را دارم وبی صبرانه منتظر ادامه پروژهایشان هستم.
19 آذر 1392 - ساعت 03:38

اسرارنامه: با سلام و سپاس از حضور و نظرتان ...
• عملکرد اسرارنامه را چگونه ارزیابی می کنید؟
تبليغات