مجله اینترنتی اسرار نامه سبزوار

فرهنگ   /   17 فروردين 1398   /   کد مطلب: 21999   /   بازدید: 415   /   نظرات: 0

یادداشت مسعود پسندیده در باب عدم حمایت شهرداری از فعالیت های انجمن سفیران گردشگری سبزوار

یادداشت مسعود پسندیده در باب عدم حمایت شهرداری از فعالیت های انجمن سفیران گردشگری سبزوار
مسعود پسندیده، رئیس کمیسیون فرهنگی و گردشگری شورای شهر سبزوار  در یادداشتی که در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرده بود در مورد فعالیت های انجمن سفیران گردشگری سبزوار و مشکلات پیش رو نوشت:
 
به عنوان یک مدیر در حوزه‌ی فرهنگی، اجتماعی و گردشگری؛ تجربه‌های متفاوتی از کارهای گروهی داشته‌ام و از هر کدام درسی آموخته‌ام و از هر تجربه "حسّی" تلخ یا شیرین به یادگار مانده‌است.
 
بدون هیچ تردیدی؛ کار کردن در کنار انجمن_سفیران_گردشگری_سبزوار تجربه‌ی بی‌نظیری بود که تکرارِ آن را آرزومندم و شیرینیِ آن را هیچ‌گاه از یاد نخواهم برد.
 
مجموعه‌ای از علاقمندان به میراث‌فرهنگی که نه دغدغه "نام" دارند و نه دغدغه "نان" و در شرایطی که همه‌ی مدعیانِ این عرصه هر یک به بهانه‌ای پا پس کشیده بودند، ندای کمک به میراث را لبیک گفتند و صادقانه و بی‌ریا و بدون هیچ "چشم‌داشت" و "حق‌الزحمه‌ای" و به‌دور از هرگونه وابستگی سیاسی، ضمن آماده‌سازی اماکن و خانه‌های تاریخی، تمام مدت ایام عید را وقف خدمت‌رسانی به مردم سبزوار و گردشگران عزیز نمودند و به دنبال اثبات هیچ چیز، جز مظلومیت و حقانیتِ میراث_فرهنگی نبودند.
 
باید اعتراف کرد که سال‌های گذشته؛ حداقل کمک‌های ناچیزِ شهرداری، راه را برای میراث‌یاری هموارتر ساخته بود و امسال بایکوت رسانه‌ای، خبری و حمایتی شهرداری کار را دشوارتر از همیشه کرده بود. اما آموختیم از نهادی که خود از عوامل مهم در تخریب بافت تاریخی‌ست نباید انتظاری جز این داشت و اگر هم تا کنون حمایتی از اینگونه فعالیت‌ها صورت گرفته، جز برای خودنمایی و یا رهایی از عذاب وجدان‌ِ گاه و بیگاهشان در قبالِ ضربه‌های جبران ناپذیری که به بافت_تاریخی_شهر وارد نموده‌اند نبوده است. مایه‌ی بسی تاسف است.
 
البته سفیران_گردشگری ثابت کردند حوزه میراث_فرهنگی_و_گردشگری_سبزوار قبل از آ‌ن‌که نیازمند حمایت مسئولین باشد، نیاز به مردمی مطالبه‌گر دارد تا در برابر تصمیمات اشتباه مسئولین سکوت نکنند و نسبت به اتفاقاتِ مربوطه هشیار و آگاه باشند. البته این گفته، ناقضِ این امر نیست که حمایت از میراث فرهنگی از وظایف_ذاتی شهرداری‌هاست که در این خصوص به تفصیل در صحن شورای اسلامی شهر سخن خواهم گفت.
 
القصه؛ تا چند روزِ آینده دفتر بازدیدهای نوروزی اماکن و خانه های تاریخی سبزوار بسته خواهد شد اما فعالیت انجمن‌ها و سمن‌های فعال در حوزه‌ی گردشگری جانِ تازه خواهد گرفت تا در کالبد بی‌جانِ میراث_فرهنگی_و_گردشگری سبزوار روح تازه بدمند و این سرمایه‌ی عظیم را از خطر بی‌مدیریتی و غفلت ناکارشناسانِ مسئول نجات دهند.
 
گمان مبر که به پایان رسید کار مغان
هزار باده‌ی ناخورده در رگِ تاک است
 
کد: 4553
 

نظر شما؟
نام:
ايميل:
وب:
عدد روبرو:


0 نظر در صف تاييد است.
• عملکرد اسرارنامه را چگونه ارزیابی می کنید؟
تبليغات