مجله اینترنتی اسرار نامه سبزوار

فرهنگ   /   22 بهمن 1390   /   کد مطلب: 219   /   بازدید: 3521   /   نظرات: 4

همه جا الله اکبر بود ...

همه جا الله اکبر بود

از خانه که بیرون رفتم ، با وجود این هوای سرد بارانی فکر نمی کردم چنین جمعیتی و چنین شکوهی را در مراسم جشن شب 22 بهمن ماه در خیابان ها و پارک های سبزوار ببینم. با خود گمان می کردم شاید علی رغم اطلاعیه های قبلی برای برگزاری جشن انقلاب در چند مکان از شهر ، مردم ترجیح دهند امشب در این باران شدید در خانه ها بمانند و از همانجا ساعت 9 فریاد دشمن شکن الله اکبر را سردهند. اما وقتی به خیابان های ا صلی شهر رسیده و از پشت شیشه های بخارگرفته اتومبیل به خیابان ها نگاهی انداختم ، دیدم که هوا سرد باشد یا نه ، باران ببارد یا نه شور و شوق انقلابی مردم به جای خود باقیست...

 

* * *

 

پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران برای تمامی هموطنان عزیزمان شکوه و جذابیت خاص خود را دارد . همین است که در تمام سی و سه سال گذشته با فرارسیدن ایام الله دهه فجر همه شهر ها و روستاهای کشور را شور و شوقی وصف ناشدنی فرا گرفته است . در این میان شاید در شهرها و مناطقی که مانند دارالمومنین سبزوار به عنوان اولین پایتخت حکومت شیعه در ایران از پیشینه مذهبی غنی تری برخوردارند شور و شوق پیروزی انقلاب اسلامی به نهایت درجه خود می رسد و تبلور آن دربرگزاری جشن ها و مراسمات شاد و مفرح نشان داده می شود.

و همیشه یکی از جلوه های خاص این جشن ها در مراسم سردادن الله اکبر ساعت 9 شب 21 بهمن و نیز راهپیمایی میلیونی مردم در 22 بهمن درسراسر کشور ، رخ می نماید.

مراسم سردادن الله اکبر، همان مراسمی است که شب گذشته طبق روال همه ساله دارالمومنین سبزوار را غرق نور و شادی و شور انقلابی کرد.

الله اکبر پیام آزادی خواهی و آزادگی ملت مسلمان ایران بود که وقتی در فضای پرخفقان حکومت ستم شاهی با برقراری حکومت نظامی های سفت و سخت تا حد زیادی سعی می شد حضور انقلابیون در خیابان ها کم رنگ شود ، مردم همیشه در صحنه ایران در شب ها با قرار گرفتن روی پشت بام منازل خودو سردادن غریو »الله اکبر« به طاغوت زمان می فهماندند که هنوز هستند و ایستاده اند.

اما اینک بعد ازگذشت 3دهه از پیروزی انقلاب مردم مسلمان ما هنوز شعار الله اکبر را سر می دهند اما دیگر نه در تاریکی شب و در پشت بام منازل با ترس و وحشتی از حمله و آشوب نیروهای ستم شاهی.

بلکه حالا این شعار مبارک در خیابان ها و مساجد و امام زاده ها و سایر مکان های عمومی با آزادی هرچه تمامتر سرداده می شود.

برای پاس داشتن همین پیروزی و سردادن همین فریاد مبارک بود که در شب 22 بهمن ماه امسال نیز طبق روال همه سال های گذشته از خانه بیرون رفتم تا در مراسم جشن پیروزی انقلاب در کنار سایر همشهریان سبزواری شرکت کنم.

 برای این کار پارک شهدای گمنام را انتخاب کردم. که در یکی از بالاترین نقاط جغرافیایی شهر سبزوار قرار دارد. و از آنجا تمامی شهر پرافتخار سبزوار قابل مشاهده است و خصوصاً در شب ها که چراغ های شهر روشن است این منظره زیبایی خاص خود را دارد.

اما از خانه که بیرون رفتم با وجود این هوای سرد بارانی فکر نمی کردم چنین جمعیتی و چنین شکوهی را در مراسم جشن شب 22 بهمن ماه در خیابان ها و پارک های سبزوار ببینم. با خود گمان می کردم شاید علی رغم اطلاعیه های قبلی برای برگزاری جشن انقلاب در چند مکان از شهر ، مردم ترجیح دهند امشب در این باران شدید در خانه ها بمانند و از همانجا ساعت 9 فریاد دشمن شکن الله اکبر را سردهند. اما وقتی به خیابان های ا صلی شهر رسیده و از پشت شیشه های بخارگرفته اتومبیل به بیرون نگاهی انداختم ، دیدم که هوا سرد باشد یا نه ، باران ببارد یا نه شور و شوق انقلابی مردم به جای خود باقیست...

حدود ساعت 8:30 دقیقه شب به پارک شهدای گمنام رسیدم. و دیدم که اتومبیل های زیادی در گوشه و کنار جاده پارک شده و جمعیت انبوهی پیش از رفتن من آنجا حضور داشتند. به محض پیاده شدن از اتومبیل در پارک جنگلی شهدای گمنام، مانند همیشه اولین مکانی که قدم هایم بدون هیچ وقفه ای در مسیر آن قرار گرفت ، مزار پنج شهید بلند مرتبه ای بود که از سال 80 در بلندترین نقطه این پارک به خاک سپرده شده بودند.

مردم سبزوار در تمام این سالها این عادت خوب را به نیکی به دست آورده و حفظ کرده اند که با ورود به پارک شهدای گمنام ، پیش از هرکار دیگری اول برای قرائت فاتحه و عرض احترام به ساحت مقدس شهدای انقلاب ، برمزار این پنج شهید بزرگوار حاضر شوند.

 

آن شب هم اطراف مزار شهدا پر بود از مردمی که در سالروز پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی آنجا جمع شده بودند تا تجدید میثاقی کنند در مسیر همه آرمان های بلند انقلاب عزیزشان.

هرچه زمان می گذشت به انبوه جمعیت اضافه می شد. مردم می گفتند در نقاط دیگری از داخل شهر نیز قرار است چنین مراسمی برگزار شود ، و جمعیت انبوهی تجمع کرده اند.

زمان به سرعت در حال سپری شدن بود تا به رسم همه این سالها در ساعت 9 شب 21 بهمن به دقایق پرهیجان و پرخاطره سردادن فریاد الله اکبر برسیم.

 درهمین زمان مأموران انتظامی که در پارک حضور داشتند شروع به عقب راندن مردم از محلی کردند که همیشه در آن مکان مراسم نورافشانی اعیاد و جشن ها برگزار می شود.

این کار مأموران انتظامی به آن خاطر بود که در زمان انجام عملیات نورافشانی که به وسیله مواد احتراقی انجام می گیرد ، خطری مردم را تهدید نکند.

 

این کار به معنی این بود که به ساعت 9 شب و شروع رسمی مراسم نزدیک شده ایم.

پس از چند دقیقه وقتی مردم درجایگاه های امن خود قرار گرفتند و همه شرایط فراهم شد با صدای نه چندان بلند یک انفجار ، اولین نورافشانی های سی و سومین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران آغاز شد.

همزمان با شروع پرهیجان نورافشانی ها فریاد الله و اکبر جمع حاضر نیز به آسمان برخواست.

و هرچه می گذشت این فریادهای بیشتر و فراگیرتر می شد. آن لحظات واقعاً دیدن داشت. چنان دقایق هیجان انگیز و پرغروری از درهم آمیختن فریاد الله و اکبر مردمان دیار سربداران با تصویر زیبای آسمان نورباران شده سبزوار ایجاد شده بود که هرگز نمی توان وصف کامل آن را به قلم آورد.

در آن دقایق برای مدتی چند آسمان روی مرتفع ترین نقطه شهر دیرینه های پایدار نورباران می شد. جالب اینجا بود که از آن نقطه مرتفع که تمام نقاط شهربه خوبی دیده می شوند ، معلوم بود که در چند منطقه دیگر دارالمومنین سبزوار نیز به طور همزمان همین مراسم نورافشانی در حال انجام بود.

برخی از اولین نفراتی که متوجه این موضوع شدند با هیجان خاصی به اطرافیان خود می گفتند نگاه کنید نورافشانی های داخل شهر هم از اینجا دیده می شود . و بعد همه شروع به حدس زدن کردند آن نورافشانی ها که نزدیک تربه اینجاست احتمالاً مربوط به منطقه چهارراه بیهق است و آنجا جا که دورتر به نظر می رسد امام زاده شعیب (ع) است و ...

همه اینها اما باعث نمی شد اصل فراموش شود.

اصل سردادن الله اکبر بود.که با قدرت و شدت خود ادامه داشت. الله اکبر ، الله اکبر، الله اکبر...

و این بی شک صدای پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی بودکه بعد از چندین سال همچنان با شور و هیجان بیشتری از همیشه شنیده می شد.

و حتی باران و سرمای شدید زمستان هم باعث نمی شود مردم در جشن های انقلاب حضور پیدا نکنند و کنارهم نایستند.

راستی گفتم سرما . اصلاً خاطرم نبود که دیگر درآن لحظات پرشور و هیجان مردم سرما را فراموش کرده بودند. و در همه جا هرچه بود فقط حماسه حضور بود... همه جا شادی پیروزی بود ... همه جا گرمای ایمان بود... همه جا الله اکبر بود...

دقایقی بعد ، پس از حدود یک ربع آخرین نورافشانی ها هم انجام شد و این مراسم با شکوه پایان یافت و فریادهای الله و اکبر مردم موقتاً به خاموشی گرایید تا مجدداً در راهپیمایی صبح 22 بهمن سرداده شود...

دراین زمان کم کم سرمای زمستان دوباره خود را نشان می داد. خصوصاً ا ینکه بارش باران بعد از حدود یک ساعت که قطع شده بود مجدداً درحال شدت گرفتن بود.

به همین خاطر همه جمعیت به سمت اتومبیل ها حرکت کرده بودند تا به تدریج از پارک خارج شوند. دراین میان به خاطر شلوغی زیاد و تعدد ماشین ها ترافیک سنگینی ایجاد شد که باعث معطل شدن بیش از 20 دقیقه ای اغلب اتومبیل هایی شد که در این ترافیک گیر کرده بودند . اما ارزشش را داشت.

خصوصاً برای من که مدت ها بود به پارک شهدای گمنام سبزوار نرفته بودم و ندیده بودم که دراین مدت درنتیجه کار و تلاش شهردار توانمند و اعضای محترم شورای شهر در روند احداث این پارک پیشرفت خوبی صورت گرفته است که حالا با اینکه هنوز بخش های زیادی از این پارک 100 هکتاری ساخته نشده است اما به خوبی قابلیت استفاده و گردشگری را برای مسافرین وهمشهریان سبزواری دارد.

همچنین در همان لحظات درگیری در ترافیک ، فرصت خوبی ایجاد شد تا به این بیاندیشم که یکی از ثمرات انقلاب شکوهمند اسلامی در این سالها این بوده است که حتی خاک خشک اطراف سبزوار و بسیاری از شهرهای دیگر کشور را چنین ساخته است.

امروز شهر سربداران با اینکه شاید از لحاظ موقعیت جغرافیایی ، میزان بارندگی ها ، دمای هوا و ... از بسیاری از شهرهای استان یاحتی کشور برخورداری کمتری دارد ، اما از لحاظ توسعه یافتگی در اغلب زمینه ها سرآمد بسیاری از این شهر ها شده است.

البته این به معنای انکار نقاط ضعف موجود نیست . اما به معنی آن است که حرکت های خوبی صورت گرفته است ما باید مراقب درست به هدف رسیدن این حرکت ها باشیم.

سبزوار اینک به همت مردم سخت کوش وتلاش مسئولین به اولین مرکز دانشگاهی ، فرهنگی و اقتصادی خراسان رضوی بعد از مشهد مقدس تبدیل شده است و این روند همچنان درحال ادامه یافتن است.

قطعاً مشاهده همین پیشرفت هاست مردم ما را چنین دلگرم نگه داشته که جشن پیروزی انقلاب را همه ساله با این شکوه برگزار نمایند.

مسلماً در این میان باران و برف و سرمای بهمن ماه چیزی نیست که بتواند مانع از حضور مردم در عرصه های دفاع از انقلاب شکوهمند اسلامیشان شود. به همین خاطر بود که دیدیم در روز 22 بهمن 1390 نیز مردم سبزوار در زیر بارش باران و برف رحمت الهی در راهپیمایی عظیم شرکت کردند و مانند هرسال حماسه ای دیگر آفریدند.

در این مراسم با شکوه نیز فریادها وشعارهای زیادی به گوش می رسید ، مرگ بر آمریکا ، مرگ بر اسرائیل ، مرگ بر ضد ولایت فقیه، هیهات من الذله ، و البته الله اکبر.، الله اکبر...

نویسنده : شهروند سبزواری

 

نظر شما؟
نام:
ايميل:
وب:
عدد روبرو:


معلم گمنام
0 مخالف 0 موافق
دفاع از اصل انقلاب دفاع از ارزشهای انقلاب وظیفه ی ما سربداران است
6 خرداد 1398 - ساعت 13:54


14 فروردين 1391 - ساعت 10:34

ممنون شهروند سبزواری!
23 بهمن 1390 - ساعت 20:50

سلام سربدار هم اومد
salamsarbedar.ir
م طلباتون رو کوتاهتر کنید
22 بهمن 1390 - ساعت 21:29

• عملکرد اسرارنامه را چگونه ارزیابی می کنید؟
تبليغات