مجله اینترنتی اسرار نامه سبزوار

فرهنگ   /   18 بهمن 1390   /   کد مطلب: 215   /   بازدید: 2611   /   نظرات: 2

سخنان رهبر معظم انقلاب در مورد حمید سبزواری

سخنان رهبر معظم انقلاب  در مورد حمید سبزواری
 حمید سبزواری از شاعران و هنرمندان بزرگ انقلاب اسلامی ایران است. سروده های او به خصوص وقتی که با اجرای حماسی گروه های سرود همراه می شد جان تازه ای به جسم خسته انقلابیون مومن و سرسخت می انداخت و امروز هنوز شنیدن برخی از سروده های انقلابی او شور و هیجانی خاص در دل هر دوستدار امام و انقلاب ایجاد می کند.
اما در این میان متأسفانه این شاعر متعهد انقلاب اسلامی به اندازه ای که شایسته زحمات و خدمات وی باشد ، حتی در شهر و دیار زادگاه خود شناخته شده نیست.
شاید حتی عده زیادی از سبزواری ها که این هنرمندهمشهریشان را به عنوان یک شاعر می شناسند ، این را ندانند که برخی از مشهور ترین سروده های انقلابی ما که همه ساله به ویژه در دهه پرخیر و برکت فجر به کرات از رسانه های مختلف پخش می شود ، آثار حمید سبزواری هستند.
اما در عین حال این روزها خبرهای خوشی در برخی خبرگزاری های محلی منتشر شده است . خبرهایی مبنی بر تصمیم مردمان دارالمومنین سبزوار برای پاسداشت مقام والای این هنرمند انقلاب و ثبت برخی سروده های انقلابی وی .
حمید سبزواری هرچند به خاطر مضمون انقلابی سروده هایش از جانب برخی شاعران  و هنرمندان محترمی که پیرو سبک فکری متفاوتی هستند مورد نقد قرار گرفته و می گیرد و شاید از لحاظ ارزش های روز ادبی در ایران و دنیا به سروده های فعلی وی انتقاداتی عمیق وارد باشد ، اما اشعار او به ویژه اشعار انقلابیش یک ویژگی بارز دارد آن هم اینکه در زمان خود و مطابق با هدف خود ، به خوبی موثر واقع شد و به خوبی درخشید.
به طوری که چه بخواهیم و چه نخواهیم بسیاری از اشعار وی در سالهای دهه 50 و 60، در حکم شناسنامه ی هنری انقلاب اسلامی ایران محسوب می شود. بسیاری از رویدادهای تاریخی ، بسیاری از موفقیت ها ، بسیاری از اتفاقات ناگوار و ... سیاسی اجتماعی آن روزهای ایران در اشعار انقلابی حمید قابل مشاهده است . به طوری که اشعار اودرحال تبدیل شدن به اسناد مکتوب تاریخ انقلاب اسلامی ایران است.
در بیان جایگاه مهم حمید سبزواری در انقلاب اسلامی ایران و نزد بزرگان همین کافی است که بدانیم که حتی در پاره ای از موارد شخص آیت الله خامنه ای برزمان پخش این سروده ها از صدا و سیمای ملی ایران نظارت کرده و دستور نهایی پخش را صادر می کرده اند. همچنین آیت الله خامنه ای شخصاً در مورد حمید سبزواری اظهار نظر کرده و که برخی از سخنان مقام معظم رهبری در مورد این شاعر ارزشمند انقلاب در مقدمه کتاب های شعر حمید گنجانده شده است.
در پایان برای حسن ختام به انتشار سخنان مقام معظم رهبری در مورد حمید سبزواری می پردازیم که در ابتدای کتاب "سرود درد" یکی از کتاب های شعر سبزواری چاپ است:
«انتشار آثار شاعر انقلابی و مخلص جناب آقای حمید سبزواری بی شک گامی در جهت غنی سازی گنجینه ی ادبیات انقلاب و عرضه ی
آن به مشتاقان و هنرشناسان است. شعر در دوران انقلاب باید بخش برجسته ای از اصیل ترین و صادقانه ترین شعر همه دوران تاریخ ایران به شمار آید . شعر فارسی هرچند در عمر هزار و دویست ساله خود و در مقاطع گوناگون به والایی و تعالی شایسته ای نائل شده و نقطه های درخشانی که در ادبیات جهان می درخشند پدید آورده ، لیکن هرگز به طور کامل از آمیختگی به انگیزه های غیر صمیمی و پیرایه های ناشایسته برای شعر و هنر ، کاملاً مبرا نبوده است و همین است که شعر فارسی را با وجود شاعران و شعرهایی که جز به صفا و حقیقت ناظرنبوده اند و البته تعداد چنین شاعران و شعرهایی نسبت به حجم شعر فارسی چندان زیاد نیست از صورت مجموعه ای پاکیزه و بی غلّ و غش خارج ساخته و در آن فصول ناخوشایند و حتی تأسف انگیزی پدید آورده است.
شعر دوران انقلاب در میان همه ی مقاطع تاریخ طولانی ، این ویژگی را دارد که تقریباً یکدست و کامل در جهت آرمانها و هدف های والا و سخنگوی احساسات و افکار و جهت گیری های ملتی است که شاعر ، از دل آن برخاسته و بدان وابسته است.شعر دوران انقلاب ، شعر زر و زور نیست . شعر احساسات سطحی و فردی و متوجه به آرزوها و امیال حقیر بشری نیست . زبان یک ملت و شرح حال یک امت است.انعکاسی از روح بزرگ جامعه ای است که یکپارچه در جهت هدفها و آرمانهای الهی و انسانی گام برداشته و فداکاری کرده است.شعر هدفدار و سازنده ی مردمی است.شعر دربارها و میخانه ها و عشرتکدها نیست. شعر صحنه ی عظیم جهاد و سیاست و انقلاب و جهان نگری است. شعر خدایی.
شاعر گرامی ما آقای حمید سبزواری از پیشکسوتان و پیشروان این راه است. زبان فاخر ، در شعر حمید ، با مضمون انقلابی و مکتبی ، آمیزه ای مطلوب و ارزنده پدید آورده و مجموعه شعر او در دیوان معاصر فارسی ، فصل رغبت انگیز و شایسته ای گشوده است.
اینجانب از شاعر ارجمند به خاطر ارائه این مجموعه ی باارزش شعری ، به ادبیات مضبوط معاصر ، صمیمانه تشکر می کنم و توفیق روز افزون ایشان را مسئلت می نمایم.»
کد نویسنده : 5715


نظر شما؟
نام:
ايميل:
وب:
عدد روبرو:


سلام من هم با نغمه موافقم انشاله بعد از 100 سال دیگه که ایشون در بین ما نباشن. همه ایرانی ها ایشون رو خواهند شناخت.خودتونو ناراحت نکنید
6 تير 1391 - ساعت 13:40

اسرارنامه: با سلام و تشکر از حضور و نظر ارزشمند شما دوست گرامی.
البته خوشبختانه این بار گویا مسئولین و مردم ما زودتر به فکر افتادند که قدر بزرگانشان را بدانند. چرا که دانشگاه حکیم سبزواری و تعدادی دیگر از نهادهای شهرستان در شرف برگزاری نکوداشت استاد حمید سبزواری هستند.
شما می توانید با مراجعه به سایت اینترنتی نکوداشت حمید سبزواری اخبار مورد نظر را در این زمینه کسب کنید.
به امید حضور و نظر مجددتان در اسرارنامه ...

سلام
مطمئن باشید بعد از فوت ایشون ، بزرگداشت های بسیار باشکوهی برای حمید سبزواری شاعر بزرگ انقلابی برگزار خواهد شد!!! مثل بسیاری دیگر از بزرگان ما که بعد مرگ تازه تصمیم میگیرن از مقامشون تجلیل کنند!!
زنده باد شاعر بزرگ و گرانقدر سبزواری و مبارز انقلابی، و زنده باد دیار سربداران...
18 بهمن 1390 - ساعت 19:38

• عملکرد اسرارنامه را چگونه ارزیابی می کنید؟
تبليغات