مجله اینترنتی اسرار نامه سبزوار

اقتصاد   /   13 آبان 1397   /   کد مطلب: 20553   /   بازدید: 2970   /   نظرات: 1

تطویل باند و توسعه ترمینال فرودگاه سبزوار / فرودگاه سبزوار همین الان هم می تواند میزبان نشست و برخاست پروازهای حج باشد

تطویل باند و توسعه ترمینال فرودگاه سبزوار  فرودگاه سبزوار همین الان هم می تواند میزبان نشست و برخاست پروازهای حج باشد
 
 
قسمت چهارم
 
طول باند فعلی فرودگاه سبزوار 3177 متر در عرض 45 متر با دوشانه 7 ونیم متری است که برای نشست و برخاست هواپیماهای تا رده متوسط مثل هواپیمای بوئینگ 727 ، هواپیمای md ،ایرباس 120 مناسب است و اگر حدود 800 متر اضافه شود و به مرز4000 متر برسد و مقاومت سطح باند نیز افزایش پیدا کند، هواپیماهای سنگین مثل بوئینگ 747 ، ایرباس های بدنه سنگین و ... نیز می توانند بنشینند. 
 
موضوع تطویل باند را در یک دیدار که همراه نمایندگان و فرماندار شهرستان با مدیرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران داشتیم، در میان گذاشتم و مطرح شد که سبزوار نیاز به هواپیماهای سنگینی ندارد که مثلا 300 نفر مسافر را جابه جا کنند، زیرا برای پروازهای 100 نفره نیز مسافر کافی وجود ندارد.
 
با این حال ما می گوییم می شود از این زاویه هم نگاه کنیم که فرودگاه سبزوار باید بتواند پشتیبان همه پروازهای فرودگاه مشهد باشد و بنابراین به این افزایش طول باند نیاز است. زیرا فرودگاه مشهد به خاطر سرد تر بودن هوای آن شهر و پدیده مه گرفتگی در فصول سرد سال، کنسلی های زیادی در پروازهای خود دارد ولی سبزوار در این مدتی که من بوده ام، فقط یک روز به خاطر گرد و خاک شدید، نتوانست پرواز انجام دهد. بنابراین فرودگاه سبزوار گزینه خوبی برای پشتیبانی از فرودگاه مشهد است. البته الان هم فرودگاه سبزوار پشتیبان فرودگاه مشهد هست، اما فقط در پرواز هواپیماهای تا بدنه متوسط و اگر یک بوئینگ 747 نتواند در مشهد بنشیند باید به شهرهای دورتری برود که این موضوع هزینه ها را بسیار افزایش می دهد و بنابراین افزایش طول باند فرودگاه سبزوار از دید سرمایه گذاری لازم و مناسب است. 
 
افزایش طول و مقاومت سطح باند فرودگاه سبزوار را می توان با دو هدف پیگیری و توجیه پذیر کرد: یکی پیشتیبانی واقعی برای فرودگاه مشهد که همه نوع هواپیما را بتواند پوشش بدهد، دوم شکل گیری پروازهای بین المللی در آینده و معین شدن برای فرودگاه مشهد در پروازهایی نظیر حج و زیارت. 
 
اگر قرار است بالاخره وضعیت ترافیکی فرودگاه مشهد که هم اکنون از پر ترافیک ترین فرودگاه های کشور است، سر و سامانی پیدا کند، باید فرودگاه سبزوار هم به عنوان تنها فرودگاه خراسان رضوی بعد از مشهد، رونق بگیرد و فعال شود. البته بعضی مسوولان استانی شاید به رشد پروازهای مشهد به  عنوان دومین فرودگاه پر ترافیک کشور افتخار کنند؛ اما در واقع این ترافیک سنگین به فرودگاه و به امر سرویس دهی مطلوب به مسافران فشار زیادی وارد می کند.
 
البته فرودگاه سبزوار همین الان هم وقتی که می تواند به راحتی میزبان فرود هواپیمای ایرباس 320 ریاست جمهوری باشد، پس پروازهای حج نیز راحت می توانند اینجا بنشینند و همچنین کلیه هواپیماهای بدنه متوسط با پروازهای دو الی سه ساعته، این قابلیت را دارند که از فرودگاه سبزوار پروازهای حج را انجام دهند. 
 
البته مرکز استان می گوید به جای اینکه سبزوار با یک هواپیمای صد ، صد و پنجاه نفره یک پرواز حج را انجام دهد و از مشهد هم همین مقدار برود، بهتر است دو پرواز را یکی کنیم و با یک پرواز سیصد نفره همه را از مشهد ببریم.
 
سئوال خبرنگار: آیا آن ها وقت و هزینه ای را که مردم شهرستان های غرب خراسان تک تک صرف می کنند تا به مشهد برسند و خطراتی که احتمالا در مسیرطولانی جاده ها برایشان پیش می آید را هم در نظر می گیرند؟ 
 
به هرحال ما اگر بخواهیم در پروازهای حج، معین مشهد قرار بگیریم، به نحوی می طلبد که یک عزم کلی شکل بگیرد. در واقع برای شکل گرفتن پروازهای حج و سایر پروازهای بین المللی از فرودگاه سبزوار می طلبد که پیگیری خاص و ویژه ای نه تنها از سمت مسئولان فرودگاه بلکه از سمت مسئولان شهر و رسانه ها انجام شود و اگر هم جایی قرار است زیرساختی ایجاد شود، ضرورت آن اثبات گردد. 
 
همچنین از دکتر مه آبادی مدیرعامل شرکت فرودگاه های ایران، قول 2 هزار متر توسعه ترمینال را گرفته ایم و اکنون نیز از نمایندگان و فرماندار شهرستان درخواست دارم که پیگیر این قول آقای مه آبادی برای توسعه ترمینال بشوند و اعتبارش را بگیرند. زیرا این توسعه ترمینال از آیتم های مهم برای فرودگاه است. ادامه دارد....
 
(این مصاحبه در اواسط مهرماه 97 انجام شده است)

نظر شما؟
نام:
ايميل:
وب:
عدد روبرو:


1 نظر در صف تاييد است.
• عملکرد اسرارنامه را چگونه ارزیابی می کنید؟
تبليغات