مجله اینترنتی اسرار نامه سبزوار

فرهنگ   /   30 اسفند 1395   /   کد مطلب: 16039   /   بازدید: 64   /   نظرات: 1

نصب تندیس ملاحسین واعظ کاشفی نویسنده روضه الشهدا در زادگاهش سبزوار

نصب تندیس ملاحسین واعظ کاشفی نویسنده روضه الشهدا در زادگاهش سبزوار
نصب تندیس نویسنده «روضة الشهداء» در زادگاهش
به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خراسان رضوی، همزمان با نزدیک شدن به سال جدید و در راستای بزرگداشت مشاهیر سبزواری، تندیس و مجسمه نویسنده کتاب روضةالشهدا «ملاحسین واعظ کاشفی» در زادگاهش، سبزوار نصب شد.
 
این اثر هنری که توسط مجتبی مومن در مدت ۱۸ ماه ساخته شده است به ارتفاع ۷ متر  و ۱۵ سانتیمتر و از جنس فایبرگلاس بر روی پایه ای از جنس بتن ساخته شده و اولین مجسمه حجمی در شهرستان سبزوار محسوب می‌شود.
 
این تندیس هنری در ۲۹ اسفند همزمان با روز ملی شدن صنعت نفت در کنار میدان لاله سبزوار در بخشی از محوطه اداره ارشاد که با عقب نشینی آزاد شد نصب گردید.
 
یاد آور می‌شود به نوشته منابع تاریخی، کمال‌الدین حسین بن علی سبزواری مشهور به حسین واعظ کاشفی در سال ۸۴۰ هجری قمری در سبزوار متولد و علوم دینی، ریاضی، و خوش‌نویسی را در دوران جوانی یاد گرفت و پس از آنکه مدتی را در زادگاهش به وعظ و سخنرانی گذراند به نیشابور و سپس مشهد نقل مکان کرد. 
 
این عالم نویسندهٔ پرکار، منجم، مفسر قرآن، ریاضی‌دان و واعظ تأثیرگذار در عصر تیموریان بود که عمده شهرت او به واسطهٔ نگارش مقتل روضة الشهدا است که در دوران صفویه برای اجرای تعزیه و روضه‌خوانی مورد استفاده قرار می‌گرفت. 
 
کاشفی به دلیل اینکه به وعظ و نصیحت مردم می‌پرداخت به واعظ مشهور شد وکسی که در زمینهٔ تفسیر قرآن تخصص خاص داشته بعد از رحلتش در هرات تدفین و در زمان محمد رضا پهلوی بنای یاد بودی در سبزوار ساخته شد و در سال ۱۳۷۹ با شماره ۳۵۱۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.
 
 
 
 

نظر شما؟
نام:
ايميل:
وب:
عدد روبرو:


1 نظر در صف تاييد است.
• شما مجموعه برنامه های هفته سبزوار از 26 اردیبهشت تا 1 خرداد 94 را چگونه ارزیابی می کنید؟
تبليغات