مجله اینترنتی اسرار نامه سبزوار

در شهر   /   11 فروردين 1392   /   کد مطلب: 1598   /   بازدید: 3745   /   نظرات: 10

المان های نوروزی بهانه های ساده شاد بودن را به سبزوار آورد.

المان های نوروزی بهانه های ساده شاد بودن را به سبزوار آورد


نوروز 92 برای سبزواری ها و مسافران غرب خراسان رضوی به واسطه تغییر و تحولات مثبتی که در سطح شهر سبزواراتفاق افتاد، نوروز بسیار متفاوتی بود. اکثر تغییر و تحولات مورد ذکر  در حوزه کار شهرداری ایجاد شده بود و نصب المان های نوروزی یکی از مهمترین این اقدامات محسوب می شد.
حدود 25 المان متنوع که از چند روز قبل از فرا رسیدن سال تحویل در گوشه و کنار شهر سبزوار نصب شد ، اقدام ابتکاری و مثبتی بود که نظر بسیاری از همشهریان سبزواری و مسافران این شهر را به خود جلب کرد.
رنگ آمیزی دیوارهای سطح شهر نیز از جمله اقدامات استقبال از نوروز 92 توسط شهرداری سبزوار بود  ، اما در مقابل جذابیت نصب المان های نوروزی کمتر به چشم آمد.
عده ای از منتقدان البته نصب این المان ها و یا رنگ آمیزی در و دیوار شهر و کلیه اقداماتی که به زیبایی ظاهر سبزوار انجامیده است را اقداماتی اصراف کارانه و کم فایده می دانند و معتقدند شهرداری می بایست هزینه هایی را که صرف این اقدامات کرده است ، در امور زیربنایی تری برای توسعه سبزوار صرف می کرد.
اما این گروه از منتقدان باید به این نکته نیز توجه داشته باشند ، که در محیط های شهری ، همواره دو گروه از نیازها برای شهروندان وجود دارد. گروه اول  نیازهای کوتاه مدت و مقطعی و گروه دیگر نیازهای بلند مدت و پایدار است که هریک از این نیازها اهمیت خاص خود را دارند و پاسخگویی صحیح به هریک از این نیازها جزء وظایف مدیران ارشد شهری است و هرگز نباید هیچ گروه از این نیازها قربانی گروه دیگر شوند.
به طور کل شادی آفرینی و ایجاد تنوعات بصری در سطح شهرها یکی از وظایف مسوولان اجرایی است که در ردیف نیاز های ضروری برای داشتن شهری شاد و سالم قرار می گیرد. به ویژه در شهری مانند سبزوار که با وجود جمعیت بالای جوانان و نیز حضور شمار زیادی از دانشجویان ، در حدود دو دهه اخیر متأسفانه در اثر برخی بی توجهی ها تا حدود زیادی به یک شهر یکنواخت و در خواب مانده مبدل شده بود که هیچ گونه تغییر و تنوعی در آن به چشم نمی خورد.
بدتر اینکه در سالهای گذشته (پیش از آغاز به کار شهردار فعلی) نه تنها از تغییر و تحولات ظاهری در حوزه مدیریت شهری سبزوار خبری نبود ، بلکه حتی تقریباً هیچ پروژه و طرح زیرساختی دیگری هم به اجرا در نمی آمد و به مرور دارالمومنین سبزوار با وجود جایگاه مهم تاریخی ، دانشگاهی ، فرهنگی و مواصلاتی که  در  شمال شرق کشور دارد ، به شهری سوت و کور و کسل کننده تبدیل شده بود.
البته دراین مطلب قصد نادیده گرفتن زحمات مدیران قبلی شهر سبزوار وجود ندارد و قرار نیست انگشت اتهام را به سمت شخص خاصی اشاره برویم ، اما برخی واقعیت های غیرقابل انکار را نیز باید بیان کرد و پذیرفت.
کم کاری ها و بی برنامه گی های دائمی در حوزه مدیریت شهری سبزوار در گذشته به ویژه روحیه قشر جوان را بسیار تحت تأثیر قرار داده و به دلسردی و کاهش تعلق خاطر آنها نسبت به شهر و دیار زادگاهشان منجر شده بود. ترویج روحیه خودبدی ، نارضایتی و شرم از خراسانی بودن از دیگر نتایج مدیریت غیرخلاق و بی تنوع شهر سبزوار در طول حدود دو دهه گذشته بود.
اما دارالمومنین سبزوار از شهریورماه سال 90 به بعد با روی کار آمدن شهردار جدید ، با تحولی شگرف درحوزه مدیریت شهری مواجه شد. شهری که میراث دار چند دهه بی برنامه گی و درجا زدن بود ، اینک رفته رفته خود را برای تحولاتی اساسی آماده می کرد.
هرچند حضور حسین مقصودی در شهرداری سبزوار از ابتدا با انتقاداتی همراه بود و به ویژه ورود شماری از اقوام و خویشان وی به مجموعه بزرگ شهرداری سبزوار تا مدت زیادی سوژه انتقاد برخی تحلیل گران شد ، اما مجموعه شهرداری سبزوار در طول حدود یک سال و نیم گذشته تا کنون نشان داد که علی رغم انتقادات موجود ، از ایده های ارزشمند و قدرت اجرایی مناسبی در مدیریت شهری برخوردار است به طوری که می تواند با اقدامات مثبت خود ، انتقادات قبلی را تحت الشعاع قرار داده و رضایت خاطر عمومی را جلب کند.
المان های نوروزی سبزوار در واقع یکی از همین اقدامات جذاب شهرداری سبزوار بود که در بهترین زمان ممکن به اجرا در آمد و بهانه های ساده شاد بودن را در نخستین روزهای سال 92 به دست شهروندان سبزواری داد.
آن دسته از مخاطبان گرامی که در ایام نوروز ، در شهر سبزوار حضور داشته اند و در خیابان های محل نصب المان های نوروزی تردد کرده باشند ، قطعاً مشاهده کرده اند که تقریباً در هر ساعتی از شبانه روز گروهی از مسافران و یا  شهروندان سبزواری در کنار المان های زیبای نصب شده در گوشه و کنار شهر ایستاده و مشغول گرفتن عکس های یادگاری بودند.
طرح المان های نورزی سبزوار علاوه برآنکه به زیبایی ظاهری شهر کمک کرد ، از استعداد و خلاقیت هنرمندان بومی نیز به خوبی بهره گرفت.در واقع دلیل ارزشمندی بیشتر المان های نوروزی سبزوار طراحی و اجرای آنها توسط هنرمندان بومی بود چرا که بدین ترتیب یک چرخش مالی مثبت و شکوفایی استعدادهای هنری نیز در میان قشر هنرمند سبزوار ایجاد شد.
با مشاهده همه این نکات مثبت به نظر می رسد ، دیگر بی انصافی است اگر بازهم با نگاهی سخت گیرانه عقیده داشته باشیم که نصب المان های نوروزی در سبزوار صرفاً یک بزک کاری ظاهری و اصراف کاری بی دلیل بوده است. بلکه در نقطه مقابل به پیروی از رسم پسندیده ایرانی و اسلامی بر همه کسانی که از مشاهده المان های نوروزی سبزوار در سال 92 لذت برده اند ، لازم است قدردان این اقدام مثبت باشند و از دست اندرکاران اجرای چنین طرحی تقدیر نمایند. چرا که طبق فرموده پیامبر مکرم اسلام «مَن لَم یَشکُرَالمَخلوِق ، لَم یَشکُرَالخالق»«هرکس که از مخلوق سپاسگزاری نکند ، شکر خالق را نیز به جا نخواهد آورد.»
اینک پس از اجرای طرح موفقیت آمیز المان های نوروزی سبزوار ، امید می رود مجموعه شهرداری که در  دوره کنونی قدرت اجرایی و ایده های خلاقانه خود را در حوزه مدیریت شهری تا کنون بارها نشان داده است ، حتماً طرح های بلندمدت تری نظیر المان فرهنگی رستم و سهراب ، المان فرهنگی میدان سربداران را با دقت و جدیت بیشتری پیگیری کند و به نتایج مطلوبی برساند.
همچنین امید می رود با توجه به اینکه یکی از صفت های مشهور سبزوار شهر دانشوران بیدار است ، مجموعه شهرداری نسبت به ایجاد فضایی اختصاصی و با شکوه جهت نصب تندیس ها و بناهای یادبود مشاهیر سبزوار اقدام نماید. شخصیت هایی نظیرخواجه ابوالفضل  بیهقی ، ابوالحسن زید بیهقی ، عطاملک جوینی ، دکتر علی شریعتی ، استاد  حمید سبزواری ، استاد محمود دولت آبادی ، خواجه نظام الملک طوسی ، امیران نهضت سربداران و ...می توانند در چنین پروژه ای مد نظر قرار گیرند.
در پایان گفتنی است هرچند نصب المان های نوروزی برای اولین بار در سال های گذشته در شهر مشهد انجام شد ، اما این طرح در سال 92 به شایستگی در دارالمومنین سبزوار قطب فرهنگی ، دانشگاهی و تاریخی خراسان به اجرا در  آمد و احتمالاً این پروژه در سال های آیندده  در دیگر شهرستان های خراسان نیز مورد استقبال قرار گیرد.
اینک با نزدیک شدن به پایان نوروز 92 احتمالاً همه یا تعدادی از المان های نوروزی سبزوار به زودی جمع آوری خواهند شد.
لذا آن دسته از همشهریان سبزواری که دارای ذوق و علائق هنری هستند ، می بایست فرصت را غنیمت شمرده و برای دیدار و احتمالاً گرفتن عکس با المان های نوروزی سبزوار ، به سرعت اقدام کنند.
امید که چنین پروژه هایی در آینده نیز در دارالمومنین سبزوار توسط مسوولان مربوطه ادامه پیدا کند.

کوچه پس کوچه پیوندها

کلیک کنید:

دارالمومنین سبزوار آماده استقبال از بهار


نظر شما؟
نام:
ايميل:
وب:
عدد روبرو:


نادر شکیبا
0 مخالف 0 موافق
مقصودی کجایی که یادت به خیر.
شهر سبزوار حدود دو سالی با وجود شما طعم تفاوتو و نشاطو چشید حیف که همیشه یک عده هستن ساز مخالف بزنن
28 مهر 1392 - ساعت 20:29

اسرارنامه: با سلام و سپاس از حضور و نظرتان
پیروز باشید...

اگر مردم واقعا شهر خودشون رو دوست داشته باشند باید از این شهردار حمایت کنند نه این که چوب لای چرخش بگذارند.
از زحمات اسرارنامه هم که بدون هیچ غرض ورزی قلم می زند سپاس گذاریم.....
16 فروردين 1392 - ساعت 20:41

اسرارنامه: با سلام و سپاس از حضور ونظر لطف شما دوست و همشهی گرامی.
پیروز باشید...

یک مشت همشهری با نشاط |وب
3 مخالف 6 موافق
خدمت برادری که خودش را یک مشت ساده لوح معرفی کرده است .شما خودت را ساده لوح فرض کردید و با همین نام خودت را معرفی کردی چرا به خوانندگان اسرارنامه این لقب را می دهید .البته خودت این لقب را برای خودت گذاشتی تقصیر ما نیست
16 فروردين 1392 - ساعت 20:39

اسرارنامه: با سلام و سپاس از حضور و نظرتان.
پیروز باشید...

ذره بین
1 مخالف 3 موافق
اسرارنامه جان اون حدیث اشتباه املایی داره. در دومین قسمت به جای مخلوق باید خالق باشه. یعنی هرکس از مخلوق سپاسگزاری نکنه شکر خالق رو هم به جا نمی یاره.
بهتره زود اصلاحش کنید. موفق باشید.
16 فروردين 1392 - ساعت 10:53

اسرارنامه: با سلام و سپاس از اطلاع رسانی خوبتان.
اشتباه املایی مورد ذکر اصلاح شد.
پیروز باشید...

یک مشت ساده لوح
12 مخالف 4 موافق
همه این اقدامات انتخاباتی بود.
ارزش زیادی نداشت. شما براتون خیلی جلوه کرده.گول خوردید.
16 فروردين 1392 - ساعت 10:24

اسرارنامه: حتی اگر انتخاباتی هم باشد خیلی ارزشمند و خوب بود.
اسرارنامه قبلاً به این نظر شما پاسخ کاملی داده است.
اگر تمایل دارید پاسخ ما را مطالعه کنید به متن مقاله زیر مراجعه نمایید:
http://www.asrarnameh.com/essays.php?id=1520

پیروز باشید...

چقدر این فر فره ها خوشگلند ای خدااااااااااااااااااااااااااااااااااااا به آدم روحیه وسرزندگی میدهند. واقعا چقدر این طرحها واسه کویر وجاهای نه چندان سبز لازمه .روحمان شاد شد .دست مریزاد...
15 فروردين 1392 - ساعت 17:59

اسرارنامه: با سلام.
بله در واقع با این جور کارها برتری فکر و اندیشه انسان بر همه پدیده های دیگر نشان داده می شود.
یعنی دور زدن خشک بودن آب و هوا و جایگزین کردن این محدودیت طبیعی با توانمندی های انسانی.
در واقع مهم نیست که شهر یا منطقه ای کویری باشد یا کوهستانی یا جنگلی مهم این است که فکر خلاق ما انسان ها بتواند آن منطقه را زیبا ببیند و زیباتر کند.
در جهان شهرهای کویری و بیابانی زیادی هست که شهرهای خراسان از جمله سبزوار و داورزن و کاشمر و بردسکن و نیشابور و ... که در مجموع جزء گروه آب و هوای بیابانی با میزان بارندگی و درجه دمای مناطق خشک دسته بندی می شوند ، در مقابل آنها مانند بهشت هستند. اما بعضی از آن شهرهای کویری و بیابانی امروز به لحاظ گردشگری در چنان جایگاه بالایی قرار دارند که اگر فقط کمی در منطقه خراسان نیز همت شود شهرهایی مثل سبزوار و بقیه شهرهایی که نام بردیم خیلی بهتر و بیشتر از آن مناطق می توانند جذابیت گردشگری داشته باشند.
ان شاءالله کشور ایران و سرزمین خراسان نیز به مرور به این سمت حرکت خواهد کرد.
پیروز باشید...

ممنون از شهردار عزیز
15 فروردين 1392 - ساعت 14:45

سمیرا بانو و دخترخاله ها |وب
4 مخالف 13 موافق
من و دخترخاله هام با همه المان های نوروزی سبزوار عکس گرفتیم. (البته تقریبا با همه) واقعاً با حال بود.
ولی چندتاشم خیلی قشنگ نبود ولی برای اینکه هنرمندان دلخور نشن اسم نمی برم. من ولی از ماشینی که در 24 متری انقلاب بود خیلی خوشم اومد از حاجی فیروزباغ ملی و از دار قالی فلکه مادر و از فرفره های شهرک توحیدم باز خیلی خوشم اومد ولی با فرفره های شهرک نتونستم عکس بگیرم. می خواستم هیمن جا از شهردارمون تشکر کنم ایشاالله به این طرح هاتون تو سبزوار ادامه بدید
دخترخاله جونامم اینجا مسافربودن تشکر می کنن اونام خوششون اومد امروز دارن میرن تهران میگن لطفاً آقای شهردار المان ها جمع نکنه بعضی هاش برای همیشه سال قشنگه مثلاً ماشین 24 باز که بیان سبزوار دوباره میان سرکشی ببینن هست یا نه
بای
15 فروردين 1392 - ساعت 11:23

اسرارنامه: با سلام و سپاس از حضور و نظر ارزشمند شما دوست و همشهری گرامی.
امیدواریم ایام نوروز به شما و دخترخاله های گرامیتان حسابی خوش گذشته باشد.
ما دقیقاً اطلاع نداریم که ا ین المان ها تا چه زمانی باقی خواهند ماند اما بعضی از این المان ها واقعاً فقط مناسب ایام نوروز و فروردین ماه است و در دیگر ایام سال موضوعیتی ندارد.
به هرحال امیدواریم همه کسانی که برای آبادانی و پیشرفت سبزوار تلاش می کنند موفق باشند.
پیروز باشید...

دمش شهردار گرم...
12 فروردين 1392 - ساعت 23:36

سبزواری
8 مخالف 5 موافق
مصادره شیخ حسن جوری!!!

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13920112000138
12 فروردين 1392 - ساعت 15:37

اسرارنامه: با سلام و احترام .
از دقت نظر و حساسیتتان سپاسگزاریم دوست عزیز.
نگران نباشید.
شیخ حسن جوری واقعاً در نزدیکی فرومد در شهرستان شاهرود به خاک سپرده شده است و از این حیث شاهرودی ها می توانند خود را در افتخار نهضت سربداران شریک بدانند.
اما شیخ حسن جوری فقط یکی از رهبران نهضت سربداران بوده است و کلیت این قیام در منطقه سبزوار و با قدرت و غیرت مردمان خطه سربداران رخ داده و ا داره شده ا ست.و این نشان دهنده آن است که سبزوار در موضوع افتخارات سربداران جایگاه خاص خود را دارد.
از آن گذشته نهضت سربداران را هرگز نباید فقط به عنوان یک نهضت محلی درنظر بگیریم. زیر اثرگذاری های این نهضت بر تمام ایران چنان زیاد بود که اگر کسانی در غرب ، شرق ، شمال یا جنوب ایران هم ادعای سربداران بودن ، کردند نمی توان به آنها خورده گرفت. اما مهم اینجاست که بالاخره سربداران در اصل در سبزوار رخ داده و پایتخت این حکومت پرافتخار محلی برای حدود نیم قرن در دارالمومنین سبزوار بوده است.
در پایان باید عرض کنیم هر سبزواری آگاه و متعهد نسبت به ارزش های محلی باید تلاش کند که نهضت سربداران را بیش از پیش بشناسد و بشناساند.
پیروز باشید...

• عملکرد اسرارنامه را چگونه ارزیابی می کنید؟
تبليغات