مجله اینترنتی اسرار نامه سبزوار

سیاست   /   8 دي 1390   /   کد مطلب: 118   /   بازدید: 2642   /   نظرات: 6

دکتر محسنی ثانی : سبزوار قابلیت استان شدن را به دست آورده است

دکتر محسنی ثانی : سبزوار قابلیت استان شدن را به دست آورده است

تقسیم استان خراسان به استان های کوچکتر سالهاست یکی از مسائل مهم سیاسی کشوراست.
در این میان آن دسته از شهرستان هایی که خود را نامزدهای ارتقاء به مراکز استان های جدیدالتأسیس می دانند ، نسبت به این موضوع حساسیت بیشتری دارند.
سبزوار یکی از شهرستان هایی است که از بسیاری جهات سالهای سال است که هم نیاز به ارتقاء استان را درخود احساس می کند و هم توانمندی آن را دارد . اما بنا به دلایل مختلف تا کنون از دست یابی به این حق خود بازمانده است.
پیش از این مجله ی اینترنتی اسرارنامه در مقاله ای مفصل که بحث ها و حاشیه های مثبت و منفی زیادی را به ویژه بین مخاطبان سبزواری و نیشابوری این وبسایت برانگیخت ، به صورت مفصل به این موضوع پرداخته است. که آن دسته از مخاطبان عزیزی که تا کنون موفق به خواندن این مقاله نشده اند می توانند با مراجعه به آرشیو بخش چای داغ همین وبسایت این مقاله ی دو قسمتی را با عنوان «همه چیز برای مرکز استان شدن سبزوار فراهم است» مطالعه کنند.
اینک آنچه باعث خرسندی اسرارنامه را فراهم آورده این موضوع است که مقامات رسمی شهرستان نیز همصدا با تحلیل گران این مجله ی اینترنتی ، آمادگی سبزوار را برای ارتقاء به مرکز استان اعلام می کنند.
به طوری که روزهای گذشته دکتر محسنی ثانی نماینده ی مردم شهرستان های سبزوار، جوین ،جغتای و خوشاب نیز طی مصاحبه ای دریکی از نشریات معتبر محلی به این موضوع اشاره کرده است .
در اینجا متن کامل این مصاحبه را برای آندسته از مخاطبین گرامی که تا کنون موفق به مطالعه ی آن نشده اند ،منتشر می کنیم :
نماینده مردم سبزوار، جوین ، جغتای و خوشاب در مجلس گفت : شرایط لازم برای ارتقاء مناطق روستایی به شهر و شهرها به شهرستان وجوددارد.وتمام زیرساخت ها برای ارتقاء سبزوار به استان فراهم است.
محمدرضا محسنی ثانی حداقل جمعیت برای ارتقاء یک منطقه به استان را یک میلیون نفر اعلام کرد وافزود : ایجاد توسعه منابع انرژی ، آزاد راه ، بزرگراه ، راه آهن ، خطوط انتقال وایستگاه های تقویت گاز و نیروگاه که در شرف انجام است شرایطی را فراهم کرده که سبزوار قابلیت ارتقاء به استان را به دست آورده است.
وی قابلیت دیگر منطقه را وجود 27 هزار دانشجو و یک هزار و200 عضو هیأت علمی دانست واز اخذ مجوز فعالیتدانشگاه علوم پایه برای سطوح تکمیلی خبرداد و اظهار امیدواری کرد درآینده نزدیک چنانچه مشکلی به وجود نیاید رئیس دانشگاه علوم تحقیقات با ابلاغ رئیس دانشگاه آزاد ایران فعالیت خود را آغاز کند.
وی لازمه دیگر استان شدن را برخورداری از افراد متخصص عنوان کرد وافزود : امیدواریم با حل شدن موضوع جمعیت ، در آینده نزدیک سبزوار را در قامت استان ببینیم.
(منبع : نشریه همدلی)

تنها مسأله ای که در این اظهارات نماینده ی مردم مشاهده می شود ذکر شرط جمعیت بالای یک میلیون نفر برای تأسیس استان جدید  در هرکجای کشور می باشد.
حالا سئوالی که ایجاد می شود این است که با توجه به اینکه جمعیت هیچ یک از شهرستان های خراسان رضوی در حال حاضرحتی با الحاق چند شهرستان دیگر نیز به مرز یک میلیون نفر نمی رسند ، با مسأله ی مرکز استان شدن سبزوار چگونه برخورد خواهد شد؟
آیا سبزوار که درحال حاظربه خاطر دوری از مرکز استان ، جمعیت بالا و مرکزیت دانشگاهی ، اداری واقتصادی در غرب خراسان رضوی به عنوان یکی از اصلی ترین گزینه های ارتقاء به مرکز استان جدید محسوب می شود ، می تواند تنها به خاطر یکی از فاکتورها همچنان در انتظار استان شدن باقی بماند ؟
نمایندگان و سایر مسئولین شهرستان سبزوار برای حل این مشکل چه چاره ای خواهند اندیشید؟
مخاطبان گرامی اسرارنامه نظرات خود رادر این زمینه باما در میان بگذارید.
مطمئن باشید اگر حاوی توهین به اشخاص وارزش های مذهبی ،ملی ومحلی نباشد درهمین مکان انتشار داده خواهد شد.
کد : 5715

مجله ی اینترنتی اسرارنامه حامی ارتقاء سبزوار به مرکز استان


نظر شما؟
نام:
ايميل:
وب:
عدد روبرو:


ما باید استان بشیم
14 تير 1391 - ساعت 21:13

اسرارنامه: با تشکر از نظر شما دوست عزیز.
انشاالله حتماً با همت و پیگیری مسئولین و فعالیت های فرهنگی مردم و رسانه های محلی چنین خواهد شد.

pmcسبزوار
0 مخالف 2 موافق
ببخشيد حوصله خوندن نداشتم ببخشيد
22 ارديبهشت 1391 - ساعت 14:43

اسرارنامه: به هرحال به مجله اینترنتی خودتان خوش آمدید دوست عزیز.
با سلام
طبق گفه اقای محسنی که انقد تاکیدمیکنند به جمعییت یک میلیون نفری باید زمینه ی افزایش جمعیت رو هم ایجاد کنند به عنوان نماینده مردم.زمینه هم با ساخت کارخانجات و بستر تفریحی برای مردم میسر هست تا از مهاجرت مردم سبزوار به شهرهای مجاور جلوگیری بشه من 4ساله در نیشابور درس میخونم شاید باورتون نشه اگه بگم نصف مردمش سبزواری هستند و پست های مهمی هم دارن مانند استاد دانشگاه-رییس پزشکی قانونی و کارخانه دارهای اونجا.جالبه بدونید شهرک صنعتی خیام نیشابور معروفه به شهرک سبزواریها.خب وقتی ما سرمایه دار های شهرمونو فراری میدیم میرن در شهر دیگه سرمایه گذاری میکنن وباعث ارتقا اون شهرمیشن شهری که کارخونش بیشتر باشه کار هم توش زیاده در نتیجه جذب جمعیتشم زیاد میشه.پس باید اول تلاش کنیم که کارخانه های زیادی در سبزوار ایجاد کنیم تا جمعیت مهاجر سبزوار دوباره به شهرشون برگردن-تا جایی که من میدون بیش از 4 منطقه تهران اکثر جمعیتش سبزواری هستن بماند از سبزواریهای پراکنده در تهران-تعداد سبزواری ها در گرگان هم زیاد هستش شهرهای دیگر پیشکش.اگه بستری فراهم بشه که اینها برگردن به شهرخودشون جمعیت سبزوار اگر بگم جزو5 یا 6 شهر پرجمعیت ایران میشه حرف غیر منطقی نزدم. با تشکر
19 بهمن 1390 - ساعت 17:30

مجله اینترنتی اسرارنامه
2 مخالف 3 موافق
سلام نظردهنده عزیز آقا محسن !
با تشکر از همراهی همیشگی شما با این مجله
اسرارنامه سبزوار در مورد این موضوع که شما در نظرتان موردسئوال قرار داده اید قبلاً درمتن همین خبر ومقالات مربوطه درهمین وبسایت نظر خود را اعلام نموده است.
با این وجود باز هم تأکید می کنیم که ما نیز معتقدیم شرط جمعیت هرچند یک فاکتور مهم محسوب می شود اماهمه چیز نیست و واقعاً بر اساس بررسی های انجام شده به نظر می رسد با فراهم شدن همه زیرساخت های ضروری برای ارتقاء یک شهرستان به مرکز استان در سبزوار ، تشکیل استان سربداران به مرکزیت این شهر پیش از هراستان دیگری در خراسان رضوی قریب الوقوع است.
ان شاالله ...
11 دي 1390 - ساعت 15:21

سرزمین سربداران | ايميل |وب
1 مخالف 7 موافق
من نظرمو قبلا هم گفتم کدوم استانی زمان تاسیس جمعیت یک میلیون نفری داشته؟؟؟؟خراسان شمالی جنوبی سمنان گلستان بوشهر ایلام چهارمحال بختیاری کهکیلویه و بویر احمد کردستان وحتی یزد زنجان این ها استان هایی هستندکه من میدونم در زمان ایجادشون جمعیت یک میلیون نفری نداشتن باز هم باید مطالعه کرد ببینیم قزوین واردبیل و اذربایجان غربی و ....زمانی که استان شدن جمعیتشون چقدر بوده
به نظر من این ها همش کشکه جمعیت یک میلیون نفری رو میگم
فقط قومیت و مذهب مهمه اگه مردم سبزوار هم کرد بودن سال ها پیش استان میشدن مثل کردستان مثل شهر کرد یا اگه مذهبشون تشیع نبودبه خدا قسم سال 60که طرح استان شدن سبزوار مطرح شد ما استان شده بودیم
شاید خیلی خنده دار به نظربرسه اما چطوری شهر کرد نباید با اون جمعیت حداقلی جزوه استان اصفهان می موند نه جمعیت نیم میلیونی داشت چه برسه به یه میلیون نه مرزی بود که بخواد استان بشه وحتی بجنورد به عقیده من به خاطر اینکه با ترکمنستان مرز داشت و مردمش هم کرد و ترک بودن خیلی راحت از اب خوردن هم راحت تره استان شد شهرستانی که استان شدنش خیلی مضحک و خنده دار نه برای ما سبزواری ها بلکه برای کل خراسان بود البته خیلی وقت پیش ها باید استان میشدواقعا حقشون بوددر مقابل شهر کرد و....
اقایون اسرارنامه دروغ میگم بگین!!
حقیقت همینه
9 دي 1390 - ساعت 11:56

• عملکرد اسرارنامه را چگونه ارزیابی می کنید؟
تبليغات